Delavci v grških klicnih centrih podjetja Teleperformance napovedujejo stavko. Ti podjetje med drugim obtožujejo izvajanja pritiskov in nenehnega nadzora nad njimi. Sindikat delavcev želi s stavko doseči podpise pogodb o zaposlitvi za nedoločen čas, višje plače in skrajšanje delovnega časa.
Delavci v grških klicnih centrih nekaterih največjih tehnoloških podjetij na svetu, kot so Apple, Google, Microsoft in Netflix, svojega delodajalca obtožujejo, da izvaja nenehen nadzor nad njimi in jim ne dovoli iti na stranišče, poroča Guardian.
Če v Evropi ali Združenih državah Amerike pokličete na tehnično podporo katerega od omenjenih velikih tehnoloških podjetij, boste zelo verjetno govorili z delavcem v enem od klicnih centrov podjetja Teleperformance v Grčiji. Največji operater klicnih centrov na svetu v Grčiji zaposluje približno 12.000 delavcev, ki oskrbujejo več kot 140 trgov po vsem svetu v 43 različnih jezikih in narečjih. Podjetje ima v Grčiji sedem večjezičnih centrov – v Atenah, Haniji in Solunu.
Nezadovoljni delavci za petek napovedujejo novo 4-urno stavko, s katero želijo med drugim opozoriti na nizke plače, ki kljub visoki inflaciji v zadnjih letih in povišanju življenjskih stroškov nespremenjene ostajajo že od leta 2010.
Nikos Spyrelis, delavec v klicnem centru družbe Teleperformance in predsednik sindikata Setep, je za Guardian pojasnil, da si sindikat prizadeva doseči višje plače, podpis pogodb o zaposlitvi za nedoločen čas, varnost na delovnih mestih za tuje delavce in skrajšanje delovnega časa. Dodal je, da so delavci tudi pod vse večjim pritiskom delodajalca.
Bolniška odsotnost se šteje kot kontraproduktivnost
Kot je pojasnil, ima delodajalec več kazalnikov, po katerih ocenjuje produktivnost delavca. “Glede na določen projekt moraš odgovoriti na določeno število klicev, ob tem pa ti pogosto niti ne dovolijo na stranišče.” Dejal je še, da se kakršnakoli bolniška odsotnost šteje kot kontraproduktivnost in lahko vpliva na morebitno nepodaljšanje pogodb zaposlenih.
Spyrelis je pojasnil, da imajo delavci sklenjene kratkoročne pogodbe, med delovnim časom pa jih nenehno nadzorujejo in snemajo. Delodajalec jim prav tako pošilja sporočila, naj povečajo svojo produktivnost, saj podjetje od strank prejema bonuse na podlagi števila sprejetih klicev.
Kot je ob tem za Guardian dejal Giorgos Krasadakis, eden od tamkajšnjih delavcev, povprečna mesečna plača znaša 1.329 evrov, ob tem pa podjetje delavcem, ki jim oddaja stanovanja, zaračuna štirikrat višje stroške elektrike, kot bi jih lokalno podjetje. “S tem delodajalec izvaja še večji pritisk na zaposlene, saj so ti ob nepodaljšanju pogodbe tako rekoč brezdomci.”
Krasadakis je dodal, da delavci v stanovanjih ne smejo sprejemati obiskov, kar nadzorujejo tudi varnostniki, ki se trikrat na dan sprehodijo okoli stanovanj.
Da bi podjetje prisilili k podpisu kolektivne pogodbe, je sindikat izvedel že deset stavk, zadnjo decembra lani. V sindikatu ob tem opozarjajo, da je podjetje Teleperformance že od začetka nasprotovalo ustanovitvi sindikata. Med drugim naj bi na sodišču v Grčiji trdili, da niso komunikacijsko podjetje, zato sindikat ne velja za njihov sektor. Delavci ob tem opozarjajo, da se je podjetje nedavno maščevalo z načrtnim odpuščanjem sindikalnih vodij.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje