Generalni sekretar Nata: ZDA ne načrtujejo nenadnega umika svojih sil iz Evrope

Svet 03. Apr 202511:47 > 13:43 4 komentarji
Mark Rutte
Foto: Yves Herman/REUTERS

ZDA ne načrtujejo, da bi nenadoma zmanjšali svojo prisotnost v Evropi, je povedal generalni sekretar Nata Mark Rutte. Dodal je, da ZDA pozornost vse bolj usmerjajo na Kitajsko, na kar se mora Evropa pripraviti. Ameriški državni sekretar Marco Rubio je medtem zavrnil dvome o zavezanosti predsednika ZDA Donalda Trumpa zavezništvu, ob tem pa članice pozval k zvišanju obrambnih izdatkov na pet odstotkov BDP.

ZDA ne načrtujejo nenadnega umika svojih sil iz Evrope, je pred začetkom dvodnevnega zasedanja zunanjih ministrov zveze Nato v Bruslju povedal generalni sekretar zavezništva Mark Rutte.

“Ne načrtujejo, da bi nenadoma zmanjšali svojo prisotnost v Evropi,” je novinarjem povedal Rutte, ki je tudi prepričan, da ZDA ostajajo zavezane Natu. Pri tem je sicer priznal, da Washington zdaj svojo pozornost vse bolj usmerja na Kitajsko in druge države ter da se mora Evropa na to pripraviti.

Pozdravil je prizadevanja članic v zadnjih letih za krepitev obrambnih izdatkov, a vseeno opozoril, da je treba storiti več. Prepričan je tudi, da carine, ki jih je ameriški predsednik Donald Trump v sredo uvedel na večino uvoza v ZDA, ne bodo negativno vplivale na zasedanje ministrov.

“Vseh 32 (članic Nata) se tukaj osredotoča na to, kako braniti ozemlje Nata pred Rusi, našo dolgoročno grožnjo, ki bo prisotna tudi po tem, ko bo, upam, dosežen dogovor o Ukrajini,” je še dodal.

Rubio pozval k zvišanju obrambnih izdatkov članic na pet odstotkov BDP

Da ZDA ostajajo zavezane Natu, je pred zasedanjem v Bruslju poudaril tudi ameriški državni sekretar Marco Rubio. “Predsednik Trump je jasno povedal, da podpira Nato. Ostali bomo v Natu,” je dejal Rubio in dvome o zavezanosti Trumpa zavezništvu označil za histerijo.

Zagotovil je, da Trump ne nasprotuje Natu, si pa želi, da bi članice namenjale več za obrambo in okrepile zmogljivosti za izpolnjevanje svojih pogodbenih obveznosti. Po besedah Rubia bi se morala vsaka članica zavezati zvišanju obrambnih izdatkov na pet odstotkov BDP, vključno z ZDA, poroča tiskovna agencija Reuters. “Nihče ne pričakuje, da vam bo to uspelo v letu ali dveh,” je dodal.

Po vrnitvi republikanca Donalda Trumpa v Belo hišo, ki je spremenil ameriško politiko do Evrope, so se okrepila vprašanja o tem, ali so ZDA še zanesljiva partnerica. Washington prav tako od zaveznic že leta zahteva povečanje porabe proračunskih sredstev za obrambne namene, kar bo tudi osrednja tema dvodnevnega zasedanja zunanjih ministrov članic Nata v Bruslju.

Temi srečanja, ki se ga udeležuje tudi slovenska zunanja ministrica Tanja Fajon in bo namenjeno pripravam na junijski vrh Nata v Haagu, bosta še nadaljnja podpora Ukrajini v njenem boju z rusko agresijo in prizadevanja za končanje vojne.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje