Izrael zaradi priznanja Palestine odvzema status osmim norveškim diplomatom

Svet 08. Avg 202415:49 > 21:05 8 komentarjev
norveško veleposlaništvo v Tel Avivu
Norveško veleposlaništvo v Tel Avivu (Foto: Norway in Israel)

Izraelsko zunanje ministrstvo bo osmim norveškim diplomatom, ki so na veleposlaništvu v Tel Avivu zadolženi za Palestinsko upravo, odvzelo diplomatski status. Zunanji minister Izrael Kac Norveški očita protiizraelsko delovanje in omenja priznanje Palestine. Na Norveškem so odločitev obsodili in dejali, da bo odločitev imela posledice za njihove odnose z vlado Benjamina Netanjahuja, na pogovor so poklicali predstavnika Izraela.

Izrael bo osmim norveškim diplomatom na veleposlaništvu v Tel Avivu, ki so zadolženi za Palestinsko upravo, odvzel diplomatski status, je danes napovedal izraelski zunanji minister Izrael Kac in kot razlog navedel protiizraelsko ravnanje Norveške, med drugim tudi priznanje Palestine.

“Odredil sem ukinitev kakršnega koli zastopanja norveškega veleposlaništva v Izraelu v odnosu do Palestinske uprave. Protiizraelsko ravnanje ima svojo ceno,” je izjavil Kac in kot razlog med drugim navedel tudi nedavno norveško priznanje Palestine.

“Namesto da bi se po 7. oktobru borila proti palestinskemu terorju in podprla Izrael, ki se bori proti iranski osi zla, se je Norveška odločila dati morilcem in posiljevalcem Hamasa nagrado v obliki priznanja palestinske države,” je še dodal, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Kot je pojasnilo izraelsko zunanje ministrstvo, bodo diplomatski status odvzeli osmim norveškim diplomatom. V uradni noti, ki jo je ministrstvo danes poslalo norveškemu veleposlaništvu v Tel Avivu, piše, da se jim bo status odvzel v roku sedmih dni, navaja francoska tiskovna agencija AFP.

Do odločitve Izraela je bil kritičen norveški zunanji minister Espen Barth Eide. “Današnja odločitev bo imela posledice za naše odnose z Netanjahujevo vlado. Razmišljamo o ukrepih, ki jih bo Norveška sprejela kot odziv,” je dejal in dodal, da je izraelska vlada s tem pokazala, da “aktivno deluje proti rešitvi dveh držav”. Iz Osla so kasneje sporočili, da je zunanji minister Eide na pogovor poklical najvišjega predstavnika izraelskega veleposlaništva na Norveškem in mu izrazil nestrinjanje z odločitvijo. Na novinarski konferenci je še povedal, da vlada zdaj ocenjuje, katere druge ukrepe bi bilo treba sprejeti.

Kritičen je bil tudi visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell, ki je potezo Izraela označil za neupravičeno. “Odločno obsojam to neupravičeno odločitev, ki je v nasprotju z duhom sporazumov iz Osla in nesorazmerno ruši normalne odnose in sodelovanje s Palestinsko upravo,” je dejal. Povedal je, da je po odločitvi Izraela po telefonu govoril z norveškim zunanjim ministrom in dodal, da je vodja delegacije EU v Tel Avivu izraelski vladi posredoval stališče unije. “To ni dvostransko vprašanje med Izraelom in Norveško, ampak je v interesu vseh, ki si prizadevajo za mir in stabilnost na Bližnjem vzhodu,” je še dodal.

Izrael je sicer že 1. junija španskemu konzulatu v Jeruzalemu odredil, naj preneha nuditi konzularne storitve Palestincem, kar je utemeljil kot kaznovalni ukrep zaradi odločitve Španije, da prizna palestinsko državo.

Hutijevci napovedujejo odziv na nedavni izraelski napad

Odziv na izraelski napad na pristanišče Hodejda konec julija je neizogiben, je danes napovedal vodja jemenskih uporniških hutijevcev Abdul Malik al Huti. Pojasnil je, da je pozen odziv na napad zgolj del taktike, in dodal, da se z odločitvijo strinja celotna os odpora v regiji, ki jo podpira Iran, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Izrael je 20. julija izvedel zračne napade na pristanišče Hodejda kot odgovor na napad z brezpilotnikom na Tel Aviv, ki so ga pred tem izvedli jemenski uporniki. V napadu na Tel Aviv je bila ubita ena oseba, v napadu na pristanišče pa devet ljudi. Napoved odziva hutijevcev prihaja v času vse večjih napetosti na Bližnjem vzhodu po uboju političnega vodje palestinskega islamisitičenga gibanja Hamas Ismaila Hanije in enega najvišjih poveljnikov šiitskega gibanja Hezbolah Fuada Šukra.

Iran in njegovi zavezniki so zagrozili z odzivom. Teheran tudi vztraja, da ne želi stopnjevati napetosti v regiji, a meni, da je kaznovanje Izraela nujno za preprečevanje nadaljnje nestabilnosti. Hutijevci sicer iz solidarnosti s Palestinci v Gazi od novembra lani izvajajo tudi napade na ladje v Rdečem morju. Nanje se z lastnimi napadi odzivajo zlasti sile ZDA in Velike Britanije. “Zmanjšanje pretoka pomorskega prometa je velika zmaga,” je danes še ocenil al Huti in dodal, da je bilo doslej tarča napadov 177 plovil.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje