
Premier Robert Golob je nagovoril udeležence vrha, ki ga je v Kijevu na tretjo obletnico začetka ruske agresije na Ukrajino sklical ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. "Potrebujemo trajno rešitev in pravičen mir," je poudaril. Ministrica za zunanje in evropske zadeve Tanja Fajon je medtem poudarila, da bo Slovenija Ukrajini stala ob strani in ukrajinskemu narodu še naprej nudila vso potrebno pomoč.
Predsednik vlade Robert Golob se je danes, na tretjo obletnico začetka ruske agresije na Ukrajino, udeležil vrha Obrambna in varnostna strategija enotnosti, ki ga je v Kijevu sklical ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. Premier je udeležence nagovoril prek spletne povezave.
“Danes je mračna obletnica brutalne, neizzvane in nezakonite ruske agresije,” je uvodoma poudaril Golob. “Že velikokrat smo povedali in še naprej bomo ponavljali: Slovenija solidarno stoji za Ukrajinci, ko branijo svojo domovino. Borijo se ne le za svojo državo, ampak za naše skupne vrednote, svobodo, demokracijo in človeško dostojanstvo,” je nadaljeval.
Dotaknil se je tudi nedavnih mirovnih pogovorov med Rusijo in ZDA, iz katerih sta bili Ukrajina in Evropa izključeni. “Slovenija je trdna podpornica mednarodnega prava. Vsi si želimo konca agresije, ampak zelo je pomembno, kako ga bomo dosegli. Rezultati mirovnih pogajanj bodo podlaga, na kateri bomo gradili evropsko varnost. Pogovori ne morejo potekati brez Ukrajine in Evrope. Potrebujemo trajno rešitev in pravičen mir, ki bo temeljil na listinah Združenih narodov,” je povedal.
“Ostanimo trden podpornik Ukrajine. Odločitev o članstvu Ukrajine v Natu je, kot smo dorekli na nedavnem vrhu Nata v Washingtonu, nepovraten proces in mora ostati na pogajalski mizi. Slovenija kot članica Varnostnega sveta Združenih narodov ne bo varčevala z napori in dejavnostmi na diplomatski fronti, da bi v Ukrajini dosegli trajen in pravičen mir, z zadostnimi varnostnimi jamstvi,” je dodal Golob.
Ob koncu se je zahvalil za povabilo in končal nagovor s: “Slava Ukrajini.”
Slovenski premier se je sicer že v petek po telefonu pogovarjal z Zelenskim. Govorila sta o nadaljnji podpori Slovenije Kijevu na mednarodnem političnem odru in izmenjala stališča glede končanja vojne in varnostnih jamstev. Ukrajinski predsednik se ob tem Sloveniji tudi zahvalil za dosedanjo podporo.
Fajon: Čas je, da orožje utihne in da Ukrajina zaživi v miru in varnosti
Ob tretji obletnici začetka ruske agresije na Ukrajino se je oglasila tudi ministrica za zunanje in evropske zadeve Tanja Fajon. “Ruska agresija se mora po treh letih grobih kršitev mednarodnega prava končati, doseči moramo premirje in zadostna varnostna zagotovila za Ukrajino. Slovenija si prizadeva za trajen in pravičen mir v Ukrajini, za pogajalsko mizo pa morajo sodelovati tako Ukrajina kot države članice Evropske unije,” je zapisala v sporočilu ministrstva za zunanje in evropske zadeve.
Ob tem je poudarila, da bo Slovenija Ukrajini stala ob strani in ukrajinskemu narodu še naprej nudila vso potrebno pomoč.
Dodala je , da bo Slovenija podpirala mirovne predloge, ki bodo oblikovani na podlagi Ustanovne listine Združenih narodov ob upoštevanju suverenosti, neodvisnosti in ozemeljske celovitosti Ukrajine.
Po ministričinih besedah je “po treh letih neznosnega trpljenja in nepopisnega uničenja napočil čas, da orožje utihne in da Ukrajina zaživi v miru in varnosti”. Obenem je izrazila obžalovanje ob izgubi življenj, ki jih je povzročila vojna v Ukrajini.
Pirc Musar: Ukrajina mora biti enakopraven sogovornik
“Nujno je, da se vojna čim prej zaključi in oblikuje dogovor med sprtima stranema o prihodnosti medsebojnih odnosov. V iskanju dogovora mora biti Ukrajina enakopraven sogovornik, še toliko bolj zato, ker je žrtev agresije; ker je vpletena v vojno, ki je sama ni hotela,” je na omrežju X zapisala predsednica države Nataša Pirc Musar.
Po njenih besedah bi bilo vsiljevanje miru pod pogoji, ki jih Ukrajina ne more sprejeti, zelo slabo sporočilo za reševanje konfliktov drugod po svetu. V tem smislu je po njeni oceni vloga Evrope še toliko bolj pomembna.
“Evropa, ki je svojo integracijo začela na pepelu druge svetovne vojne, nosi posebno odgovornost, da podpre in uveljavlja Ukrajino kot enakovrednega sogovornika pri njenih prizadevanjih za mir, tak, ki ga ne bo podpisala s tresočo roko,” je še zapisala Pirc Musar, ki meni tudi, da je odgovornost za nešteto žrtev in humanitarno krizo v Ukrajini jasna.
V znak podpore se ob današnji obletnici v Kijevu mudijo številni zahodni voditelji, na čelu s predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen in predsednikom Evropskega sveta Antoniom Costo.
Rutte ob tretji obletnici vojne v Ukrajini za pravičen in trajen mir
Po treh letih od ruske invazije na Ukrajino si moramo še bolj intenzivno prizadevati za pravičen in trajen mir, pri čemer so evropske zaveznice pripravljene prispevati svoj delež, je danes dejal generalni sekretar zveze Nato Mark Rutte. Ob tem je omenil močna varnostna jamstva in večjo finančno pomoč za Kijev.
Generalni sekretar zavezništva je v videoposnetku, objavljenem na družbenem omrežju X, še spomnil, da Nato ves čas od začetka ruske invazije pred tremi leti podpira Ukrajino. Povedal je, da se bo ta podpora vsekakor nadaljevala, Ukrajince pa označil za “pogumne ljudi”, ki so lahko “navdih vsemu svetu”.

“Od 24. februarja 2022 so ukrajinski vojaki dokazali pogum, odločnost in moč, da branijo svojo državo. Roke, ki so zgradile to državo, se bodo še naprej borile za njeno svobodo,” so pri zvezi Nato dodali v sporočilu za javnost.
“Nato še naprej podpira Ukrajino v njenem današnjem boju in bo dolgoročno prispeval h krepitvi ukrajinskih oboroženih sil,” so še zapisali.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje