Izrael izvedel napad na libanonsko prestolnico Bejrut

Svet 30. Jul 202414:21 > 22:29 9 komentarjev
izraelski napad na bejrut
Foto: PROFIMEDIA

Izraelske sile so danes izvedle omejen zračni napad na libanonsko prestolnico Bejrut. Ubita naj bi bila najmanj ena oseba, več je ranjenih. Libanonski premier Najib Mikati je napad označil za "očitno izraelsko agresijo na južna predmestja Bejruta".

Tarča izraelskega napada z dronom na južno predmestje Bejruta je bil eden izmed najvišjih poveljnikov proiranskega šiitskega gibanja Hezbolah Fuad Šukr, odgovoren za napad na nogometno igrišče na zasedeni Golanski planoti konec tedna, v katerem je bilo ubitih 12 otrok, poročajo tuje tiskovne agencije, ki se sklicujejo na navedbe izraelske vojske.

Vir blizu gibanja Hezbolah, ki je želel ostati neimenovan, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejal, da je bil tarča napada Hezbolahov štab v južnem delu libanonske prestolnice, kjer naj bi se nahajal omenjeni visoki poveljnik.

Dron naj bi zadel stanovanjsko stavbo v bližini tamkajšnje bolnišnice, na kateri naj bi prav tako nastala manjša škoda. Po napadu se je na ulici ob stavbi zbrala množica ljudi, prav tako so na prizorišče prišle reševalne službe, poroča Al Džazira.

Libanonska državna tiskovna agencija je po navedbah CNN poročala, da je bila v napadu ubita najmanj ena ženska, več naj bi bilo ranjenih. Neimenovani vir je medtem za AFP povedal, da naj bi bili v napadu ubiti najmanj dve osebi, Šukr pa naj bi napad preživel.

Šukr je vojaški svetovalec vodje libanonskega šiitskega gibanja Hasana Nasrale in eden najpomembnejših Hezbolahovih poveljnikov. Za informacije o Škuru je ameriško zunanje ministrstvo že pred današnjim napadom ponujalo 5 milijonov dolarjev nagrade. Škur naj bi namreč odigral osrednjo vlogo pri bombnem napadu na vojašnico ameriške mornarice v Bejrutu leta 1983, v katerem je bilo ubitih 241 ameriških vojakov.

Izraelski obrambni minister Joav Galant je na omrežju X potrdil napad na cilj v Bejrutu in dodal, da je Hezbolah z omenjenim napadom na Golanski planoti prekoračil rdečo črto. “Izraelska vojska je v Bejrutu izvedla napad na poveljnika, ki je odgovoren za umor otrok v Maždal Šamsu na Golanski planoti in številnih drugih izraelskih civilistov,” pa so v izjavi na omrežju X sporočile izraelske sile.

Gre za prvi izraelski napad usmerjen na Bejrut po letu 2006. V bližini Bejruta je bil sicer januarja letos v zračnem napadu ubit tudi visoki predstavnik Hamasa.

“Gre za očitno izraelsko agresijo na južna predmestja Bejruta”

Libanonski premier Najib Mikati je napad označil za “očitno izraelsko agresijo na južna predmestja Bejruta”, so sporočili iz njegovega urada. Kot je opozoril, gre za kaznivo dejanje v “nizu agresivnih operacij, v katerih so bili ubiti civilisti, kar je jasna in izrecna kršitev mednarodnega prava”.

Že pred tem je libanonski zunanji minister Abdallah Bou Habib obsodil izraelski napad. Dejal je, da namerava libanonska vlada vložiti pritožbo pri Združenih narodih. Za tiskovno agencijo Reuters je še izrazil upanje, da morebitni odziv Hezbolaha ne bo sprožil stopnjevanja napetosti.

izraelski napad na bejrut izraelski napad na bejrut
Foto: PROFIMEDIA
izraelski napad na bejrut izraelski napad na bejrut
Foto: REUTERS
izraelski napad na bejrut izraelski napad na bejrut
Foto: Ahmed Al-Kerdi/REUTERS
izraelski napad na bejrut izraelski napad na bejrut
Foto: PROFIMEDIA

Tudi v Iranu in Moskvi so izraelski napad na Bejrut označili za očitno kršitev mednarodnega prava, v Beli hiši pa ga niso neposredno komentirali, so pa sporočili, da je vsesplošen spopad med Izraelom in Libanonom še mogoče preprečiti, poroča italijanska tiskovna agencija Ansa.

Na napad se je odzvalo tudi skrajno palestinsko gibanje Hamas in ga označilo za nevarno stopnjevanje napetosti. Jemenski Hutijevci pa so dejali, da gre za napad na libanonsko suverenost, poroča Al Džazira.

Vodja misije ZN v Libanonu Aroldo Lazaro in posebna koordinatorka ZN Jeanine Hannis-Plasschaert sta medtem vzpostavila stike z oblastmi v obeh državah, da bi preprečila izbruh vojne med Hezbolahom in Izraelom, je po navedbah izraelskih medijev sporočil tiskovni predstavnik generalnega sekretarja ZN Stephane Dujarric.

Kot poroča CNN, je izraelski premier Benjamin Netanjahu že prispel v poveljstvo izraelske vojske v Tel Avivu, da bi se seznanil s podrobnostmi napada.

Izrael ponoči nadaljeval obstreljevanje položajev Hezbolaha

Izraelska vojska je že ponoči izvedla okoli deset raketnih napadov na položaje Hezbolaha v južnem Libanonu, pri čemer je ubila tudi enega pripadnika gibanja.

“V uspešnem napadu smo zadeli tudi Hezbolahova skladišča orožja, teroristično infrastrukturo in raketomet na jugu Libanona,” je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sporočila izraelska vojska.

Nemška tiskovna agencija dpa pa medtem poroča o raketnem napadu na sever Izraela, v katerem je bil ubit en človek. Po navedbah izraelskih reševalcev je umrl 30-letni moški, ki so ga zadeli delci razstreljene rakete. Izraelska vojska je sporočila, da je bilo iz libanonskega zračnega prostora nad Izrael izstreljenih okoli deset raket, ki jih je prestregla zračna obramba. Izrael po poročanju dpa že izvaja povračilne napade.

Da je zopet napadel Izrael, je potrdil tudi Hezbolah. Ciljal naj bi bazo izraelske vojske, ki se nahaja nedaleč od kraja, kjer je bil ubit izraelski civilist.

Ponovno medsebojno obstreljevanje sledi napadu Hezbolaha na zasedeno Golansko planoto, v katerem je umrlo 12 otrok, sicer pripadnikov etnične skupine Druzov.

Izrael je povračilne napade na Hezbolahove položaje v Libanonu napovedal že v ponedeljek. “Na napad bomo odgovorili kmalu in odgovor bo silovit,” je ob ponedeljkovem obisku mesta Maždal Šams na Golanski planoti, ki jo Izrael okupira od leta 1967, dejal izraelski premier Netanjahu.

Netanjahuja so ob ponedeljkovem obisku na Golanski planoti pričakali protestniki iz manjšine Druzov, saj je bilo v sobotnem napadu na mesto Maždal Šams ubitih 12 otrok, starih med 10 in 16 let, ki so bili pripadniki te šiitske muslimanske manjšine.

V sporočilu za javnost je skupnost Druzov opozorila, da nasprotujejo “Netanjahujevemu izkoriščanju trpljenja njihove skupnosti v politične namene”. “Naši običaji velevajo, da ne dopustimo nikakršnega prelivanja krvi pod pretvezo maščevanja za smrti naših otrok,” so dodali.

Prebivalci mesta Maždal Šams se po navedbah AFP tudi po več kot 50 letih od okupacije večinoma identificirajo kot Sirski Druzi. Le 20 odstotkov Druzov ima izraelsko državljanstvo, ostali pa so ga po okupaciji zavrnili.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje