Zaradi naraščajočih napetosti si Iran prizadeva krepiti varnost v jedrskem sektorju. Okoli svoje jedrske elektrarne v mestu Bušer je zato Teheran vzpostavil petkilometrsko cono, v kateri tujcem in migrantom ne bo dovoljeno bivati ali delati.
Teheran je 1. oktobra proti Izraelu izstrelil približno 200 raket, ki zaradi učinkovite zračne obrambe niso povzročile obsežne škode. Izrael je kmalu po napadu obljubil odziv in konec oktobra sprožil napade na vojaške cilje v Iranu. V zadnjih mesecih je Izrael večkrat zagrozil tudi z napadi na iranske jedrske objekte, ki so sicer bili pogosto tarča sabotaž.
Po navedbah izraelskega portala Ynet naj bi se Izrael in ZDA pripravljala na morebitni skupni napad na jedrske objekte v Iranu, razlog za to pa bi bil, da je Teheran “blizu jedrskim zmogljivostim”. Že decembra je sicer časnik Wall Street Journal poročal, da v ekipi novoizvoljenega predsednika ZDA Donalda Trumpa razmišljajo o možnosti raketnih napadov na Iran.
Teheran je v torek v bližini jedrskega obrata v Natanzu začel vojaške vaje za krepitev obrambe “pred številnimi zračnimi grožnjami”, so poročali lokalni mediji.
Kot je pojasnil tiskovni predstavnik iranske revolucionarne garde (IRGC) bodo vaje potekale do sredine marca na več lokacijah v Iranu, izvajajo pa se kot odgovor na “nove varnostne grožnje”. Teh sicer ni podrobneje opisal, navaja francoska tiskovna agencija AFP.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!