Izrael napovedal pritožbo na nalog ICC za prijetje Netanjahuja in Galanta

Svet 27. Nov 202418:45 0 komentarjev
Benjamin Netanjahu
Foto: REUTERS/Ronen Zvulun

Na izdajo nalogov za prijetje izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja in nekdanjega obrambnega ministra Joava Galanta, ki ju je izdalo Mednarodno kazensko sodišče, se bo Izrael pritožil. Od haaškega sodišča zahtevajo, da odloži izvršitev nalogov, saj da ne priznavajo njegove pristojnosti. Medtem je francosko zunanje ministrstvo ocenilo, da za izraelskega premierja veljajo določbe o imuniteti pred pregonom.

Izrael je napovedal pritožbo zoper naloga za prijetje izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja in nekdanjega obrambnega ministra Joava Galanta, ki ju je minuli teden izdalo Mednarodno kazensko sodišče (ICC), so sporočili iz urada predsednika izraelske skrajno desne vlade.

Kot je urad zapisal na omrežju X, so ICC danes obvestili, da se bodo zoper naloga pritožili. Ob tem od haaškega sodišča zahtevajo, da odloži izvršitev omenjenih nalogov. “Izrael zanika pristojnost Mednarodnega kazenskega sodišča v Haagu in legitimnost nalogov za prijetje, ki so bili izdani za predsednika vlade in nekdanjega obrambnega ministra,” so še zapisali na uradu.

ICC je v četrtek zaradi domnevnih vojnih zločinov in zločinov proti človečnosti izdalo naloge za aretacijo Netanjahuja, Galanta in poveljnika oboroženega krila palestinskega islamističnega gibanja Hamas Mohameda Deifa. Za slednjega Izrael trdi, da ga je v napadih ubil, sodišče pa med izdajo naloga ni imelo dovoljšnjih dokazov, ki bi kazali na Deifovo smrt.

Joav Gallant
Joav Gallant (Foto: PROFIMEDIA)

Izrael sicer ni član ICC in pogodbenik rimskega statuta, ki določa delovanje sodišča. Prav zaradi tega je francosko zunanje ministrstvo ocenilo, da za izraelskega premierja veljajo določbe o imuniteti pred pregonom na ICC. “Te imunitete veljajo za premierja Netanjahuja in druge zadevne ministre ter jih je treba vzeti v razmislek, če nas bo Mednarodno kazensko sodišče pozvalo, naj jih aretiramo in izročimo,” je še dodalo ministrstvo.

27. člen rimskega statuta, ki je pravna podlaga ICC, določa, da imuniteta “ne preprečuje sodišču, da bi izvajalo svojo jurisdikcijo nad takšno osebo”. 98. člen pa navaja, da država ne sme ravnati v nasprotju s svojimi obveznostmi po mednarodnem pravu glede diplomatske imunitete.

Tudi zunanji minister Jean-Noel Barrot je danes za radio Franceinfo izjavil, da bi nekateri voditelji lahko uživali imuniteto pred pregonom s strani ICC. Na vprašanje, ali bi Pariz aretiral Netanjahuja, če bi ta stopil na francosko ozemlje, ni podal konkretnega odgovora. Poudaril je, da je Francija zavezana mednarodnemu pravu in dodal, da je odločitev na koncu odvisna od sodnih organov, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Francoski urad mednarodne človekoljubne organizacije Amnesty International je bil danes kritičen do stališča zunanjega ministrstva. Po njihovem mnenju bi morala Francija “izrecno potrditi, da se strinja z nedvoumno pravno dolžnostjo izvajanja nalogov za prijetje v skladu z rimskim statutom”.

Po informacijah nekaterih francoskih medijev naj bi Netanjahu v telefonskih pogovorih s predsednikom Emmanuelom Macronom Pariz pozval, naj ne izvrši odločitve ICC. Francija je sicer skupaj z ZDA posredovala pri dogovoru o prekinitvi ognja med izraelsko vojsko in libanonskim gibanjem Hezbolah, ki je danes stopil v veljavo. Izraelski mediji ob sklicevanju na neimenovane vire poročajo, da je Izrael pogojeval francosko vključenost v ta dogovor z javno zavezo Pariza, da Netanjahu ne bo pridržan ob morebitnem prihodu v Francijo.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!