Ikea bo vplačala šest milijonov evrov v vladni sklad za odškodnino žrtvam komunistične diktature v Nemčiji, kar bo, kot upajo aktivisti, spodbudilo tudi druga podjetja, da mu bodo sledila.
Politični in drugi zaporniki v Nemčiji so bili v času hladne vojne prisiljeni izdelovati pohištvo za podjetje Ikea. To so švedski in nemški mediji razkrili že več kot pred desetletjem, zaradi česar je podjetje naročilo neodvisno preiskavo.
V preiskavi, ki so jo izvedli revizorji Ernst & Young, je bilo ugotovljeno, da so zaporniki pohištvo za Ikeo izdelovali še v sedemdesetih in osemdesetih letih prejšnjega stoletja. Takratni predstavniki družbe so se najverjetneje zavedali, da so politične zapornike uporabljali kot dodatno delovno silo, so še ugotavljali v poročilu.
Nekdanjo Vzhodno Nemčijo je od leta 1949 do leta 1990 okupirala Sovjetska zveza, ki je tam vzpostavila strogo komunistično državo, znano kot Nemška demokratična republika (NDR). Več deset tisoč zapornikov je bilo prisiljenih delati v tovarnah, to delovno silo pa so izkoriščala številna podjetja z Zahoda.
Ikea Nemčija je ta teden napovedala, da bo prostovoljno prispevala šest milijonov evrov v nov vladni sklad, ki je bil ustanovljen za zagotavljanje odškodnin žrtvam vzhodnonemške diktature. Po desetletjih kampanj žrtev je nemška vlada leta 2021 predlagala ustanovitev sklada. O njegovi ustanovitvi bo v prihodnjih tednih glasoval še nemški parlament, čeprav ta korak velja zgolj za formalnost.
V izjavi so dodali, da je vplačilo v sklad rezultat dolgoletnih pogovorov med nemško podružnico podjetja in Zvezo združenj žrtev komunistične diktature (UOGK), organizacijo, ki si po lastnih besedah prizadeva, da bi bili tisti, ki so bili v komunistični Nemčiji po krivem obsojeni, danes deležni pravice.
Organizacije, ki se zavzemajo za žrtve komunizma, so to potezo pozdravile. Dieter Dombrowski, predsednik UOGK, je dejal, da je ta odločitev res prelomna in dodal, da upajo, da bodo tudi druga podjetja sledila zgledu podjetja Ikea.
Evelyn Zupke, posebna predstavnica za žrtve Nemške demokratične republike v parlamentu, pa je sporočila: “Ikea se je zavezala, da bo podprla sklad, kar je izraz odgovornega pristopa k reševanju temnih poglavij v zgodovini podjetja. Ne moremo popraviti tega, kar so morali zaporniki pretrpeti v zaporih, lahko pa z njimi ravnamo spoštljivo in jih podpiramo.”
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje