Hezbolah po izraelskih napadih izgubil stik z domnevnim naslednikom Nasrale

Svet 05. Okt 202408:21 > 18:11 4 komentarji
Hašem Safiedine
Hašem Safiedine (Foto: PROFIMEDIA)

Izrael je ponoči znova napadel cilje šiitskega gibanja Hezbolah v Libanonu. Spopadi med izraelsko vojsko in Hezbolahom potekajo tudi na jugu Libanona. Gibanje Hezbolah sporoča, da je po izraelskih napadih na Bejrut izgubilo stik z najverjetnejšim kandidatom za vodjo organizacije po smrti Hasana Nasrala. Izgube v Libanonu beležijo tudi pri gibanju Hamas, ki je ostalo brez dveh lokalnih vodij.

Ključni poudarki:

  • Gibanje Hezbolah je po izraelskih napadih na predmestje Bejruta izgubilo stik s Hašemom Safidinom, ki velja za najbolj verjetnega novega vodjo gibanja po smrti Hasana Nasrale.
  • V izraelskih napadih na severni del Libanona je umrl vodja gibanja Hamasa v Libanonu Said Atalah.
  • Izrael še vedno nadaljuje napade na predmestje Bejruta in južni del Libanona. Po podatkih libanonskih oblasti naj bi v napadih umrlo že več kot 1.400 ljudi. 

Po izraelskih napadih na Bejrut v Libanonu naj bi šiitsko gibanje Hezbolah izgubilo stik s Hašem Safidinom, je sporočil vir blizu gibanja. Safidin je po nedavni smrti Hasana Nasrala veljal za najbolj verjetnega novega vodjo gibanja, poroča več tujih medijev.

Hezbolah je stik s Safidinom izgubil v noči na petek, je za AFP povedal vir, ki je želel ostati anonimen. Kaj točno se je zgodilo z njim, ni jasno, saj naj bi še vedno trajajoči izraelski letalski napadi na predmestje Bejruta preprečevali pregled kraja, kjer se je v času včerajšnjega napada nahajal Safidin. “Ne vemo, ali je bil prisoten na lokaciji, ki je bila tarča napadov, in kdo je bil z njim,” je tudi dodal vir.

Izgube v Libanonu beleži tudi gibanje Hamas, ki je sicer bolj prisotno v Gazi. Izraelska vojska je namreč čez dan sporočila, da je v zadnjih dneh v napadih na Libanon ubila dva voditelja gibanja Hamas, ki sta delovala v tej državi.

Muhammad Husein Ali al-Mahmud je bil ubit v zračnem napadu, ki ga je izraelska vojska izvedla danes, vodja Hamasa v Libanonu Said Atalah pa je umrl v nočnem napadu na severnolibanonsko mesto Tripoli, povzemata BBC in CNN. Ubit je bil skupaj z ženo in dvema hčerkama.

V nočnem napadu na palestinsko begunsko taborišče blizu pristaniškega mesta Tripoli na severozahodu Libanona je bilo več mrtvih in ranjenih. To je bil prvi napad na območje, odkar je Izrael pred več kot dvema tednoma začel ofenzivo, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Hezbolah je po informacijah izraelske vojske danes proti Izraelu izstrelil 90 raket.

Spopadi tudi ob meji z Izraelom

Po navedbah Hezbolaha potekajo spopadi z izraelskimi enotami na območju ob meji z Izraelom, kjer naj bi njihovi borci odbili več izraelskih napadov v okolici obmejne vasi Odaisa. Hezbolah je po poročanju dpa sporočil, da je izstrelil rakete na sever Izraela. Kasneje je sporočil, da je izstrelil več raket na izraelsko letalsko bazo blizu Haife, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Po podatkih izraelske vojske je Hezbolah v petek iz Libanona na izraelsko ozemlje izstrelil več kot 200 raket.

Izraelski tank na meji z Libanonom
Foto: Jim Urquhart/REUTERS

Izraelska vojska je danes sporočila, da je v petek zvečer izvedla napad na borce Hezbolaha v mošeji na jugu Libanona, še poroča AFP. “Zračne sile so napadle teroriste Hezbolaha, ki so delovali v poveljniškem centru znotraj mošeje poleg bolnišnice Salah Ghandour na jugu Libanona,” je sporočila izraelska vojska.

Po podatkih libanonskih oblasti je bilo v izraelskem obstreljevanju Libanona doslej ubitih več kot 2.000 ljudi.

Iranski zunanji minister vztraja pri prekinitvi ognja v Libanonu in Gazi

Iranski zunanji minister Abas Aragči je danes med obiskom v sirski prestolnici dejal, da je treba v Libanonu in Gazi doseči prekinitev ognja.”Prekinitev ognja v Libanonu in Gazi je trenutno najbolj pereče vprašanje in upamo, da bodo prizadevanja v zvezi s tem obrodila sadove,” je izjavil po poročanju tujih tiskovnih agencij.

Vodja iranske diplomacije, ki je v Damask prispel iz Bejruta, je Izrael označil za glavno oviro v teh prizadevanjih in pozval mednarodno skupnost, naj se postavi po robu izraelskim “vojnim zločinom”, da bi omogočili mir, poročanje iranske tiskovne agencije Irna povzema nemška tiskovna agencija dpa. Sirski predsednik Bašar al Asad pa je dejal, da je Iran s torkovim raketnim napadom Izraelu dal lekcijo, so po poročanju AFP sporočili iz njegovega urada. Izstrelitev približno 200 raket na Izrael je bila “močan odgovor in je sionističnemu režimu dala lekcijo”, je dejal ob srečanju z Aragčijem.

Izrael je sicer po iranskih raketnih napadih napovedal povračilne ukrepe. Če bi se ti končali z napadi na iranske jedrske objekte, bi to po mnenju opazovalcev imelo resne posledice, zato Teheran poskuša ta scenarij preprečiti tudi z mirovnimi gestami, poroča dpa.

Iranski zunanji minister Abas Aragči
Iranski zunanji minister Abas Aragči. (Foto: PROFIMEDIA)

Aragči se je v petek mudil v Bejrutu, kjer je izraelska vojska okrepila napade na libanonsko prestolnico. Kot je napovedal Aragči, ki se je v Bejrutu sestal z libanonskim premierjem Nadžibom Mikatijem, bo Iran sprožil diplomatsko kampanjo za podporo Libanonu.

Pariz in Washington sta skupaj z arabskimi in evropskimi državami septembra pozvala k takojšnji 21-dnevni prekinitvi ognja med Izraelom in Hezbolahom v Libanonu, da bi “dali priložnost diplomaciji”. Izrael te pobude ni upošteval, temveč je okrepil napade, v katerih je bil ubit vodja Hezbolaha Hasan Nasrala. Iran je v odgovor nad Izrael izstrelil približno 200 raket, Izrael pa je napovedal povračilne ukrepe.

Enote Unifil ostajajo na položajih

Mirovna misija Združenih narodov v Libanonu (Unifil), ki je razporejena ob meji med Izraelom in Libanonom, je danes sporočila, da “ohranja svoje položaje” kljub zahtevi izraelske vojske k premeščanju nekaterih enot, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Kot je sporočil Unifil, ga je izraelska vojska 30. septembra pozvala, naj “umakne mirovne sile z nekaterih položajev”, in ga obvestila, da “namerava izvajati omejene kopenske vdore v Libanon”.

Pri Unifilu so v izjavi za javnost izpostavili, da so mirovne sile kljub temu še naprej prisotne na vseh lokacijah. Opozorili so, da je varnost pripadnikov mirovnih sil najpomembnejša, in vse strani opozorili, da jo morajo spoštovati. Libanon in Izrael so še pozvali, naj spoštujeta resolucijo Varnostnega sveta 1701 kot edino rešitev za vzpostavitev stabilnosti v regiji.

Resolucija, s katero se je leta 2006 končala vojna med Izraelom in Hezbolahom, določa, da so v južnem Libanonu na območju med izraelsko-libanonsko mejo in reko Litani lahko le mirovne sile in libanonska vojska. Resolucija določa umik vseh drugih oboroženih sil, vključno s Hezbolahom. Na jugu Libanona je nameščenih približno 10.000 pripadnikov mirovnih sil ZN, ki nadzorujejo ohranjanje miru v regiji.

Kako vam je všeč N1? Kaj bi izboljšali?

Dragi bralci in bralke, pomagajte nam izboljšati N1. Kaj pogrešate, kaj vam je všeč, česa ne marate? Pripravili smo kratko anketo o zadovoljstvu bralcev, reševanje traja približno pet minut, anketa pa je anonimna. Povezava do ankete: https://n1slovenija.1ka.si/raziskava-branosti

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje