
Po tem, ko je Hrvaška Srbiji zaradi izgona petih hrvaških državljank poslala protestno noto, so v Zagrebu izdali še nova priporočila za potovanje v sosednjo državo. Hrvaško zunanje ministrstvo priporoča, da se odložijo vsa nenujna potovanja v Srbijo.
Hrvaška je Srbiji danes poslala protestno noto, v kateri po informacijah N1 Hrvaška zahteva pojasnila in ostro protestira zaradi obnašanja proti petim hrvaškim državljankam, ki so jih v torek izgnali iz Srbije. Pošiljanje note je že v sredo napovedal hrvaški zunanji minister Gordan Grlić Radman.
Zdaj so na hrvaškem zunanjem ministrstvu izdali še nova priporočila za potovanje v Srbijo. Zaradi “neprimernih in neutemeljenih ravnanj oblasti Republike Srbije do hrvaških državljanov” na ministrstvu Hrvatom svetujejo, da preložijo vsa nenujna potovanja v sosednjo državo. Ob tem svetujejo previdnost, spremljanje situacije in podrobno informiranje pred odhodom v Srbijo.
Hrvaškim državljanov prav tako svetujejo izogibanje mestom, kjer se zbira večje število ljudi. “Hrvaški državljani imajo v vsakem trenutku pravico zaprositi za kontakt s hrvaškim veleposlaništvom v Srbiji,” so še navedli.
V torek so iz Srbije izgnali pet hrvaških državljank, ki so bile v Beogradu na delavnici sklada Erste, namenjeni nevladnim organizacijam. Kot je za Jutarnji list povedala udeleženka delavnic in umetnostna zgodovinarka Ana Kovačić, so jih ob vrnitvi v hotel v avli pričakali moški v civilu, ki so se predstavili kot policisti za tujce. Odpeljali so jih na policijsko postajo, kjer je po njenih besedah bila že večina kolegov iz delavnic.
Med 13 udeleženci delavnic za nevladne organizacije, ki jih je Srbija v torek izgnala iz države, je bila tudi slovenska državljanka, so za N1 potrdili na ministrstvu za zunanje in evropske zadeve. “Državljanka ni zaprosila za konzularno pomoč in je po naših informacijah že zapustila Srbijo,” so v odgovoru navedli na ministrstvu. Ob tem so dodali, da jih srbski organi o incidentu zaenkrat niso uradno obvestili. Več v novici: Ministrstvo potrdilo: Srbija iz države izgnala tudi Slovenko
Med vožnjo na postajo jim je eden od moških namignil, da je ena od organizacij, katerih predstavniki so sodelovali na delavnici, “sumljiva”. Po navedbah Ane Kovačić so jih na postaji med drugim spraševali, katero srednjo šolo in fakulteto so končali, za katere organizacije delajo, kdo jih financira, o čem je bila delavnica, kaj so tam konkretno počeli, ali so se srečali s kom v Beogradu in zakaj.
Zatem so jim v podpis dali dokument v cirilici, ki ga mnogi niso v celoti razumeli. V dokumentu je sicer po navedbah Hrvatice pisalo, da ogrožajo varnost Srbije, da morajo v 24 urah zapustiti državo in da imajo prepoved vstopa v Srbijo za eno leto. Izčrpana in utrujena je Kovačić dokument podpisala, saj je želela samo oditi, kot pravi, tako iz postaje kot iz Srbije.
Evropska komisija zaskrbljena
Evropska komisija je zaradi izgona danes izrazila zaskrbljenost in ob tem je izpostavila pomembno vlogo civilne družbe pri razvoju zdrave in demokratične družbe.
To so vrednote, ki niso le bistvo EU, temveč tudi prihodnosti Srbije kot države kandidatke in njenih državljanov, so poudarili v komisiji v odzivu po tem, ko je srbska policija v torek zvečer pridržala in nato iz države izgnala več aktivistov in aktivistk, ki so poleg iz Hrvaške in Slovenije prišli tudi iz Romunije, Bosne in Hercegovine ter Severne Makedonije. Skupno so jih po pisanju srbskega portala Autonomija.info izgnali 13. Vsem so za eno leto prepovedali vstop v Srbijo.
V komisiji so tudi izpostavili, da je treba ukrepe, sprejete v interesu nacionalne varnosti, izvajati v skladu s srbskim pravnim redom ter evropskimi in mednarodnimi standardi človekovih pravic. “Ti ukrepi ne bi smeli omejevati svoboščin posameznikov, vključno s tujimi državljani,” so dodali.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje