Palestinci se vračajo na sever Gaze, tja prišlo že 350 tovornjakov Unicefa

Svet 27. Jan 202507:56 > 15:43 0 komentarjev

Razseljeni Palestinci so se začeli vračati na sever Gaze, potem ko sta Izrael in Hamas dosegla dogovor o izpustitvi še šestih izraelskih talcev. Sklad ZN za otroke (Unicef) je v prvem tednu premirja med Izraelom in palestinskim gibanjem Hamas okrepil dostavo nujne humanitarne pomoči za otroke v Gazi. Kot so danes sporočili iz Unicefa, je od 19. januarja v Gazo vstopilo 350 tovornjakov s humanitarno pomočjo.

Razseljeni Palestinci so se danes začeli vračati na sever Gaze, potem ko sta Izrael in gibanje Hamas dosegla dogovor o izpustitvi še šestih izraelskih talcev.

V skladu z dogovorom Izrael danes civilistom omogoča dostop do severa Gaze, je uradnik na notranjem ministrstvu v palestinski enklavi potrdil za AFP.

Izraelski premier Benjamin Netanjahu je v nedeljo pozno zvečer naznanil dogovor o izpustitvi šestih talcev v zameno za dovoljenje, da se Palestinci vrnejo na sever razdejane enklave. Trije bodo izpuščeni v četrtek, trije pa v soboto.

Palestinci se vračajo na sever Gaze Palestinci se vračajo na sever Gaze
Foto: Hatem Khaled/REUTERS
Palestinci se vračajo na sever Gaze Palestinci se vračajo na sever Gaze
Foto: Mohammed Salem/REITERS
Palestinci se vračajo na sever Gaze Palestinci se vračajo na sever Gaze
Foto: Ramadan Abed/REUTERS
Palestinci se vračajo na sever Gaze Palestinci se vračajo na sever Gaze
Foto: Hatem Khaled/REUTERS
Palestinci se vračajo na sever Gaze Palestinci se vračajo na sever Gaze
Foto: Dawoud Abu Alkas/REUTERS
Palestinci se vračajo na sever Gaze Palestinci se vračajo na sever Gaze
Foto: Dawoud Abu Alkas/REUTERS
Palestinci se vračajo na sever Gaze Palestinci se vračajo na sever Gaze
Foto:
Palestinci se vračajo na sever Gaze Palestinci se vračajo na sever Gaze
Foto: Hatem Khaled/REUTERS
Palestinci se vračajo na sever Gaze Palestinci se vračajo na sever Gaze
Foto: Mohammed Salem/REITERS

Izrael je pred tem ob koncu tedna blokiral množico več deset tisoč Palestincev, da se vrnejo na svoje domove na severu. Izrael je vztrajal, da civilistom ne bodo dovolili prehoda, dokler palestinske oborožene skupine iz ujetništva ne izpustijo civilistke, ki bi jo morali po izraelskih navedbah predati že v soboto.

Na posnetkih blizu t. i. koridorja Necarim, ki ločuje severni in južni del Gaze, je bilo v nedeljo videti veliko množico ljudi, ki je ob morju čakala, da se lahko vrne na sever enklave.

Koridor Necarim je sedem kilometrov širok pas med Izraelom in Sredozemskim morjem, ki ga je med okupacijo oblikovala in utrdila izraelska vojska. Sever Gaze je bil v več kot 15 mesecih agresije podvržen najbolj uničujočim izraelskim napadom, razmere pa so bile še posebej hude v zadnjih mesecih pred sprejetjem dogovora o prekinitvi ognja in izmenjavi ujetnikov med Izraelom in Hamasom.

Množica čaka, da izraelska vojska omogoči povratek na sever Gaze
Množica čaka, da izraelska vojska omogoči vrnitev na sever Gaze (Foto: REUTERS/Mohammed Salem)

Izrael in Hamas potrdila smrt osmih talcev v Gazi

Osem izmed 33 talcev, katerih osvoboditev je predvidena v prvi fazi dogovora o prekinitvi ognja med Izraelom in palestinskim gibanjem Hamas na območju Gaze, je mrtvih, so danes sporočile izraelske oblasti. Hamas je pogajalcem že pred tem posredoval seznam z imeni, ki potrjuje navedbe izraelske vlade.

Na omenjenih seznamih je navedeno, da je od skupno 33 izraelskih talcev še vedno živih 25. Dejansko jih bodo tako osvobodili še 18.

“Družine so bile obveščene o stanju njihovih bližnjih,” je na novinarski konferenci po poročanju francoske tiskovne agencije AFP povedal tiskovni predstavnik izraelske vlade David Mencer, ki je oznanil novico o smrti osmih izmed 33 talcev, ki naj bi jih izpustili v prvi fazi dogovora.

Palestinci, Gaza
Foto: PROFIMEDIA

Izrael je medtem v okviru obeh izmenjav ujetnikov iz zaporov skupno izpustil 290 Palestincev, večinoma žensk in mladoletnikov.

Fajon: Slovenija ne pristaja na prisilno razseljevanje Palestincev

Slovenija ne pristaja na prisilno razseljevanje palestinskega ljudstva, je v luči izjav ameriškega predsednika Donalda Trumpa o “očiščenju” Gaze pred današnjim zasedanjem zunanjih ministrov EU v Bruslju povedala zunanja ministrica Tanja Fajon. Na tovrstne predloge bi se morala po njenem mnenju ostro odzvati tudi EU.

“Nikakor ne pristajamo na prisilni pregon, razseljevanje palestinskega ljudstva,” je povedala Fajon. Spomnila je, da je Slovenija lani priznala suvereno in neodvisno Palestino, in dodala, da imajo Palestinci pravico do svojega ozemlja.

Tanja Fajon
Foto: @MZEZ_RS/X

Možnost prisilne preselitve Palestincev iz Gaze v Egipt in Jordanijo, kot je predlagal Trump, je ministrica označila za absolutno nesprejemljivo. Dodala je, da bi lahko pri tem šlo za “grobe kršitve mednarodnega humanitarnega prava”.

“Mislim, da moramo kot Evropska unija zelo ostro nastopiti proti temu,” je poudarila.

Novi ameriški predsednik je v soboto predlagal “očiščenje” Gaze, v okviru katerega bi razseljene Palestince prevzela Egipt in Jordanija. Ta premestitev, ki jo je predlagal v luči obsežnega uničenja palestinske enklave, bi bila lahko začasna ali trajna, je dejal v pogovoru z novinarji na predsedniškem letalu.

Palestinski predsednik Mahmud Abas in Hamas sta zavrnila Trumpov predlog. Prav tako so nasprotovanje temu izrazili v Jordaniji in Egiptu. Na drugi strani se je s predlogom strinjal izraelski skrajno desni finančni minister Bezalel Smotrič.

V Gazo od začetka premirja vstopilo več kot 350 tovornjakov Unicefa

Sklad ZN za otroke (Unicef) je v prvem tednu premirja med Izraelom in palestinskim gibanjem Hamas okrepil dostavo nujne humanitarne pomoči za otroke v Gazi. Kot so danes sporočili iz Unicefa, je od 19. januarja v Gazo vstopilo 350 tovornjakov s humanitarno pomočjo.

Tovornjaki s čisto pitno vodo, higienskimi kompleti, terapevtsko hrano za zdravljenje podhranjenosti, toplimi oblačili, šotorskimi ponjavami in drugo nujno humanitarno pomočjo na območje Gaze vstopajo tako čez prehode na severu kot na jugu. Unicef humanitarne zaloge nato v sodelovanju s partnerji razdeljuje družinam v stiski.

“Naše ekipe delajo 24 ur na dan, da bi povečale obseg nujno potrebne humanitarne pomoči, zlasti na območjih, ki jih pred premirjem zaradi operativnih izzivov ali omejitev ni bilo mogoče doseči,” je povedala izvršna direktorica Unicefa Catherine Russell.

Kot je dodala, je premirje prineslo nekaj olajšanja, vendar se družine vračajo na popolnoma uničena območja. V Gazi so namreč številne šole, bolnišnice in domovi povsem uničeni.

Po Unicefovih podatkih s sredine januarja v Gazi deluje manj kot polovica od 36 bolnišnic, kar povečuje tveganje za izbruh nalezljivih bolezni in ogroža otroke, medtem ko je 95 odstotkov šol poškodovanih ali uničenih.

Zbiranje pomoči za otroke v Gazi nadaljujejo tudi v Unicef Slovenija. Darovati je mogoče na spletni strani unicef.si ali s SMS UNICEF10 na 1919, so še sporočili iz Unicef Slovenija.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!