Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je dejal, da se Rusija absolutno strinja s stališči vlade predsednika Donalda Trumpa. Dodal je, da Rusija želi nadaljevati dialog z ZDA na vseh področjih, povezanih z vojno v Ukrajini. Na Trumpove kritike Ukrajini in napade na predsednika Volodimirja Zelenskega so bili medtem kritični v EU. V znak podpore bosta na tretjo obletnico začetka vojne v Kijev odpotovala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen in predsednik Evropskega sveta Antonio Costa.
Rusija se “absolutno strinja” s stališči ameriške vlade pod vodstvom predsednika Donalda Trumpa glede Ukrajine, je danes sporočil tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov. “Kot smo že omenili, je trenutno stališče za nas ugodnejše od stališča prejšnje administracije, tu se popolnoma strinjamo z novo ameriško administracijo,” je glede spremenjene politike ZDA do Ukrajine dejal Peskov.
Izjave Kremlja sledijo nedavnim komentarjem ameriškega predsednika Trumpa, ki je v zadnjih dneh ostro kritiziral ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega. Med drugim ga je označil za “neizvoljenega diktatorja”, ki bo “kmalu ostal brez države, če se ne bo zganil”.
Peskov je danes povedal še, da so ruske oblasti sprejele odločitev o “nadaljevanju rusko-ameriškega dialoga na vseh področjih” v povezavi z vojno v Ukrajini, vključno z izmenjavami vojnih ujetnikov.
Von der Leyen in Costa bosta na tretjo obletnico vojne v Kijevu
V znak podpore bosta na tretjo obletnico začetka vojne v Ukrajini 24. februarja v Kijev odpotovala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen in predsednik Evropskega sveta Antonio Costa. “Z Ursulo von der Leyen sva se odločila, da bova na ta dan v Kijevu, kjer bova ponovno potrdila podporo junaškemu ukrajinskemu ljudstvu in demokratično izvoljenemu predsedniku Zelenskemu,” je na omrežju X zapisal Costa.
Po napovedih bo sicer v ukrajinski prestolnici v ponedeljek na obisku tudi kolegij evropskih komisarjev. Med drugim je tam predvideno skupno zasedanje kolegija Evropske komisije in ukrajinske vlade.
Foto: PROFIMEDIA
Trump je po nastopu mandata prejšnji mesec korenito spremenil zunanjo politiko ZDA v povezavi z Ukrajino, od katere v zameno za vojaško in drugo podporo zahteva dostop do redkih rudnin in naravnih bogastev. Hkrati je odpravil politiko mednarodne izolacije Rusije, kar je povzročilo zaskrbljenost in ogorčenje tako v Ukrajini kot v Evropi. Zelenski je v sredo kritiziral Trumpa in njegove izjave ter po torkovih pogovorih med visokima delegacijama Rusije in ZDA obtožil Washington, da Moskvi pomaga pri izvijanju iz mednarodne izolacije.
Na Trumpove izjave so se nekoliko neodločno, a vendarle kritično odzvali v Evropi. Kot so danes poudarili na Evropski komisiji, je bil Zelenski legitimno izvoljen na svobodnih, poštenih in demokratičnih volitvah. “Mislim, da imamo precej jasno stališče glede tega. Ukrajina je demokracija, Putinova Rusija pa ni,” je danes v odgovoru na vprašanje o Trumpovih izjavah povedal tiskovni predstavnik Evropske komisije Stefan de Keersmaecker.
Tudi več evropskih voditeljev se je kritično odzvalo na Trumpove izjave o Zelenskem kot diktatorju. “Zanikanje demokratične legitimnosti je preprosto napačno in nevarno. Nezmožnost izvedbe rednih volitev sredi vojne je v skladu z ukrajinsko ustavo in volilno zakonodajo,” je v sredo dejal nemški kancler Olaf Scholz. Da je nekaj povsem normalnega odpovedati volitve v času vojne, je po pogovoru z Zelenskim v sredo zvečer poudaril tudi britanski premier Keir Starmer. Dodal je, da je tako med drugo svetovno vojno ravnalo tudi Združeno kraljestvo.
Danska premierka Mette Frederiksen je dejala, da ne razume napada ameriškega predsednika na Zelenskega. Tako danska premierka kot njen švedski kolega Ulf Kristersson sta poudarila, da je Zelenski demokratično izvoljen, piše portal Politico. Češki predsednik Petr Pavel je na omrežju X zapisal, da je za označevanje Zelenskega za diktatorja potrebna velika mera cinizma. “Kakšno vrednost bi imele volitve v državi, ki se že tri leta upira agresiji sosednje jedrske sile? Kako lahko volitve potekajo, če petino ozemlja zasedajo okupacijske enote in če je celotna država vsakodnevno bombardirana?” je vprašal.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje