Grčija je na meji s Turčijo postavilo 40 kilometrov dolgo ograjo in nadzorni sistem, s katerimi se želijo ogniti morebitnemu novemu valu beguncev iz Afganistana.
Grčija je zaradi bojazni pred novim valom beguncev iz Afganistana na meji s Turčijo postavila 40 kilometrov dolgo ograjo in nadzorni sistem. “Ne moremo pasivno čakati, kaj se bo zgodilo. Ne bomo dovolili nezakonitih prihodov v državo,” je sporočil grški notranji minister Mihalis Hrisohoidis.
“Naše meje bodo ostale nedotakljive,” je po poročanju britanskega BBC dejal grški minister, ki si je ogledal mejno območje ob reki Marici. Opozoril je, da je kriza v Afganistanu, kjer so oblast znova prevzeli talibani, ustvarila nove “možnosti za migrantske tokove” v Evropo.
Turčija s pozivom evropskim državam
Turčija je v četrtek evropske države pozvala, naj prevzamejo odgovornost za afganistanske migrante. Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je v telefonskem pogovoru z grškim premierjem Kiriakosom Micotakisom dejal, da bi hiter porast števila ljudi, ki bežijo iz Afganistana, lahko predstavljal “velik izziv za vse”. Opozoril je, da je nov val beguncev neizbežen, “če ne bodo sprejeti potrebni ukrepi v Afganistanu in Iranu”.
Erdogan je Evropo opozoril, da se ne sme izogniti problemu afganistanskih beguncev s trdnim zapiranjem meja. S tem bi ne le kršila mednarodno pravo, ampak tudi obrnila hrbet humanitarnim vrednotam, je dejal. Pri tem je opozoril, da ni naloga Turčije, da bi bila evropsko begunsko taborišče.
Razmere na grško-turški meji so se lani zaostrile, potem ko je Erdogan več tisoč migrantom in beguncem odprl mejo v Evropo. V Turčiji poleg 3,6 milijona beguncev iz Sirije živi več sto tisoč drugih migrantov, med drugim tudi iz Afganistana. Grčija se s povečanim pritiskom migrantov sooča tako na kopenski meji kot na egejskih otokih.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje