Napovedane izmenjave talcev in štiridnevne prekinitve spopadov med Izraelom in Hamasom danes ne bo. Kot so sporočili iz izraelskega sveta za nacionalno varnost, se bo dogovor začel izvajati v petek. Spopadi in obstreljevanja se nadaljujejo, izraelska vojska pa naj bi pridržala direktorja bolnišnice Al Šifa in več drugih zaposlenih.
Najnovejše:
V napadih izraelskih sil na šolo v Gazi ubitih 27 ljudi
Izraelske sile so v današnjem napadu zadele šolo v Džabaliji, kamor se je zateklo na tisoče razseljenih Palestincev, je po navedbah francoske tiskovne agencije AFP dejal eden od palestinskih zdravnikov v največjem begunskem taborišču v Gazi, ki ni želel biti imenovan. Napad je potrdilo tudi ministrstvo za zdravje v Gazi. Ubitih je bilo najmanj 27 ljudi, še 93 pa je bilo ranjenih. Izraelska vojska teh navedb za zdaj ni komentirala.
Medtem je Marvan al Sultan, direktor indonezijske bolnišnice na severu Gaze, ki je bila v ponedeljek tarča napadov izraelskih sil, danes znova opozoril na silovito tankovsko obstreljevanje območja bolnišnice. V ponedeljek, ko je bilo v izraelskem napadu na bolnišnico ubitih 12 ljudi, so več pacientov sicer evakuirali, vendar al Sultan trdi, da je v bolnišnici še vedno deset zdravstvenih delavcev in okrog 200 pacientov, poroča britanski BBC.
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je že v soboto sporočila, da je bolnišnica "resno preobremenjena in komaj še deluje". Bolnišnico s 110 posteljami je zgradila organizacija MER-C s sredstvi indonezijskih donatorjev, odprli pa so jo leta 2016. Nahaja se na severu Gaze, v bližini begunskega taborišča Džabalija.
Izraelska vojska je v začetku novembra zatrdila, da "gibanje Hamas uporablja bolnišnico kot krinko za podzemni poveljniški in nadzorni center" in da je bila zgrajena na "obstoječi teroristični infrastrukturi". Tako MER-C kot indonezijsko zunanje ministrstvo sta te trditve zanikala, ministrstvo pa je navedlo še, da je bila bolnišnica zgrajena le za zdravstvene potrebe prebivalcev Gaze.
Kot je poročala palestinska tiskovna agencija Wafa, so izraelske sile pred napovedanim štiridnevnim premirjem danes napadale tudi cilje na jugu Gaze.
Hamas potrdil uro začetka veljavnosti premirja
Uro začetka veljavnosti premirja, popolno ustavitev vojaških dejavnosti za obdobje štirih dni in dogovor o izpustitvi 50 talcev je po poročanju tujih tiskovnih agencij potrdilo tudi oboroženo krilo palestinskega gibanja Hamas, brigade Ezedin al Kasam. V zameno naj bi Izrael izpustil najmanj 150 zaprtih palestinskih žensk in otrok ter dovolil dostavo več humanitarne pomoči v Gazo.
Katar: Premierje se bo začelo v petek
Katar, ki posreduje med Izraelom in Hamasom, je sporočil, da se bo začasno premirje v Gazi začelo v petek zjutraj ob 7. uri. Prva skupina talcev bo izpuščena popoldne, ob 16. uri, piše BBC.
Tiskovni predstavnik katarskega zunanjega ministrstva Madžed al Ansari je dodal, da si Katar prizadeva, da bi se ta dogovor končal s trajnim premirjem.
V petek bo izpuščenih 13 talcev, ki jih je zajel Hamas. Med njimi so otroci in starejše ženske. Da bi predaja talcev potekala čim bolj varno, bo posredoval Rdeči križ.
"Nato bo vsak dan v izmenjavo talcev in ujetnikov vključeno določeno število civilistov, ki bo v skladu z dogovorom v štirih dneh skupaj doseglo 50," je dodal Madžed al Ansari.
Izrael in Hamas sta se namreč ob posredovanju Katarja, Egipta in ZDA nedavno dogovorila za štiridnevno premirje, med katerim naj bi izpustili najmanj 50 talcev, ki jih je palestinska skupina zajela v napadih na Izrael 7. oktobra.
Direktorja bolnišnice Al Šifa predali izraelski varnostni agenciji
Izraelska vojska je danes pridržala direktorja bolnišnice Al Šifa v mestu Gaza Muhamada Abu Salmijo in ga predala izraelski varnostni agenciji (ISA) na zaslišanje. Še naprej pa iz oblegane bolnišnice evakuirajo bolnike. Po podatkih palestinskega Rdečega polmeseca so evakuirali še 190 pacientov, spremljevalcev in zaposlenih.
Po navedbah Izraela so njihove sile našle dokaze, da je bolnišnica pod neposrednim vodstvom direktorja služila kot poveljniški in nadzorni center palestinskega oboroženega gibanja Hamas, poroča katarska televizija Al Jazeera.
"Po Hamasovem pokolu 7. oktobra so se teroristi zatekli v bolnišnico, nekateri med njimi pa so s seboj vzeli talce. Od ugotovitev o vpletenosti direktorja v teroristične dejavnosti bo odvisno, ali bo predmet nadaljnjih zaslišanj ISA," je sporočila izraelska vojska.
Palestinci, ki so obtičali v Egiptu, se bodo lahko vrnili v Gazo
Palestinci, ki so ob začetku izraelskega obleganja Gaze, obtičali v Egiptu, se bodo lahko od petka dalje prostovoljno vrnili v enklavo, je sporočilo palestinsko veleposlaništvo v Kairu. Samo na polotoku Sinaj je obtičalo skoraj 1.000 Palestincev.
Egiptovski varnostni vir je sicer za dpa dejal, da je mejni prehod Rafa že pripravljen za Palestince, ki se želijo vrniti v Gazo.
Repatriacijo so napovedali, potem ko sta palestinsko oboroženo gibanje Hamas in Izrael sklenila dogovor o prekinitvi obstreljevanja ter izmenjavi talcev in zapornikov. Dogovor naj bi stopil v veljavo v petek zjutraj.
David Cameron v izraelskem kibucu: Slišal in videl sem stvari, ki jih ne bom nikoli pozabil
V Izraelu se na obisku mudi novi britanski zunanji minister David Cameron. Kot piše BBC je nekdanji premier obiskal kibuc Beeri, kjer so Hamasovi borci 7. oktobra pobili več kot 130 prebivalcev. Cameron je po obisku kibuca z izraelskim kolegom dejal, da je slišal in videl stvari, ki jih ne bo nikoli pozabil.
Vse vpletene v zamaknjen dogovor o izpustitvi talcev je pozval, naj poskrbijo, da se bo dogovor uresničil. Poudaril je, da je humanitarni premor ključen za to, da bo lahko v Gazo prišla pomoč. Cameron se bo v naslednjih dneh sestal tudi s palestinskim vrhom.
Vojska v Gazi nadaljuje kopenske operacije
Kljub napovedi premirja, ki se je po neuradnih informacijah zamaknilo na petek, izraelske sile še vedno ostajaj v bojnem stanju. Kot so predstavniki vojske povedali za BBC, bo vojska ogenj prekinila, ko bodo podrobnosti dogovora določene in bodo prejeli navodila vlade. Pri tem so dejali, da se Hamas prekinitev spopadov v preteklosti ni držal, tako da bodo izraelski vojaki tudi ob nastopu začasnega premirja ostali v obrambnih položajih.
Hamas obsodil aretacijo direktorja Al Šife
Hamas je obsodil izraelsko aretacijo direktorja bolnišnice Al Šifa in tamkajšnjega zdravstvenega osebja ter pozval mednarodne organizacije, naj si prizadevajo za njihovo takojšnjo izpustitev.
"Menimo, da gre za zavržno dejanje, zločin in očitno kršitev mednarodnih konvencij, ki prepovedujejo napade na zdravstveno osebje," je navedeno v izjavi. Skupina je pozvala mednarodne organe naj pritisnejo na izraelske sile za izpustitev aretiranih, še piše Al Džazira.
Hezbolah izvedel najbolj množičen zračni napad na Izrael od začetka vojne
Libanonska oborožena skupina Hezbolah je izvedla najbolj množičen zračni napad na Izrael od začetka vojne, trdi izraelski vrh. Po poročanju izraelskega vojaškega radia so iz Libanona nad mesta na severu Izraela izstrelili približno 50 izstrelkov. V naseljih ob meji so se oglasile sirene, ponekod pa naj bi izstrelki zadeli tudi hiše, poroča Al Jazera. Poročil o žrtvah za zdaj ni, gibanje pa trdi, da je napadlo izraelske vojaške položaje.
Vojska je kasneje sporočila, da so našteli 35 izstrelkov, nekaj pa so jih sestrelila njihova letala. Na napad Hezbolaha so odgovorili z letalskim in topovskim ognjem.
Na mejnem prehodu Rafa se pred začetkom premirja zbirajo tovornjaki s pomočjo
Od začetka vojne med Izraelom in Hamasom so prek mejnega prehoda Rafa dostavili 2.222 ton zdravstvene pomoči. Po podatkih tiskovnega urada egiptovske vlade je v enklavo iz Egipta prišlo še 6.063 ton hrane, 4.625 ton vode in 1.407 ton druge pomoči. V Gazo so človekoljubne organizacije dostavile tudi 378 ton goriva, piše CNN.
Na egiptovski strani prehoda so se pred petkovim napovedanim začetkom premirja začeli zbirati novi tovornjaki s humanitarno pomočjo. Tiskovni urad egiptovske vlade je v četrtek za CNN povedal, da še ni jasno, kakšna vrsta pomoči in koliko pomoči bo lahko med premirjem prišlo na območje Gaze.
Zdravstveno ministrstvo prekinja sodelovanje z WHO pri evakuacijah
Ministrstvo za zdravje v Gazi se je po izraelskem prijetju direktorja bolnišnice Al Šifa odločilo, da preneha sodelovati s Svetovno zdravstveno organizacijo pri evakuaciji ranjencev in zdravstvenega osebja. Tiskovni predstavnik ministrstva je v odzivu dejal, da sta za aretacijo zdravstvenega osebja odgovorna Izrael in Združeni narodi, izraelske sile pa da so nasilno ravnale z zdravstvenim osebjem in bolniki.
Prizori z Bližnjega vzhoda
Uspešno končali evakuacijo iz Indonezijske bolnišnice na severu Gaze
Indonezijska dobrodelna organizacija Medical Emergency Rescue Committee, ki je leta 2011 financirala izgradnjo Indonezijske bolnišnice v Gazi, je sporočila, da so to zdravstveno ustanovo v celoti evakuirali. Prostovoljci organizacije so bili premeščeni v Rafo na jug Gaze. Izraelska vojska je namreč zjutraj odredila popolno evakuacijo te bolnišnice, osebju pa za to namenila štiri ure časa.
Izraelske sile naj bi pridržale direktorja bolnišnice Al Šifa
Zdravnik v bolnišnici Al Šifa v mestu Gaza je za francosko tiskovno agencijo AFP dejal, da so izraelske sile danes pridržale direktorja in več drugih zaposlenih. Pridržanje direktorja Al Šife in več zaposlenih je potrdila tudi izraelska radiotelevizija IBA, poroča portal katarske televizije Al Jazeera.
Izraelske sile trdijo, da so največjo bolnišnico v Gazi uporabljali pripadniki skrajne skupine Hamas kot poveljniški center, pod bolnišnico so odkrili tudi ogromen predor in večje količine orožja. Ob napadu vojske na kompleks je več tisoč ljudi ostalo ujetih v bolnišnici, vendar so jih v preteklih dneh večino že evakuirali.
Palestinski Rdeči polmesec je pozno v sredo sporočil, da je Al Šifo zapustilo še 14 reševalnih vozil in dva avtobusa ZN. Skupno so v bolnišnici Han Junis in Rafa prepeljali 190 ljudi, pri čemer ni jasno, koliko od tega je bilo pacientov, spremljevalcev in zaposlenih. "Veliko drugih poškodovanih in njihovih spremljevalcev je skupaj z zdravstvenim osebjem še v bolnišnici," so dodali pri organizaciji. Evakuacija je trajala skoraj 20 ur.
Tanja Fajon na dvodnevni obisk na Bližnji vzhod
Slovenska zunanja ministrica Tanja Fajon se odpravlja na dvodnevni obisk na Bližnjem vzhodu. V spremstvu portugalskega kolega Joaa Gomesa Cravinha bo obiskala tako izraelske kot palestinske kolege.
Med drugim ju bo sprejel palestinski premier Mohamed Štejeh.
V soboto bosta nato Fajon in Cravinho s predstavniki Jordanije in Egipta kot ključnima regionalnima partnerjema razpravljala o trenutnih razmerah in možnostih za mir v regiji. Sestala se bosta še s predsednikom Egipta Abdelom Fatahom al Sisijem in generalnim sekretarjem Arabske lige Ahmedom Abulom Gejtom.
Zakaj se premirje zamika?
Kot je pojasnil palestinski uradnik, so premirje odložili v zadnjem trenutku zaradi zapleta, katere talce bodo izpustili in kako. Ob tem je dodal, da sta si obe strani izmenjali sezname tistih, ki naj bi jih izpustili. Prav tako naj bi se pojavila vprašanja o dostopu Rdečega križa do talcev, preden jih bodo izpustili v Egipt, in o tem, ali bo imel Rdeči križ dostop do tistih, ki so ostali v Gazi.
Izrael odredil evakuacijo bolnišnice v Gazi
Palestinsko ministrstvo za zdravje v Gazi je sporočilo, da je izraelska vojska odredila popolno evakuacijo Indonezijske bolnišnice na severu Gaze v naslednjih štirih urah. Kot je za Al Džaziro povedal generalni direktor ministrstva, je v oblegani zdravstveni ustanovi ostalo približno 200 bolnikov, včeraj pa so jih evakuirali okoli 450. V bolnišnici je po njegovih navedbah tudi več umrlih bolnikov, ki jih ne morejo pokopati.
Podrobnosti o začetku premirja bo sporočil Katar
Palestinski uradnik je za agencijo AFP povedal, da je do zamika dogovorjenega premirja in izmenjave talcev prišlo zaradi podrobnosti o tem, kateri izraelski talci bodo izpuščeni in kako.
Podrobnosti začetka premirja, ki mu bo sledila izmenjava talcev, naj bi v naslednjih urah najavil Katar, ki je posredoval pri pogajanjih. Neimenovani vir je za CNN dejal, da naj bi se premirje začelo v petek ob polnoči.
Nočni spopadi in obstreljevanja zahtevali več življenj
Izraelski zračni napadi so se nadaljevali tudi ponoči. V napadih vzhodno od mesta Han Junis na jugu Gaze je bilo po poročanju Al Džazire ubitih najmanj 15 ljudi, več pa jih še vedno pogrešajo.
O žrtvah poročajo tudi iz Deir el Balaha v osrednjem delu Gaze, najmanj pet ljudi pa naj bi umrlo v napadu na begunsko taborišče Nuseirat.
Aktivni so bili tudi borci Hamasa, ki naj bi po lastnih trditvah napadli 11 vozil izraelske vojske v mestu Gaza.
Kaj sta se v sredo dogovorila Hamas in Izrael?
Sprti strani sta se dogovorili za začasno premirje, ki bi sprva trajalo štiri dni. V tem času naj bi Hamas izpustil 50 talcev, ki jih je zajel 7. oktobra, Izrael pa okoli 150 palestinskih zapornikov. Med 10. in 16. uro po lokalnem času nad palestinsko enklavo ne bi bil dovoljen letalski promet. Nekaj ur po začetku premora naj bi Hamas začel izpuščati prve talce.
V skladu s sredinim sklepom izraelske vlade bo premor trajal največ deset dni. V tem času naj bi Hamas izpustil do sto zajetih talcev v zameno za do 300 palestinskih zapornikov.
Izraelski premier Benjamin Netanjahu je dogovor s Hamasom podprl, vendar zatrdil, da bo premirje začasno in ne bo končalo vojne do dokončnega uničenja Hamasa. "Zmagujemo in se bomo še naprej borili do popolne zmage," je dejal v sredo.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje