
Velika hotelska veriga želi v kamp v majhnem kraju Medveja ob opatijski rivieri naseliti več sto tujih delavcev. Šlo naj bi za začasno rešitev, ki pa ji domačini ostro nasprotujejo. Pravijo, da nimajo nič proti ljudem druge rase ali narodnosti, a tako velikega števila ljudi po njihovih besedah majhen kraj, kot je Medveja, ne prenese. Prepričani so, da bo naselitev tujih delavcev ogrozila turizem, od katerega domačini živijo.
Prebivalci obmorskega kraja Medveja ob opatijski rivieri v Istri so na nogah. V bližnji kamp želi namreč hotelska veriga Liburia naseliti več sto tujih delavcev, poroča N1 Hrvaška.
“Kot turistična destinacija bi kraj moral rasti, vanj bi bilo treba vlagati. Vsi skupaj bi ga morali ceniti. A menim, da ga bodo s tem, ko bodo v kamp pripeljali toliko delavcev, samo uničili,” je prepričan domačin Robert Medveja. “Če bi šlo za dvajset ljudi, ne bi nihče protestiral, ampak 200, 300 … To je grozno. Sploh za Medvejo, v kateri živi zelo malo domačinov. Zagotovo od tega nihče ne bo imel dobička. Tudi mi ne,” pa je dejala Manuela Medveja.
Kraj ima le nekaj več kot 130 prebivalcev, ki se večinoma preživljajo s turizmom. Domačini menijo, da je 200 delavcev, ki bodo živeli v kampu v lasti velike hotelske skupine, preveč. Prepričani so, da je to korak k uničenju turizma na tem območju.

“Uporaba bungalovov, ki so namenjeni turistom, za nastanitev delavcev, je kot ustvarjanje nekakšnega geta. To ni sprejemljivo,” je dejal predsednik mestnega odbora Medveja Nikola Franković. Povedal je, da ne gre za problem delavcev, ampak za preživetje turizma, od katerega Medveja živi.
“Če je kdo v manjšini, smo to mi. Nimamo težav z ljudmi druge rase ali narodnosti, a razmere v Medveji preprosto ne dopuščajo tako velikega števila ljudi,” je dodal.
Naselitvi delavcev nasprotuje tudi župan Lovrana Bojan Simonič, ki je opozoril, da je kraj brez trgovine in osnovnih storitev. “Pogoji za bivanje v kampu izven sezone so tako rekoč taki, kot da bi bili v koncentracijskem taborišču. In to sem izpostavil tudi hotelski verigi Liburia.”
V kampu po poročanju N1 Hrvaška med sezono ustvarijo okoli 48.000 nočitev, odločitev družbe, da bi v kamp naselili tuje delavce, pa v mnogih domačinih vzbuja strah, da bo družba kamp zaprla.
“Tako je videti. Iskreno povedano, ne vem, kaj naj si mislim,” je dejal župan Simonič. Vodstvo družbe je v preteklih izjavah poudarilo, da gre zgolj za začasno rešitev in da bo del kampa še naprej odprt za turiste. Na novinarska vprašanja ni odgovorilo.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje