"Nisem tu, da bi predstavljal politično stranko, državo članico, ampak da bi potrdil svojo zavezanost Evropi," je na zaslišanju poudaril kandidat za podpredsednika Evropske komisije za kohezijo Raffaele Fitto. Kandidat iz italijanske stranke Bratje Italije se je zavzel za bolj enostavno in fleksibilno izvajanje kohezijske politike. Pristojni odbor je njegovo potrjevanje zamaknil, enako pa gre pričakovat tudi pri ostalih podpredsedniških kandidatih.
Odbor Evropskega parlamenta za regionalni razvoj (Regi) je po zaslišanju italijanskega kandidata za podpredsednika Evropske komisije, pristojnega za kohezijo, Raffaeleja Fitta preložil odločanje o njegovi primernosti, so sporočili iz politične skupine Zelenih. Kot so navedli, koordinatorji političnih skupin niso uspeli najti dvotretjinske večine, da bi podprli imenovanje Fitta.
Koordinator Zelenih v odboru Vladimir Prebilič (Vesna) je že takoj po zaslišanju pojasnil, da ni bil zadovoljen s kandidatovimi odgovori glede pogojevanja izplačila kohezijskih sredstev s spoštovanjem vladavine prava. Prav tako je Fitto podal premalo zavez, da se kohezijski denar ne bo namenjal za obrambne namene. “Pričakovali smo več, kot smo slišali, in vsaj zaenkrat z odgovori nismo zadovoljni,” je povedal Prebilič.
Napovedal je, da bodo od kandidata zahtevali dodatna pojasnila. Obenem pa si želijo opraviti tudi temeljito razpravo o obsegu kandidatovih pristojnosti in o tem, ali bo Fitto, ki prihaja iz vrst skrajno desnih Evropskih konservativcev in reformistov (ECR), zasedel položaj izvršnega podpredsednika komisije. Prebilič pričakuje, da bodo evroposlanci odločali o več podpredsedniških kandidatih skupaj, čeprav bi lahko desnosredinske in desničarske politične skupine Fitta potrdile brez sodelovanja levosredinskih skupin.
Potrjevanje šestih podpredsedniških kandidatov se zapleta. Kot je sporočila tiskovna predstavnica Evropskega parlamenta Delphine Colard, so preložili odločanje o primernosti Raffaeleja Fitta in Kaje Kallas. Kot poroča Politico, so vodje političnih skupin zamaknili tudi odločanje o ustreznosti preostalih podpredsedniških kandidatov, ki bodo zaslišani danes.
Imenovanju Fitta na podpredseniški položaj v Komisiji so že pred zaslišanjem nasprotovali v levosredinskih političnih skupinah, medtem pa v desnosredinskih skupinah že lahko slišimo, da ne bi podprli kandidatke za podpredsednico za čisti, pravični in konkurenčni prehod Terese Ribera iz vrst socialistov.
Fitto je na zaslišanju v Evropskem parlamentu zagotovil, da kot član komisije ne bo zastopal svoje stranke Bratje Italije ali svoje države, ampak Evropo, ki ji je zavezan. “Nisem tu, da bi predstavljal politično stranko, državo članico, ampak da bi potrdil svojo zavezanost Evropi,” je že v uvodni predstavitvi poudaril nekdanji italijanski minister za evropske zadeve iz vrst skrajno desne stranke Bratje Italije, ki je članica Evropskih konservativcev in reformistov (ECR).
Na njegovo zavezanost EU in evropskim vrednotam se je nanašalo tudi več vprašanj evroposlancev iz levosredinskih skupin, med drugim tudi Vladimirja Prebiliča, ki je spomnil na Fittovo delovanje v Evropskem parlamentu kot poslanca ECR, ko je med drugim glasoval proti več resolucijam o vladavini prava na Poljskem in Madžarskem.
Kandidat je poudaril, da je kot italijanski minister za evropske zadeve sodeloval v dialogu držav članic o vladavini prava. Kot podpredsednik Evropske komisije pa si bo prizadeval za varovanje vladavine prava, ki jo je označil za temeljno vrednoto EU. Fitto je obenem zanikal očitke več poslancev, da je kot pristojni minister centraliziral izvajanje kohezijske politike v Italiji. Zatrdil je, da so reformo izvedli ob strinjanju Evropske komisije.
Kohezijska politika je sicer po njegovem mnenju v središču evropske integracije in igra ključno vlogo pri zmanjševanju razlik med regijami. “Naši državljani so v središču te politike,” pa je Fitto povedal glede evropske kohezijske politike, za katero bo pristojen.
Po njegovem mnenju mora kohezijska politika temeljiti na treh točkah. Med temi sta obnovitev sodelovanja z lokalnimi in regionalnimi oblastmi ter partnersko upravljanje, ki poteka na različnih ravneh oblasti. Kohezijska politika pa mora tudi odgovarjati na nove izzive, s katerimi se sooča EU, kot so podnebne spremembe, demografski izzivi in digitalizacija. “Kohezijska politika EU služi tudi izpolnitvi naših podnebnih ciljev,” je povedal glede podnebnih sprememb.
Na Prebiličevo vprašanje glede zavezanosti cilju podnebne nevtralnosti v okviru zelenega dogovora pa je odgovoril, da je zavezan izpolnitvi ciljev zelenega dogovora, a se obenem zavzel za fleksibilnost pri izvajanju zakonodaje. “Končne cilje je treba izpolniti, vendar pa bi se pri izvajanju lahko pojavile situacije, ko bi se morali prilagoditi novim scenarijem, saj rigidnost ne vodi nikamor,” je poudaril. Fleksibilnost je po njegovem mnenju pomembna tudi pri izvajanju kohezijske politike, prav tako jo je treba poenostaviti.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje