Indijec Sukhwant Singh, ki se je na Hrvaško preselil leta 2019, je zaposlen v tekstilnem podjetju v Varaždinu. Razkril je višino svoje plače in kakšno je življenje za tuje delavce pri naših južnih sosedih.
Na Hrvaškem je vse več tujih delavcev iz azijskih držav. V Varaždinu živi tudi majhna indijska skupnost. Tuji delavci prihajajo iz indijske zvezne države Pandžab in živijo v najemu v eni od tamkajšnjih hiš.
Med delavci pri naših južnih sosedih najdlje živi Sukhwant Singh, ki je v domovini delal kot učitelj razrednega pouka. Na Hrvaško je prišel leta 2019 in upa, da bo privarčeval dovolj za nov dom, poroča Varaždinski.hr. Singh se je najprej zaposlil v Velikem Bukovcu, nato pa v tekstilni tovarni, kjer ima 750 evrov plače. Od tega mesečno družini pošlje 400 evrov.
Poleg slabih življenjskih pogojev se najbolj pritožuje nad priseljensko politiko oziroma tamkajšnjo zakonodajo. Tuji delavec si mora denimo 15 dni po odpovedi poiskati novo zaposlitev, sicer izgubi delovno dovoljenje. Zaradi kratkoročnih vizumov najemodajalci tujim delavcem tudi ne želijo oddajati stanovanj v dolgoročni najem. Prav tako Singhovi soprogi niso odobrili turističnega vizuma za obisk.
Indijec ocenjuje, da v povprečju sedem od desetih hrvaških podjetij namerno ignorira zakonske določbe in izkorišča zaposlene z neplačanimi nadurami in drugimi kršitvami delavskih pravic. Tako je za primer izpostavil nekega delavca, ki mu delodajalec šest mesecev ni izplačal plače. Negotovost po pisanju medija dodatno spodkopavajo agencije za posredovanje pri zaposlovanju, ki za svoje storitve zaračunavajo okoli 5.000 evrov. Nekateri delavci morajo, preden začnejo varčevati, tako pogosto leto ali dve odplačevati dolgove agencijam.
Singhu, kot Varaždinski.hr povzema Večernji list, je žal, da se nima možnosti naučiti hrvaškega jezika. Dejali so mu namreč, naj se vpiše v šolo tujih jezikov, ki bi jo moral plačati sam. “Na nas gledajo kot na tujce, ki pridejo in bodo odšli,” je odvrnil na vprašanje, kako ga vidijo domačini. Singh je sicer povedal, da med bivanjem v mestu niso doživeli nobenih nevšečnosti, a da po njegovem mnenju veljajo za drugorazredne državljane.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje