Tehnološki milijarder Elon Musk, ki je v preteklosti že razburjal s svojimi kontroverznimi izjavami, se je zdaj vmešal tudi v razpravo o migrantski politiki v Italiji. Oster je bil do italijanskih sodnikov. S tem si je nakopal kritike opozicije in bil hkrati deležen odobravanja nekaterih članov vlade.
Elon Musk se je obregnil ob odločitev sodišča v Rimu, ki je v ponedeljek preprečilo izvajanje načrta skrajno desne vlade premierke Giorgie Meloni o namestitvi prosilcev za azil v Albaniji. Sodniki so se odločili, da bodo primer posredovali Sodišču EU. Pred tem so že oktobra preprečili premestitev prve skupine migrantov iz Bangladeša in Egipta v Albanijo, češ da državi izvora nista varni.
S tem pa se očitno ne strinja Musk, ki je sicer znan po ostrih stališčih do migrantov v ZDA. “Ti sodniki morajo oditi,” je na omrežju X, katerega lastnik je, komentiral Musk, ki mu namerava novoizvoljeni ameriški predsednik zaupati vodenje nove službe za vladno učinkovitost.
Podpredsednik italijanske vlade Matteo Salvini, ki je tudi vodja skrajno desne, priseljencem nenaklonjene stranke Liga, se je na Muskovo objavo na omrežju X odzval v angleščini, pri čemer je zapisal: “Elon Musk ima prav.”
Opozicijska levosredinska Demokratska stranka pa je Muskove besede označila za “nesprejemljivo vmešavanje” v notranje zadeve Italije. Tudi nacionalno združenje sodnikov je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP izrazilo začudenje. “Tu ne gre več za neodvisnost sodstva, temveč za suverenost italijanske države,” je dejala podpredsednica združenja Alessandra Maddalena.
V razgreto razpravo je posegel tudi italijanski predsednik Sergio Mattarella, ki je v odzivu na Muskove izjave danes dejal, da Italija ve, kako poskrbeti zase. “Italija je velika demokratična država in moram ponoviti, da zna poskrbeti zase, ob spoštovanju svoje ustave,” je dejal predsednik po poročanju italijanske tiskovne agencije Ansa.
Musk je bil sicer kritičen tudi do nemške nevladne organizacije Sea Watch, ki pomaga pri reševanju migrantov v Sredozemskem morju, pri čemer jo je označil za “kriminalno organizacijo”. S tem se je podjetnik odzval na izjave organizacije, ki je zatrdila, da Musk ogroža italijanski pravosodni sistem.
V preteklosti je Musk komentiral tudi dogajanje v Veliki Britaniji ob izgredih po smrtonosnem napadu z nožem to poletje, pred dnevi pa se je obregnil še ob politično dogajanje v Nemčiji po razpadu vladne koalicije, pri čemer je kanclerja Olafa Scholza na družbenem omrežju X označil za “bedaka”.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje