Iz avstralskega laboratorija je izginilo na stotine stekleničk s smrtonosnimi virusi. Laboratorij je izginotje prijavil šele po dveh letih.
Iz laboratorija v Avstraliji je leta 2021 izginilo 323 stekleničk z živimi in nevarnimi virusi. Izginotje so v laboratoriju odkrili šele avgusta 2023, avstralske oblasti pa so zdaj, več kot leto dni kasneje, zagnale še uradno preiskavo dogodka, je danes sporočil minister za zdravje v Queenslandu Tim Nicholls.
Nicholls je pojasnil, da je 100 manjkajočih stekleničk vsebovalo virus Hendra, ki je smrtno nevaren. Gre za zoonozo, torej bolezen živali, a se z njo lahko okuži tudi človek. Virus so prvič odkrili sredi 90. let prejšnjega stoletja, potem ko se je z njim okužilo več konj. Bolezen se je prenesla na človeka, velik del okuženih živali in ljudi je umrl.
“Hendra ima 57-odstotno stopnjo smrtnosti pri ljudeh in ima hude posledice na okužene, njihove družinske člane in območja, kjer se razširi,” je dejala profesorica na oddelku za javno in ekosistemsko zdravje na veterinarski fakulteti univerze Cornell Raina Plowright.
Dve izginuli steklenički sta vsebovali lisaviruse, ki povzročajo steklini podobno bolezen, 223 vial pa je vsebovalo hantaviruse, ki med drugim povzročajo mišjo mrzlico, poroča Newsweek. Slednji ima po navedbah ameriške profesorice približno 38-odstotno smrtnost, visoka je tudi smrtnost pri okužbah z lisavirusi.
Vzorci izginili, ko se je pokvaril zamrzovalnik
V laboratoriju za zdaj še niso mogli potrditi, ali so bili virusi pomotoma uničeni ali na kateri drugi način odstranjeni iz zamrzovalnika, kjer so jih hranili. Zdi se, da so vzorci izginili, potem ko se je omenjeni zamrzovalnik pokvaril, saj manjka dokumentacija o prenosu vial, je povedal minister.
“Nič ne kaže na to, da bi viruse odnesli iz laboratorija. Vse tovrstne raziskave seveda potekajo v tajnosti, vendar nismo seznanjeni s tem, da bi bili virusi na kakršenkoli način uporabljeni kot orožje,” je tudi izpostavil Nicholls. Dodal je, da so biološki postopki uporabe virusa kot orožja zelo prefinjeni in da se jih zagotovo ne bi lotil amater.
Na novinarski konferenci so poudarili tudi, da bi virusi pri hrambi na sobni temperaturi postali nenevarni. Pristojni so zato že ovrgli možnost, da bi kršitev bioloških protokolov kakorkoli ogrožala skupnost Queenslanda. “Težko si predstavljamo scenarij, v katerem bi izginuli virusi ogrožali javnost,” je dodal tudi glavni zdravstveni inšpektor avstralske zvezne države John Gerrard. “Pomembno je, da v zadnjih petih letih pri ljudeh v Queenslandu niso odkrili nobenega primera teh bolezni.”
V preiskavi bodo skušali ugotoviti, kako in kam točno so izginile stekleničke z virusi ter zakaj so tako hudo kršitev protokola v laboratoriju odkrili šele po dveh letih.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje