Kremelj: Odločitev bomo razumeli kot napad ZDA na Rusijo

Svet 18. Nov 202410:35 > 18:24 36 komentarjev
vladimir putin
Foto: SPUTNIK/REUTERS

Zelena luč ameriškega predsednika Joeja Bidna Ukrajini za uporabo raket ATACMS s 306-kilometrskim dometom, ki je Bela hiša sicer uradno še ni potrdila, je v Rusiji pričakovano sprožila niz negativnih odzivov. Odzval se je tudi Kremelj, ki je dejal, da bodo uporabo teh raket globoko na ozemlju Rusije videli kot napad ZDA, ne napad Ukrajine. Dodali so, da Biden priliva olje na ogenj konflikta.

Ameriški predsednik Joe Biden je umaknil omejitve, ki so Ukrajini preprečevale uporabo ameriškega orožja za napade na cilje globoko na ruskem ozemlju, so za Reuters in New York Times povedali obveščeni viri. Bela hiša tega uradno sicer še ni potrdila, razprave o tem pa po poročanju francoskega časopisa Le Figaro potekajo tudi v Franciji in v Veliki Britaniji.

Prav zato, ker uradne potrditve za zdaj ni še od nikoder, obstaja možnost, da gre za poskus, kako odvrniti Severno Korejo od tega, da bi v Rusijo poslala še več svojih vojakov. Če pa bodo te informacije uradno potrjene, pa bo šlo za zelo velik preobrat v politiki ZDA (in morda še Francije in Velike Britanije), saj so ZDA to možnost za zdaj zavračale ravno zaradi zavedanja, da lahko uporaba raket dolgega dosega za napade na cilje globoko na ruskem ozemlju prinese tudi veliko zaostritev z Rusijo.

Kot poročajo pri newyorškem časopisu, Bidnovo dovoljenje Ukrajincem namreč omogoča uporabo raket dolgega dosega ATACMS, ki imajo 306-kilometrski doseg. ZDA so doslej ukrajinski vojski že dovolile čezmejne napade z raketnim sistemom kratkega dosega HIMARS, ki omogoča napade v radiusu 80 kilometrov.

Če bodo rakete, ki jih bodo zagotovile ZDA, izstreljene globoko na ozemlje Rusije, Moskva tega ne bo razumela kot napad iz Ukrajine, temveč iz ZDA, je danes zjutraj v izjavi po poročanju BBC sporočil Kremelj. Dodali so, da so svoja stališča že zelo jasno izrazili in da odločitev ZDA kaže na novo raven vpletenosti Washingtona v konflikt. Po njihovem je očitno, da namerava odhajajoča Bidnova administracija sprejemati ukrepe, s katerimi bodo “prilili olje na ogenj konflikta”.

Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je sicer novinarjem dejal, da poročanje New York Timesa in Reutersa ne temelji na nobeni uradni izjavi. “Če bi bila takšna odločitev dejansko sprejeta in posredovana režimu v Kijevu, to potem predstavlja povsem nov krog napetosti in povsem nov položaj z vidika vpletenosti ZDA v ta konflikt,” je po poročanju Reutersa še dejal Peskov.

Da se bo Rusija na morebitno uporabo omenjenih raket ustrezno odzvala, so Bidnovo odločitev komentirali tudi na ruskem zunanjem ministrstvu. “Če bi Kijev uporabil rakete dolgega dosega za napad na naše ozemlje, bi to pomenilo neposredno vpletenost ZDA in njihovih satelitov v sovražnosti proti Rusiji ter korenito spremembo bistva in narave konflikta,” je dodalo ministrstvo.

Putin osebno se medtem na odločitev ZDA še ni odzval, je pa že septembra opozoril, da bi zelena luč Ukrajini za tovrstne napade v očeh Moskve pomenila neposredno vključitev zavezništva Nato v vojno. Pozneje je spregovoril tudi o načrtovanih spremembah doktrine rabe jedrskega orožja, v skladu s katerimi bi v primeru napada na Rusijo s strani države brez jedrskega orožja ob sodelovanju ali podpori jedrske sile tak napad obravnavali kot njihov skupni napad na Rusijo. Pri tem je očitno meril na Ukrajino, ki nima jedrskega orožja, vendar prejema vojaško podporo držav z jedrskim orožjem, kot so ZDA.

Ameriški vladni uradniki trdijo, da se je Biden za zeleno luč za napotitev raketnih sistemov ATACMS odločil, ker želijo Ukrajini pomagati, da obdrži osvojeno rusko ozemlje v regiji Kursk, kar lahko uporabi kot vzvod v pogajanjih.

Portal časnika Ruska gazeta, ki ga izdaja ruska vlada, je danes to Bidnovo odločitev označil kot “eno najbolj provokativnih in nepremišljenih odločitev njegove administracije, ki ima lahko katastrofalne posledice”.

BBC navaja še odziva poslanca ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu naklonjene nacionalistične Liberalno-demokratske stranke Rusije Leonida Sluckega in senatorja Vladimirja Džabarova, ki sta opozorila na resne posledice takšne odločitve, pri čemer je slednji to označil za korak v smeri tretje svetovne vojne.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje