Glasovali za Trumpa, nato pa izgubili službo. Ali zdaj podporo obžalujejo?

Svet 08. Mar 202520:30 12 komentarjev
Donald Trump v Ovalni pisarni
Donald Trump v Ovalni pisarni (Foto: PROFIMEDIA)

Številni Američani so v prepričanju, da bo poskrbel za rast ameriškega gospodarstva, na predsedniških volitvah 2024 glasovali za Donalda Trumpa. Več tisoč državnih uslužbencev pa je le nekaj mesecev zatem, ko je Trump začel opravljati svoje delo, doletela nepričakovana usoda – ostali so brez službe.

Michael Graugnard je na ameriških predsedniških volitvah leta 2024 glasoval za predsednika Donalda Trumpa, ker je menil, da je Trump najboljši kandidat, saj da bo poskrbel za izboljšanje gospodarstva.

Toda zatem ko je Trump prisegel kot 47. ameriški predsednik ter začel opravljati delo, je bil Graugnard skupaj z več tisoč drugimi zveznimi uslužbenci odpuščen. Po zgolj treh mesecih je tako prenehal opravljati vlogo svetovalca odvetnika na ameriškem ministrstvu za kmetijstvo. Ob tem je po poročanju CNN dejal, da ga je odpoved presenetila, saj so mu vodje vseskozi zagotavljale, da je njegovo delovno mesto varno.

“Bil sem uničen,” je povedal Graugnard za CNN in dodal, da je bila to njegova sanjska služba, zaradi katere se je z nosečo ženo in malčkom preselil v Little Rock v Arkansasu. “Pričakoval sem, da bom to delo opravljal do konca življenja.”

Musk in Trump
Elon Musk in Donald Trump (Foto: Kevin Lamarque/REUTERS)

Del načrta Trumpa in Muska

Graugnard je eden od številnih zveznih uslužbencev, ki so izgubili službo tri mesece po tem, ko so glasovali za Trumpa. Nekdanji zvezni uslužbenci so za CNN povedali, da so verjeli, da je Trumpova politika skladna z njihovimi vrednotami in da bo izboljšala njihovo življenje, vendar so zdaj ostali brez službe.

Množična odpuščanja so del načrta Donalda Trumpa in Elona Muska, s katerim želita zmanjšati število zveznih uslužbencev ter posledično zmanjšati državno porabo. V zadnjih tednih je administracija odpustila na tisoče zveznih uslužbencev s poskusno dobo, odpustila je tudi številne najvišje uradnike in nadzornike ter prepričala 77.000 delavcev, da so prostovoljno zapustili svoje delovno mesto s ponudbo odloženega odstopa (ang. deferred resignation program). Gre za prostovoljni program, ki ga je vzpostavil ameriški urad za upravljanje osebja, ki upravičenim zaposlenim omogoča približno osemmesečno plačano prehodno obdobje, v katerem se od njih praviloma ne pričakuje izvajanje delovnih obveznosti,

Graugnard je dejal, da sicer podpira učinkovitost vlade, vendar “ni glasoval za to, da bi se izvajala na način, kot se izvaja”.”Glasoval sem samozavestno z namenom, da bo to izvedeno na tehnokratski, učinkovit in nekoliko bolj racionalen način, vendar se to ni zgodilo,” je dejal po poročanju CNN. Kljub vsemu pa mu ni žal, da je glasoval za Trumpa, še poroča omenjeni medij.

“Še vedno podpiram vse cilje administracije in mislim, da se lahko spoštljivo ne strinjam z načinom izvajanja teh stvari,” je zaključil.

James Diaz v pogovoru za CNN. (Foto: posnetek zaslona)

Med nedavno odpuščenimi uslužbenci je tudi vojni veteran James Diaz, ki je novinarki CNN Lauri Coates prav tako pojasnil, da kljub odpovedi vztraja pri svojem glasu za Trumpa. Dodal je sicer, da se ne strinja s tem, kako uradi obravnavajo množična odpuščanja. Sam je bil primoran zapustiti delovno mesto v davčni upravi, in sicer kljub temu da je po ocenah uspešnosti izpolnjeval ali celo presegel pričakovanja.

“Mislim, da ne delajo dobro, ko ugotavljajo, kaj točno je treba zmanjšati,” je dejal Diaz. “Mislim, da samo žagajo z motorno žago, namesto da bi kritično razmišljali in raziskali, kaj je dobro in kaj slabo.”

Nekateri odločitev obžalujejo

Nekateri odpuščeni zvezni uslužbenci pa pravijo, da jim je žal, da so volili Trumpa. Med njimi je tako nekdanja uslužbenka centra za medicino in medicinske storitve, ki je želela ostati neimenovana. Povedala je, da so jo odpustili le tri tedne po začetku nove zaposlitve.

Dejala je, da je upala, da bo Trump izboljšal gospodarstvo z ustvarjanjem več možnosti za zaposlitev in zmanjšanjem inflacije ter da ni pričakovala, da bo njegova administracija posegla po delavcih na poskusnem delu.

“Če bi to vedela, ga ne bi nikoli volila,” je dejala. “To bo popolnoma omadeževalo njegovo predsedovanje. Tako ne deluje naša demokracija in ne razumem, zakaj (Trump, op.p.) meni, da je to sprejemljivo,” je še zaključila.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Priporočeno vsebino