V roke sirskih upornikov je padlo mesto Hama na zahodu Sirije. Kot so sporočili predstavniki sirske vojske, so islamistični uporniki prebili obrambo, vojska pa se je umaknila izven mesta. Islamisti, ki so pred tem zasedli okoliške vasi in prometnice, so iz zapora izpustili več sto zapornikov. Hama je četrto največje mesto v Siriji, s strateškega vidika pa je predstavljalo tamponsko območje za zaščito Damaska.
Sirska vojska je danes sporočila, da je prvič po izbruhu konflikta v državi leta 2011 izgubila nadzor nad mestom Hama na zahodu Sirije, v katerega so po intenzivnih spopadih vstopili islamistični uporniki.
“V zadnjih nekaj urah, ko so se okrepili spopadi med našimi vojaki in terorističnimi skupinami (…), so te skupine uspele prebiti več osi v mestu in vstopiti vanj,” je sporočila vojska in dodala, da so se vojaške enote, ki so bile tam nameščene, premestile izven mesta.
V Hamo so danes po intenzivnih spopadih vstopili pripadniki uporniške oborožene skupine Hajat Tahrir al Šam (HTS) in zavezniške frakcije, ki med drugim trdijo, da so zasedli tudi zapor in izpustili več sto zapornikov. Uporniki so pred vstopom v Hamo zavzeli tudi več vasi vzhodno od mesta in prekinili povezave med Hamo ter mestoma Alep in Raka.
Mesto Hama je z okoli milijon prebivalci četrto največje mesto v Siriji. V njem živijo večinoma suniti, prisotna pa je tudi alavitska manjšina, ki ji pripada predsednik Bašar al Asad. Mesto je za vojsko strateškega pomena, saj služi kot tamponsko območje za zaščito prestolnice Damask.
Do današnjega umika sirske vojske iz Hame prihaja po hitri ofenzivi islamističnih upornikov, ki so v nekaj dneh prevzeli nadzor nad precejšnjim ozemljem na severu Sirije, vključno z Alepom, drugim največjim mestom v državi. Spopadi so od sredine prejšnjega tedna zahtevali že najmanj 727 smrtnih žrtev, med katerimi je tudi 111 civilistov.
Hama ima sicer burno zgodovino in se je tako kot mnoga druga mesta leta 2011 uprla Asadovi vladavini. Oblasti so protivladne proteste nasilno zatrle, kar je nato sprožilo državljansko vojno, v kateri je bilo ubitih več kot 600.000 ljudi, na milijone pa je bilo razseljenih. Sirska vojska je v odzivu na upor 31. julija 2011 začela obsežno ofenzivo v Hami, v kateri je bilo po navedbah opozicijskih skupin ubitih najmanj 139 ljudi. Pred desetletji pa je po vstaji in napadih Muslimanske bratovščine prišlo do veliko bolj nasilnega zatrtja s strani oblasti, ko je bilo v približno enem mesecu po različnih ocenah ubitih med 10.000 in 40.000 ljudi.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!