Izraelska vojska je sporočila, da bodo razširili humanitarno območje v Gazi, da bo vključevalo bolnišnice ter oskrbo z vodo in zdravili. Medtem Palestinci trdijo, da v regiji ni varnih con, in opozarjajo, da je izraelska vojska že večkrat izvedla napade na območjih, ki so bila razglašena za varna.
Humanitarne organizacije opozarjajo na katastrofalne razmere in lakoto med prebivalstvom, zlasti na severu Gaze.
Na humanitarno območje je usmerjena večina humanitarne pomoči, na njem pa je bilo ustanovljenih več bolnišnic na terenu. Obseg območja, ki ga določa Izrael, se je večkrat spremenil med razvojem operacij izraelske vojske proti palestinski islamistični skupini Hamas.
Ta teden se izteče 30-dnevni rok, ki so ga ZDA določile 13. oktobra in v katerem so Izraelu naložile, naj izboljša humanitarne razmere na območju Gaze, sicer bodo omejile vojaško pomoč Izraelu. Izraelske oblasti vztrajajo, da dostavljeno pomoč plenijo pripadniki Hamasa, ki nato blago prodajajo prebivalstvu, da bi utrdili svoj nadzor.
Palestinci trdijo, da v regiji ni varnih con, in opozarjajo, da je izraelska vojska že večkrat izvedla napade na območjih, ki so bila razglašena za varna. Med njimi je območje al Mavasi na jugu Gaze.
Unicef opozarja na porast napadov na šole v Gazi
Oktobra so na območju Gaze zabeležili najmanj 64 napadov na šole, v katerih je življenje izgubilo več kot 120 ljudi, med njimi številni otroci, je danes opozoril Sklad ZN za otroke (Unicef). Skupno je bilo po podatkih agencije v zadnjem letu v enklavi delno ali v celoti uničenih 95 odstotkov vseh šol.
Po podatkih Unicefa so v Gazi od začetka izraelskih napadov in kopenske ofenzive oktobra lani zabeležili 226 napadov na šole, ki večinoma služijo kot zavetišča za razseljene.
“Šole nikoli ne bi smele biti tarče napadov in otroci nikoli ne bi smeli biti napadeni, ko iščejo zatočišče,” je dejala izvršna direktorica Unicefa Catherine Russell ter poudarila, da so travme in izgube za otroke v Gazi postale vsakdan. Najmanj 658.000 šoloobveznih otrok v Gazi je izključenih iz vseh formalnih učnih dejavnosti, kar ogroža njihovo prihodnost. “Njihova življenja so obremenjena z duševnimi stiskami ter povečanim tveganjem za otroško izkoriščevalsko delo in otroške poroke,” še opozarjajo pri Unicefu.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje