Hrvaška zdravnica si je vbrizgala viruse in si tako pozdravila raka

Svet 12. Nov 202419:39 1 komentar
zdravnik
Fotografija je simbolična (Foto: PROFIMEDIA)

Virologinja z univerze v Zagrebu Beata Halassy je leta 2020 znova zbolela za rakom dojke. Ker si ni želela ponovnih kemoterapij, je zdravljenje vzela v svoje roke: raka je pozdravila s pomočjo laboratorijsko gojenih virusov. Gre za še neodobreno metodo zdravljenja, njen eksperiment pa je sprožil vrsto etičnih vprašanj.

Virologinja Beata Halassy je leta 2020 zbolela za rakom dojke. Maligni tumor se je že drugič pojavil na mestu, kjer so ji pred leti zaradi raka že odstranili dojko. Ker ni želela ponovne kemoterapije, je znanstvenica, ki je bila takrat zaposlena na univerzi v Zagrebu, preučila strokovno literaturo in se odločila za zdravljenje s tako imenovano onkolitično viroterapijo (OVT).

Gre za način zdravljenja rakavih obolenj s pomočjo laboratorijsko gojenih virusov, ki še ni prestalo kliničnih preizkusov na ljudeh. Gre torej za poskusno zdravljenje, takrat 49-letna virologinja pa ga je kot prva uporabila za uničevanje celic raka dojke, poroča revija Nature.

Njeno samozdravljenje se je kljub temu izkazalo za pozitivno izkušnjo, saj je z virusi pozdravila raka tretje stopnje. Od takrat se ji rak na dojki ni ponovil. Eksperimentno zdravljenje je strokovno popisala, članek pa je bil avgusta objavljen v znanstveni reviji Vaccines. Objava je sprožila precej obširno razpravo o etiki samoeksperimentiranja.

Virus se vbrizga v tumor in spodbudi imunski odziv

Kot omenjeno, se področje zdravljenja raka z metodo OVT še vzpostavlja. Terapija poteka tako, da se bolniku z rakom v tumor vbrizga umetno vzgojene viruse, ki imunski sistem spodbudijo k napadu na rakave celice.

Halassy je poudarila, da si je pri zdravljenju pomagala s svojim strokovnim znanjem o gojenju virusov, a da še zdaleč ni specialistka za OVT. Uporabila je dva različna virusa, ki ju je skupaj s sodelavci aplicirala zaporedoma – prvi je bil virus ošpic, drugi pa virus vezikularnega stomatitisa (VSV).

Zdravljenje je trajalo dva meseca

Režim zdravljenja je potekal dva meseca. Njeni onkologi so se strinjali, da jo bodo med terapijo spremljali, in jo v primeru, da bi se kaj zalomilo, zdravili s kemoterapijo.

Pristop se je izkazal za učinkovitega: tumor se je med zdravljenjem in brez resnih stranskih učinkov znatno zmanjšal in postal mehkejši. Zato se je lahko brez težav ločil od okoliškega tkiva, zato ga je bilo preprosto kirurško odstraniti. Ko so odstranjeni tumor podrobneje pregledali, je bil poln imunskih celic, kar je še dodatno potrdilo uspešnost terapije.

“Imunski odziv je bil zagotovo izzvan,” pravi Halassy. Po operaciji se je še eno leto zdravila z zdravilom proti raku dojke trastuzumab derukstekan.

Večina dosedanjih kliničnih preizkusov OVT je potekala pri osebah s poznim stadijem metastatskega raka, v zadnjih letih pa so bila preizkušanja usmerjena tudi v zgodnejše stadije bolezni. V ZDA so po preizkusih odobrili eno izmed zdravil OVT za zdravljenje metastatskega melanoma. Za zdravljenje raka dojke ni odobrenega še nobenega takšnega zdravila.

Etična dilema: kaj, če bi jo kdo posnemal

Halassy se je zaradi uspešnega samozdravljenja čutila odgovorno, da objavi svoje ugotovitve. A je bila to precej težka naloga, saj je več strokovnih in znanstvenih revij njen članek zavrnilo – predvsem zato, ker je v delu, ki ga je napisala v soavtorstvu, izvedla samoeksperimentiranje.

Po mnenju raziskovalca medicinskega prava Jacoba Sherkowa je bila glavna težava v tem, da bi lahko njeni rezultati bolnike spodbudili, da bi se namesto za zdravljenje z uveljavljeno kemoterapijo odločili za to novejšo in nepreverjeno metodo zdravljenja.

Halassy pa ocenjuje, da je verjetnost, da bi jo kdo posnemal, zelo majhna, saj je zdravljenje od nje zahtevalo veliko medicinskega znanja in spretnosti.

Zagrebčanka je po tej izkušnji pridobila financiranje za nadaljnje raziskave OVT in že začela razvijati nove pristope za zdravljenje raka pri domačih živalih.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje