Imate doma kuhinjske pripomočke iz črne plastike? Raje jih zavrzite

Svet 05. Nov 202405:11 0 komentarjev
kuhinjski pripomočki
Foto: PROFIMEDIA

Kuhinjski pripomočki iz črne plastike so morda videti elegantni, vendar lahko škodujejo zdravju, kaže nova raziskava.

Že nekaj let so kuhalnice, spatule, žlice za zajemanje špagetov in drugi kuhinjski pripomočki iz črne plastike našli dom v številnih gospodinjstvih.

Verjetno je k temu pripomoglo to, da so videti bolj elegantni od njihovih sorodnikov iz bele plastike ali kovine. Vendar pa raziskava, ki so jo nedavno objavili v znanstveni reviji Cemosphere, kaže, da bi se jih bilo bolje znebiti.

Črno plastiko, iz katere je narejenih mnogo proizvodov, običajno pridobivajo z recikliranjem plastike, ki jo uporabljajo kot zaščito elektronskih naprav, kot je ohišje televizorja. Vendar pri recikliranju v plastiki še vedno ostaja niz kemikalij, ki jih povezujejo z negativnim vplivom za zdravje – in to v visokih koncentracijah, piše portal N1 Zagreb.

Nedolgo nazaj smo pisali tudi o posodah in drugih predmetih, ki jih uporabljamo v kuhinjah, ki bi jih bilo dobro zavreči.

Skupina raziskovalcev, ki jo je vodila Megan Liu iz organizacije Toxic-Free Future, ki si prizadeva za uporabo za zdravje in okolje varnih izdelkov in praks, je testirala 203 predmete iz gospodinjstev, narejene iz črne plastike. Poleg kuhinjskega pribora so na prisotnost različnih kemikalij testirali tudi otroške igrače, škatle, pladnje in druge predmete.

kuhinjski pripomočki iz črne plastike
Foto: PROFIMEDIA

Škodljivi zaviralci ognja

Raziskava je pokazala, da je kar 85 odstotkov proizvodov vsebovalo kemikalije za zaviranje ognja, ki vsebujejo brom ali organske fosfate, ki jih povezujejo s tveganji za resna obolenja, kot so rakava obolenja in hormonske motnje.

Neka ogrlica s kroglicami iz črne plastike, dodana otroški igrači, je na primer vsebovala količino zaviralcev ognja (angleško: flame retardants; okrajšano FR), ki je dosegla 2,3 odstotka teže ogrlice.

“Zaviralci ognja lahko uidejo iz proizvodov v okolje, otroci pa igrače in druge predmete pogosto dajejo v usta,” je opozorila Liu. Raziskava je bila sicer namenjena ameriškim regulatorjem, saj je razkrila, da so vsebnosti za zdravje nevarnih zaviralcev ognja v proizvodih na ameriškem trgu tudi do 1.200-krat višje od mej, ki jih je za te vsebnosti postavila Evropska unija.

Pomembno pri raziskavi pa je dejstvo, da recikliranje, s katerim pridobivajo črno plastiko, nevarnih snovi ne odstrani. Jaimie Ross, profesorica nevroznanosti na univerzi Rhode Island, je dejala, da je nad rezultati presenečena: “Vedela sem za zaviralce ognja in da so jih poskušali odstraniti iz otroških oblačil. Nisem pa vedela, da so končali v kuhinjskih pripomočkih, kjer ne bi smeli biti, in da recikliranje ni dovolj, da bi se jih znebili.”

Evropa je nekatere zaviralce ognja prepovedala, a so začeli uporabljati nove

Druga raziskava, objavljena v reviji Chemosphere januarja letos, medtem poroča, da je Evropska unija sicer prepovedala nekatere zaviralce ognja, a učinek ni zadovoljujoč.

“Kljub temu da so znanstveniki, ki se ukvarjajo z zaščito okolja, prepoved pozdravili, pa učinek teh prepovedi ni bil povsem zadovoljiv, piše v raziskavi. “Namesto treh prepovedanih so proizvajalci začeli uporabljati druge zaviralce in glede varnosti okolja in ljudi je bilo tako doseženo veliko manj, kot je bilo sprva pričakovati.”

Evropska unija sicer prepoveduje tudi recikliranje plastike s previsoko vsebnostjo nekaterih zaviralcev ognja, vendar to po mnenju raziskovalcev ni dovolj, saj bi morali nabor zaviralcev razširiti. “Samo na Irskem po nekaterih ocenah preprečijo recikliranje 2.800 ton odpadnih plastičnih izdelkov zaradi vsebnosti BFR (zaviralci ognja, ki vsebujejo brom, op. a.); če bi uvedli zakonske omejitve prisotnosti tudi zaviralcev ognja s kloriranimi organskimi fosfati (OPFR) v odpadkih, bi bila masa odpadkov, ki jih ne bi bilo mogoče reciklirati, še večja – natančneje 7.200 ton na leto,” piše v raziskavi, ki poziva evropske odločevalce k prepovedi vseh škodljivih zaviralcev ognja in njihovi zamenjavi z varnimi in vzdržnostnimi snovmi.

Kaj storiti?

En odgovor se ponuja sam po sebi: zamenjajte plastične kuhinjske pripomočke s tistimi iz nerjavečega jekla oziroma brez plastike.

“Redno brišite prah in sesajte. Tako boste odstranili prah, ki je verjetno onesnažen s plastiko in drugimi nevarnimi kemikalijami – tudi zaviralci ognja,” je za CNN povedala. Liu. Pomaga lahko tudi pogosto umivanje rok in ustrezno prezračevanje.

Hrano v posodah iz črne plastike prestavite v steklene, keramične ali posode iz nerjavečega jekla. Prav tako hrane v posodah iz črne plastike ne segrevajte v mikrovalovnih pečicah, saj toplota spodbuja kemikalije iz plastike, da prehajajo v hrano.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!