Benjamin Netanjahu: Libanon bi lahko doletelo enako uničenje kot Gazo

Svet 08. Okt 202408:26 > 22:52 17 komentarjev
Benjamin Netanjahu
Foto: Craig Hudson/REUTERS

Izraelski premier Benjamin Netanjahu je Libanonce opozoril, da bi lahko njihovo državo doletelo enako uničenje kot Gazo, in jih pozval, naj, če želijo konec vojne, osvobodijo svojo državo Hezbolaha. Izraelske sile so po lastnih navedbah v zračnih napadih na cilje Hezbolaha ubile poveljnika gibanja v Bejrutu Suhaila Huseina Huseinija. Hezbolah informacije še ni potrdil. Izraelski zunanji minister Joav Galant je nato danes sporočil, da je bil verjetno v nedavnem napadu na Libanon ubit tudi Hašem Safidin, potencialni naslednik ubitega vodje Hezbolaha Hasana Nasrale. Izraelska vojska je sicer ponoči in zjutraj nadaljevala napade na Bejrut in razširila kopensko invazijo v Libanonu. Hezbolah je medtem izstrelil več raket nad Izrael. Hezbolah je ob tem sporočil, da podpira prizadevanja libanonskih oblasti za prekinitev ognja z Izraelom.

Libanon bi lahko doletelo enako uničenje kot Gazo, je danes izjavil predsednik izraelske vlade Benjamin Netanjahu. V luči tega je prebivalce Libanona pozval, naj svojo državo osvobodijo jarma proiranskega šiitskega gibanja Hezbolah, proti kateremu Izrael vodi intenzivne vojaške operacije.

“Imate priložnost, da rešite Libanon, preden pade v brezno dolge vojne, ki bo privedla do uničenja in trpljenja, kot ga vidimo v Gazi,” je v video nagovoru dejal Netanjahu. “Osvobodite svojo državo Hezbolaha, da se bo ta vojna končala,” je dodal. Da bi Libanon lahko doletela enaka usoda kot Gazo, so sicer danes opozorili tudi Združeni narodi.

Izraelska vojska je sicer v ponedeljek nadaljevala zračne napade na cilje Hezbolaha v Libanonu, v katerih je po lastnih navedbah na območju prestolnice ubila poveljnika gibanja v Bejrutu Suhaila Huseina Huseinija, poroča BBC. Ta naj bi imel po informacijah Izraela “ključno vlogo” pri prevozu orožja med Iranom, ki podpira Hezbolah, in omenjenim gibanjem. Prav tako naj bi bil odgovoren za razdeljevanje orožja med različne enote gibanja. V Hezbolahu informacije še niso potrdili.

Izraelski obrambni minister Joav Galant pa je danes izjavil, da je bil v nedavnem napadu verjetno ubit tudi Hašem Safidin, potencialni naslednik ubitega vodje Hezbolah Hasana Nasrale. Dodal je, da v gibanju po uboju Nasrale in drugih vidnejših članov ni nikogar več, ki bi sprejemal odločitve, poroča nemška tiskovna agencija dpa. “Ko se bo dim v Libanonu razkadil, bo Iran spoznal, da je izgubil svoje največje bogastvo,” je še dodal.

Hašem Safidin
V nedavnem napadu v Libanonu je bil verjetno ubit Hašem Safidin, potencialni naslednik ubitega vodje šiitskega gibanja Hezbolah Hasana Nasrale, je izjavil izraelski obrambni minister Joav Galant. (Foto: PROFIMEDIA)

Kot je pred dnevi poročala katarska televizija Al Džazira, je bil Hašem Safidin tarča enega od izraelskih napadov na Bejrut. Predstavnik Hezbolaha je nato sporočil, da so po napadih izgubili stik z njim, gibanje pa njegove smrti še ni potrdilo.

Italijanski novinarji v Libanonu tarča napada

Neznanci so v bližini libanonskega mesta Sidon napadli ekipo italijanske informativne oddaje TG3 in ji grozili, je sporočila javna radiotelevizija Rai 3, pod katero oddaja spada. Lokalni voznik, ki je ekipo prevažal, je med napadom doživel zastoj srca in umrl. Ekipa je na terenu snemala prispevek in opravljala pogovore z ljudmi, nakar se ji je najprej približal oborožen moški, ki je dopisnici oddaje Lucii Goracci iz rok poskušal iztrgati kamero. Nato je k ekipi pristopila skupina moških in ji pričela groziti, poročajo tuje tiskovne agencije. Voznik je moške poskušal pomiriti, pri čemer je doživel zastoj srca in umrl. Območje, na katerem se je ekipa mudila, je pod nadzorom Hezbolaha, ki naj bi bil obveščen o prisotnosti italijanskih novinarjev.

Poleg zračnih napadov na južno predmestje Bejruta in juga Libanona je izraelska vojska po lastnih navedbah razširila kopenske operacije na jugozahod Libanona, vključno s sredozemsko obalo. Tamkajšnje civiliste je pozvala k umiku. Na ozemlju Libanona se po poročanju izraelskega časnika Times of Israel trenutno verjetno nahaja več kot 15.000 izraelskih vojakov.

Kot navaja katarska televizija Al Džazira, je Izrael doslej odredil evakuacijo 130 mest in vasi na jugu države, mnogi Libanonci, ki so v prestolnico zbežali z juga, pa so zdaj znova podvrženi napadom. Napadi so potekali tudi v nasprotni smeri. Hezbolah je po poročilih Izraela izstrelil 190 raket, med njimi tudi na obrobje Tel Aviva. Prestregli naj bi tudi pet izstrelkov iz Gaze.

Foto: Aziz Taher/REUTERS

Ob stopnjevanju napetosti med Izraelom in Hezbolahom pa ne pojenjajo napadi v Gazi, kjer so izraelske sile v ponedeljek ubile najmanj 77 ljudi. V nočnih napadih je bilo ubitih še najmanj 25 ljudi, navaja Al Džazira.

Izraelska vojska je izvedla tudi zračni napad na sirsko prestolnico Damask. Kot je sporočilo sirsko obrambno ministrstvo, je bilo v napadu ubitih najmanj sedem civilistov, med njimi otroci in ženske, poročajo tuje tiskovne agencije. Število žrtev sicer še ni dokončno, ker reševalci v ruševinah še vedno iščejo morebitne preživele.

Hezbolah podpira prizadevanja Libanona za prekinitev ognja

Danes pa so v gibanju Hezbolah spregovorili tudi o prekinitvi ognja. “Podpiramo politična prizadevanja (predsednika libanonskega parlamenta) Nabiha Berija za prekinitev ognja. Ko bo prekinitev ognja dosežena, bo diplomacija lahko preučila vse druge podrobnosti,” je v televizijskem nagovoru povedal namestnik vodje gibanja Naim Kasem. Hkrati je poudaril, da je Hezbolah pripravljen tudi na nadaljevanje spopadov in da njegove vojaške zmogljivosti kljub silovitim napadom ostajajo močne.

Dodal je, da bodo volitve za novega vodjo gibanja potekale “v skladu s predpisi”, nato pa bo objavljen rezultat. Časovnega okvira volitev ni podal. Tiskovni predstavnik izraelske vojske je medtem v odzivu izjavil, da je Kasem “trmast in ne priznava realnosti”, poroča britanski BBC.

Libanonski premier Nadžib Mikati si že več dni prizadevata za takojšnjo prekinitev ognja med Izraelom in Hezbolahom, neodvisno od prizadevanj za prekinitev ognja v Gazi. Iranski zunanji minister Abas Aragči pa je v petek izjavil, da Teheran podpira prizadevanja za sočasno prekinitev ognja v Libanonu in Gazi. K prekinitvi ognja je danes pozval tudi visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell. “Zdaj je trenutek resnice, da vidimo, ali smo res sposobni pomagati Libanonu, predvsem pa mora libanonski politični razred prevzeti nadzor nad državo,” je v razpravi o stopnjevanju nasilja na Bližnjem vzhodu in razmerah v Libanonu poudaril Borrell.

Evropski poslanci so v razpravi pozivali tako h končanju izraelskih napadov v Libanonu kot v Gazi, se zavzeli za vrnitev talcev, ki jih je zajel Hamas, pa tudi, da mora EU še naprej trdno stati ob strani Izraelu. V razpravi sta sodelovala tudi evroposlanca iz Slovenije Matjaž Nemec (S&D/SD) in Milan Zver (EPP/SDS). Od brutalnega napada Hamasa na Izrael pred letom dni je celoten Bližnji vzhod po besedah Nemca zajela nočna mora. Vsak dan umira preveč nedolžnih ljudi, mednarodno pravo in institucije umirajo pred našimi očmi, je opozoril in poudaril, da Evropa in ZDA ne smeta več pošiljati orožja v Izrael.

“Potrebno je premirje na vseh frontah in to zdaj,” je dejal Nemec. Če bi Izrael sprejel mir, bi se talci lahko vrnili domov in vojna bi se lahko končala. Če se to ne bo zgodilo, pa je treba po njegovem prepričanju uvesti sankcije proti Izraelu, prekiniti pridružitveni sporazum z Izraelom in sankcionirati ekstremiste na vseh straneh, vključno z izraelsko vlado.

Zver pa je poudaril, da je vojna s Hezbolahom le ena od posledic napada Hamasa na Izrael pred letom dni. “V zadnjem letu je na Izrael priletelo 13.200 raket iz Gaze, 12.400 iz Libanona, 4000 iz Irana, od tega več kot pol balističnih, 180 iz Jemna, 60 iz Sirije, in potem nekateri pravite, da je Izrael agresor,” je opozoril. Resnični agresor je po njegovem mnenju iranski režim, ki spodbuja teroristične in vojne operacije v regiji in širše. Borrellov mehak nastop do Irana je bil po Zverovih besedah napačen. EU mora zato storiti troje: obnoviti sankcije proti iranskemu režimu, iransko revolucionarno gardo uvrstiti na seznam terorističnih organizacij ter podpirati iransko opozicijo.

Kako vam je všeč N1? Kaj bi izboljšali?

Dragi bralci in bralke, pomagajte nam izboljšati N1. Kaj pogrešate, kaj vam je všeč, česa ne marate? Pripravili smo kratko anketo o zadovoljstvu bralcev, reševanje traja približno pet minut, anketa pa je anonimna. Povezava do ankete: https://n1slovenija.1ka.si/raziskava-branosti

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje