Izrael v senci iranskih groženj nadaljuje napade na Gazo. Vdor v mošejo al Aksa

Svet 13. Avg 202408:51 > 19:41 3 komentarji
izraelski vojaki v Gazi
Foto: REUTERS

Izraelska vojska v senci iranskih groženj nemoteno nadaljuje smrtonosne operacije v Palestini. V novem napadu na Han Junis je bilo v ponedeljek ubitih najmanj deset civilistov, v istem večeru pa so okupacijske sile ubile še enega Palestinca na zasedenem Zahodnem bregu. Iz Gaze tudi danes prihajajo poročila o ubitih in ranjenih. Danes je približno 2.250 Izraelcev, med njimi tudi minister za nacionalno varnost Itamar Ben-Gvir, vdrlo v kompleks mošeje al Aksa v Vzhodnem Jeruzalemu, kjer so obeležili judovski praznik Tiša beav.

Novo nasilje poteka v senci napovedanih iranskih povračilnih napadov na Izrael po umoru političnega vodje palestinskega Hamasa Ismaila Hanije v Teheranu in poveljnika libanonskega Hezbolaha Fuada Šukra v Bejrutu.

Ob opozorilih mednarodne skupnosti o nevarnosti izbruha regionalne vojne Izrael vsakodnevno obstreljuje Gazo, kjer je v ponedeljek zvečer ubil najmanj deset ljudi. S smrtonosnimi napadi je vojska nadaljevala tudi danes. Najmanj sedem Palestincev so izraelske sile ubile v begunskem taborišču Bureidž.

Po podatkih, ki jih je zgodaj popoldan objavilo lokalno zdravstveno ministrstvo, je bilo v zadnjih 24 urah v Gazi ubitih 32 Palestincev, še 88 pa ranjenih. S tem je skupno število potrjenih žrtev desetmesečne izraelske ofenzive doseglo 39.929. V ponedeljkovih racijah na severu Zahodnega brega so medtem izraelske sile ubile 18-letnega Palestinca, za katerega trdijo, da je pred tem streljal na izraelskega civilista in ga ranil.

Kot navaja francoska tiskovna agencija AFP, izraelske okupacijske oblasti sicer svojim civilistom onemogočajo dostop na območje incidenta.

V desetih mesecih vojne so izraelske sile v Palestini ubile več kot 40.000 ljudi. Dejansko število žrtev je ob tisočih pogrešanih v Gazi verjetno še bistveno višje.

Izraelski naseljenci vdrli v kompleks mošeje al Aksa v Vzhodnem Jeruzalemu

Približno 2.250 Izraelcev, med njimi tudi minister za nacionalno varnost Itamar Ben-Gvir, je danes vdrlo v kompleks mošeje al Aksa v Vzhodnem Jeruzalemu, kjer so obeležili judovski praznik Tiša beav. Palestinske oblasti so ravnanje Izraelcev označile za nevarno provokacijo. Kritični so bili tudi Združeni narodi, Evropska unija in ZDA.

Številni Izraelci so ob spremstvu policije vstopili v kompleks, nekateri so tudi mahali z izraelskimi zastavami in molili ob prazniku Tiša beav, ko se spominjajo uničenja prvega in drugega jeruzalemskega templja in izgnanstva judov iz Izraela. Pridružil se jim je Ben-Gvir, ki je ponovil, da ima Izrael suverenost nad kompleksom, poroča španska tiskovna agencija EFE.

“Dosegli smo pomemben napredek pri vzpostavljanju izraelske suverenosti na tem območju. Naša politika je dovoliti judovsko molitev,” je povedal. Prav tako je nasprotoval pogajanjem o prekinitvi ognja v Gazi s palestinskim islamističnim gibanjem Hamas. Urad izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja pa je po obisku ministra sporočil, da se politika Izraela do Tempeljskega griča, kot Izrael imenuje kompleks, ni spremenila.

Izraelski minister za nacionalno varnost Itamar Ben-Gvir ob vdoru v al Akso
Izraelski minister za nacionalno varnost Itamar Ben-Gvir ob vdoru v al Akso (Foto: REUTERS)

Vrstijo se obsodbe vdora

Vdor Izraelcev je med prvimi obsodil tiskovni predstavnik palestinskega predsednika Mahmuda Abasa, ga označil za nevarno provokacijo in posvaril pred posledicami. “Zahtevamo, da ameriška administracija nemudoma posreduje in prisili okupacijsko vlado, da ustavi te provokacije proti svetim verskim krajem,” je še dodal.,

Visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell je na omrežju X zapisal, da unija odločno obsoja provokacije Ben-Gvira, ki je “med obiskom svetih krajev zagovarjal kršenje statusa quo”, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Tudi ZN so obsodili dejanja Ben-Gvira in jih označili za neupravičeno provokacijo. “Nasprotujemo vsem prizadevanjem za spremembo statusa quo na svetih krajih. Mošeja Al Aksa, tako kot drugi sveti kraji v Jeruzalemu, bi morala biti prepuščena sama sebi in biti pod nadzorom obstoječih verskih organov za te kraje,” je sporočil tiskovni predstavnik ZN Farhan Haq.

ZDA so medtem opozorile, da ravnanje ministra škodi pogajanjem o prekinitvi ognja v Gazi. “To ni samo nesprejemljivo, ampak tudi zmanjšuje pomen trenutka, za katerega menimo, da je ključnega pomena, saj si prizadevamo, da bi dosegli dogovor o prekinitvi ognja,” je povedal tiskovni predstavnik State Departmenta Vedant Patel.

Obisk Ben-Gvira sta kritizirali tudi Egipt in Jordanija, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Kompleks mošeje al Aksa v Vzhodnem Jeruzalemu je tretji najsvetejši kraj za muslimane in simbol palestinske nacionalne identitete, hkrati pa je tudi najsvetejši kraj za Jude, saj je na Tempeljskem griču, kot ga imenujejo, stal njihov starodavni tempelj, ki so ga leta 70 porušili Rimljani.

Judje in drugi nemuslimani sicer lahko obiščejo kompleks Al Aksa v zasedenem Vzhodnem Jeruzalemu, vendar tam ne smejo moliti. V zadnjih letih te omejitve vse pogosteje kršijo judovski nacionalisti, kakršen je Ben Gvir, kar je večkrat povzročilo nasilne odzive Palestincev.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje