EU je junija letos prvič v zgodovini uvozila več plina iz ZDA v obliki utekočinjenega zemeljskega plina, kot pa je tega energenta prek plinovodov dobavila iz Rusije, je na Twitterju zapisal prvi mož Mednarodne agencije za energijo (IEA) Fatih Birol. EU se mora po njegovi oceni pripraviti na "težko zimo".
Izvršni direktor Mednarodne agencije za energijo (IEA) Fatih Birol je na Twitterju objavil graf, ki kaže na upad dobave plina v EU prek ruskih plinovodov. Kot je zapisal, gre za “strmo rusko zmanjšanje toka zemeljskega plina v EU”. “Upad ruskih dobav kliče k prizadevanjem za zmanjšanje povpraševanja EU v pripravah na težko zimo,” je še navedel.
Russia's recent steep cuts in natural gas flows to the EU mean this is the 1st month in history in which the EU has imported more gas via LNG from the US than via pipeline from Russia
— Fatih Birol (@fbirol) June 30, 2022
The drop in Russian supply calls for efforts to reduce EU demand to prepare for a tough winter pic.twitter.com/YmjvRN39ND
Podatki kažejo, da so ZDA junija Evropi zagotovile okoli pet milijard kubičnih metrov utekočinjenega zemeljskega plina, obseg ruskih dobav pa je bil nekoliko pod to številko, pojasnjuje ruska tiskovna agencija Tass.
Ob tem dodaja, da je v nekaj manj kot prvi polovici leta Gazprom znižal izvoz plina v države nečlanice Skupnosti neodvisnih držav, vključno z izvozom na Kitajsko, za 28,9 odstotka na 65,6 milijarde kubičnih metrov.
Tass navaja več razlogov za manjšo dobavo v EU, nekateri naj bi bili tehnične narave. Ker koncern Siemens Energy zaradi kanadskih sankcij proti Rusiji po opravljenih vzdrževalnih delih v Kanadi v Nemčijo ne želi vrniti plinskih turbin, je pretok plina po Severnem toku omejen na 40 odstotkov maksimalne zmogljivosti. Gazprom je tudi prekinil dobave bolgarskemu podjetju Bulgargaz in poljskemu PGNiG, ker navkljub zahtevam Moskve konec aprila nista poravnala svojih računov v rubljih.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje