V Indiji sta v petek iztirila dva potniška vlaka, pri čemer je umrlo najmanj 288 ljudi, piše agencija Reuters. Reševanje ujetih v vagonih so popoldne končali. Do nesreče je prišlo okrog 220 kilometrov jugozahodno od Kalkute, vzrok pa še ni znan. Ob hudi nesreči je predsednica republike Nataša Pirc Musar izrazila sožalje. Na ministrstvu za zunanje in evropske zadeve pa so prek Twitterja izrazili pretresenost in žalost.
V Indiji so po hudi železniški nesreči na vzhodu države danes popoldne končali reševanje ujetih v razbitinah vlakov. V trčenju dveh potniških in enega tovornega vlaka je po najnovejših podatkih umrlo najmanj 261 ljudi, več kot tisoč pa jih je bilo poškodovanih.
“Vsa trupla in poškodovane potnike smo umaknili s kraja nesreče,” je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP danes popoldne sporočil koordinator reševalne akcije.
Na prizorišče nesreče so po besedah glavnega državnega sekretarja Pradeepa Jene poslali več kot 200 reševalnih vozil ter več sto zdravnikov, medicinskih sester in reševalcev. Rešili so vse ujete in ranjene potnike, a še ni jasno, kako hude so poškodbe tistih, ki so jih odpeljali v bolnišnice, poroča britanski BBC.
Kraj nesreče je obiskal indijski premier Narendra Modi. Napovedal je, da bodo odgovorne za nesrečo strogo kaznovali. V bolnišnici se je srečal tudi s preživelimi žrtvami. Obljubil je, da bodo temeljito preiskali nesrečo in da bo njegova vlada storila vse za zdravljenje tistih, ki so bili ranjeni v njej, poročanje lokalnih medijev navaja nemška tiskovna agencija dpa.
Vzrok za nesrečo še ni znan
Petkovo trčenje treh vlakov blizu mesta Balasore v zvezni državi Odisha, po katerem je iztirilo več vagonov, velja za najbolj smrtonosno železniško nesrečo v Indiji v tem stoletju.
Izvršni direktor indijskih železnic Amitabh Sharma je pojasnil, da se je iztirilo od 10 do 12 vagonov potniškega vlaka. Nekaj razbitin je padlo na drugo progo, vanje pa je trčil drugi potniški vlak, ki je pripeljal iz nasprotne strani. Pri tem so se iztirili trije vagoni tega vlaka. Po poročanju medijev je nekaj potniških vagonov, ki so se iztirili, trčilo v tovorni vlak. Oblasti tega niso potrdile.
Vzrok za nesrečo še ni znan. Reuters sicer poroča, da je v prvem vladnem poročilu kot vzrok nesreče omenjena možnost napake v signalu.
Minister, pristojen za železnice, Ashwini Vaishnaw je napovedal, da bodo družine umrlih prejele milijon rupij odškodnine (okoli 11.000 evrov). Hudo poškodovani bodo prejeli nekaj čez 2.000 evrov odškodnine, lažje poškodovani pa 565 evrov odškodnine. Odškodnine so napovedale tudi nekatere vlade zveznih držav.
Število smrtnih žrtev se je ponoči vztrajno povečevalo. Ob zori je najvišji uradnik v vzhodni zvezni državi Odiša Pradeep Jena sporočil, da je umrlo najmanj 207 ljudi.
Spodnji posnetki prikazujejo dogajanje takoj po nesreči v petek zvečer.
Potnica: Vagon se je močno tresel, ljudje so padali drug na drugega
Potnica Vandana Kaleda je za televizijsko postajo New Delhi povedala, da so ljudje padali drug na drugega, ko se je njen vagon močno tresel in zapeljal s tirov. Dejala je, da je imela srečo, da je preživela.
Na prizorišče nesreče je prišlo skoraj 500 policistov in reševalcev s 75 reševalnimi vozili in avtobusi, je povedal Jena. Reševalci so skušali osvoboditi 200 ljudi, za katere se je domnevalo, da so ujeti v razbitinah,.
Kljub vladnim prizadevanjem za izboljšanje varnosti se na indijskih železnicah, ki so največje železniško omrežje pod enim vodstvom na svetu, vsako leto zgodi več sto nesreč. Avgusta 1995 sta v bližini New Delhija trčila dva vlaka in v najhujši železniški nesreči v zgodovini Indije je umrlo 358 ljudi.
Za večino železniških nesreč je kriva človeška napaka ali zastarela signalna oprema. V Indiji so železniške nesreče sicer razmeroma pogoste. Najhujša se je zgodila leta 1981, ko je vlak med vožnjo čez most v Biharju iztiril in padel v reko, pri čemer je umrlo od 800 do 1.000 ljudi. Varnost na tamkajšnjih železnicah se je sicer v zadnjih letih zaradi obsežnih novih naložb in tehnoloških izboljšav znatno izboljšala. Tokratna nesreča pa je najhujša v tem stoletju.
V Indiji se vsak dan po 64.000 kilometrih železniških prog s 14.000 vlaki pelje več kot 12 milijonov ljudi.
Odziv Pirc Musar in zunanjega ministrstva
Po grozljivi nesreči se vrstijo sožalje voditeljev tujih držav, odzvala se je tudi predsednica države Nataša Pirc Musar. “Moje najgloblje sožalje predsednici in družinam žrtev grozljive železniške nesreče v Odishi. V teh tragičnih časih smo skupaj z indijskim narodom,” je predsednica Pirc Musar sporočila na Twitterju.
Odzvali so se tudi na zunanjem ministrstvu: “Pretreseni in žalostni smo ob podobah grozljive železniške nesreče v Indiji. Družinam žrtev izrekamo iskreno sožalje. Prizadetim želimo čim hitrejše okrevanje. Smo v mislih z indijskim prebivalstvom.”
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!