Georgescu pod drobnogledom: plačani vplivneži, skrivnostni mecen in divji TikTok

Svet 05. Dec 202411:22 3 komentarji
Calin Georgescu
Foto: REUTERS/Andreea Campeanu

Kampanja predsedniškega kandidata Calina Georgescuja se je znašla pod drobnogledom romunske obveščevalne službe. Ta je v dokumentih, ki jih je objavil odhajajoči predsednik, navedla, da je kampanja na družbenih omrežjih temeljila na bogato plačanih vplivnežih, izigravanju pravil TikToka, neupoštevanju volilne zakonodaje in morebitni vpletenosti "državnega akterja". Dokumenti ruskega vpliva na volitve ne omenjajo direktno, a močno nakazujejo nanj.

Po presenetljivi zmagi skrajnega desničarja in populista Calina Georgescuja v prvem krogu romunskih predsedniških volitev je krožilo veliko špekulacij o morebitnem zunanjem vplivu na volilni izid. V oči je predvsem bodla obsežna kampanja na TikToku, ki je bil za Georgescuja glavno orodje za nagovarjanje volilcev. Romunska obveščevalna služba je v dokumentih, ki so obravnavali kampanjo zmagovalca prvega kroga, zbrala dokaze, ki kažejo na možnost zunanjega vpliva na rezultat. Odhajajoči predsednik Klaus Iohannis iz nacionalno-liberalne stranke PNL je v sredo z dokumentov umaknil oznako zaupno in jih objavil.

Dokumenti romunske obveščevalne službe SRI podrobno obravnavajo kampanjo na TikToku, ki da so jo spodbujali plačani vplivneži, člani ekstremističnih in desničarskih skupin ter osebe iz kriminalnih skupin. Kampanja na tem družbenem omrežju se je po ugotovitvah obveščevalcev, ki jih povzema Politico, razmahnila dva tedna pred volitvami, ko se je pri širjenju Georgescujevih sporočil in vsebin aktiviralo približno 25.000 računov. Okoli 800 od obravnavanih računov je obstajalo že od leta 2016, vendar pred letošnjim novembrom skorajda niso bili aktivni.

SRI je v dokumentih ocenil, da bi lahko aktivnosti deljenja vsebin koordiniral drug državni akter. Kot je še dodal, je za kampanjo stala “zelo dobra marketinška agencija”, vsi vpleteni pa so bili vešči izigravanja pravil na TikToku. Romunski obveščevalci so po poročanju Politica še ugotovili, da je imel vsak račun edinstven IP-naslov, s čimer naj bi skušali zakriti izvor. Kampanjo so vpleteni usklajevali v skupini na platformi Telegram, v sporočilih pa so delili nasvete, kako izigravati TikTokove sisteme preverjanja. Kot ugotovitve SRI navaja Politico, so namesto klasičnega načina videoposnetke delili s snemanjem zaslona in objavljanjem tega istega posnetek na svojem računu. Platforma ga je na tak način prepoznala kot izvirno vsebino.

Video Calina Georgescuja na TikToku
Foto: PROFIMEDIA

Kitajska platforma je bila pod plazom kritik zaradi neupoštevanja romunske volilne zakonodaje, kar sami zavračajo. Romunski volilni organi so po pisanju Politica štiri dni pred prvim krogom od TikToka zahtevali, da izbriše objave, povezane z Georgescujem. Družbeno omrežje je dostop do objav iz Romunije blokiralo, a je bilo blokado mogoče zaobiti in objave so bile še vedno vidne. Prav tako je TikTok objave, povezane z Georgescujem, uvrstil med zabavne vsebine ter jih prikazoval brez omejitev, ki veljajo za politične vsebine. V nasprotju z drugimi kandidati, ki so dobili politično značko, je imel zmagovalec prvega kroga večjo vidnost in doseg. Predstavniki TikToka so v torek pred Evropskim parlamentom dejali, da so pred volitvami v Romuniji odstranili 66.000 lažnih računov in 10 milijonov lažnih sledilcev.

Bogata plačila za deljenje in objave v podporo Georgescuju

Del presenečenja ob Georgescujevi zmagi je bil tudi posledica njegovega neobičajnega pristopa. Ni hodil na predvolilna soočenja, ni imel volilnega štaba, po lastnih trditvah pa za kampanjo ni porabil niti enega evra. Vendar poročilo romunskega notranjega ministrstva kaže, da so spletne vplivneže novačila posredniška podjetja. Kot navaja Politico, so bili vplivneži plačani, da so v posnetkih na Facebooku, TikToku ali Instagramu govorili o tem, kakšen bi moral biti idealni kandidat za romunskega predsednika. Čeprav Georgescuja niso imenovali, pa so se lastnosti “idealnega kandidata” skladale z njegovimi.

Po trditvah ministrstva so vplivneži ob objavi takega posnetka dobili 80 evrov za vsakih 20.000 sledilcev. Nekateri ustvarjalci na omrežju TikTok so prejeli še bogatejša plačila. Kot izhaja iz obveščevalnih dokumentov, je neimenovani romunski poslovnež, ki se ukvarja s kriptovalutami, v mesecu pred volitvami za promocijo Georgescuja uporabnikom skupaj plačal več kot 360.000 evrov, tudi do 950 evrov za poobjavo.

Dokumenti obveščevalcev in notranjega ministrstva ruskega vpliva ne omenjajo direktno, so pa izpostavili, da se promocija zmagovalnega proruskega kandidata močno ujema z ruskimi kampanjami v Moldaviji in Ukrajini. SRI je pri tem izpostavil, da so bili “na platformo ruskega izvora” naložena uporabniška imena in gesla za dostop do več spletnih strani, povezanih z volitvami. Prav tako so v času volitev zaznali več kot 85.000 kibernetskih napadov na volilni informacijski sistem. Kot ugotovitve SRI povzema Politico, odgovornosti za napade ni bilo mogoče pripisati posamezni državi.

Zmagovalec prvega kroga o poskusu oviranja kandidature

Calin Georgescu se je na objavo dokumentov odzval v sredinem televizijskem intervjuju, ki je zanikal, da bi karkoli vedel o plačanih vplivnežih in finančnih podpornikih. Objavo dokumentov je označil za usklajen poskus oviranja njegove kandidature. “Mislim, da je to prvič v svetovni zgodovini, da država organizira akcijo proti kandidatu, da bi mu preprečila kandidaturo,” je dejal po poročanju BBC.

Drugi krog, v katerem se bo Georgescu pomeril z Eleno Lasconi iz desnosredinske stranke USR, bo to nedeljo. Strahove etabliranih romunskih strank, da bi predsednik postal evroskeptik, teoretik zarot, oster nasprotnik Nata in velik oboževalec ruskega predsednika Vladimirja Putina, so po prvem krogu predsedniških volitev še dodatno podžgali rezultati parlamentarnih volitev minulo nedeljo. Na njih so skrajno desne stranke več kot potrojile svojo podporo, volilci teh strank pa bi lahko v nedeljo za svojega kandidata vzeli Georgescuja, ki je prejel tudi uradno podporo nekaterih teh skrajno desnih strank. Populistični kandidat sicer vodi v javnomnenjski anketi agencije CURS, ki mu napoveduje 57,8 odstotka glasov.

Proevropske in do Nata naklonjene stranke so medtem strnile svoje vrste. Socialdemokrati dosedanjega premierja Marcela Ciolacuja, liberalci odhajajočega predsednika Iohannisa, Lasconijina stranka USR in stranka madžarske manjšine so tako v sredo zvečer napovedale oblikovanje vladne koalicije. Prav tako so podprle kandidaturo Lasconi in svoje volilce pozvale, naj glasujejo zanjo, poroča Politico.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje