Izraelska vojska je danes sporočila, da je po več dneh končala ciljane napade na bolnišnico Kamal Advan v mestu Džabalija na severu Gaze. Dodala je, da je na območju aretirala okoli sto oboroženih borcev in zasegla več kosov orožja. Ministrstvo za zdravje v Gazi pa je opozorilo, da je vojska aretirala vse zdravstvene delavce v bolnišnici, razen enega.
Med operacijo v bolnišnici Kamal Advan je izraelska vojska po lastnih navedbah aretirala številne borce ter zasegla orožje, denar in dokumente. Trdi tudi, da se je zaradi spopadov okoli 50.000 civilistov iz Džabalije in okolice zateklo v mesto Gaza, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Ministrstvo za zdravje v Gazi je medtem sporočilo, da je Izrael aretiral in deportiral vse medicinsko osebje v bolnišnici, z izjemo enega pediatra. Ob tem je mednarodne organizacije pozvalo, naj v bolnišnico čim hitreje napotijo kirurge. Vse s kirurškim znanjem pa je pozvalo, naj pomagajo bolnišnici, da bi rešili čim več pacientov, poroča katarska televizija Al Džazira.
V Džabaliji in drugih delih severa Gaze od začetka oktobra poteka intenzivna izraelska vojaška operacija, v kateri je bilo po podatkih palestinskih oblasti ubitih že okoli tisoč ljudi.
Prizaneseno ni bilo niti bolnišnici Kamal Advan, v katero je izraelska vojska vstopila, češ da na območju deluje “na podlagi obveščevalnih podatkov o prisotnosti teroristov”. Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je medtem v petek sporočila, da je izgubila stik z osebjem v bolnišnici.
V Dohi obudili pogovore o prekinitvi ognja v Gazi
Vodja izraelske obveščevalne službe Mosad David Barnea je danes zapustil Doho, kjer je razpravljal o novem okviru za dogovor o prekinitvi ognja v Gazi in izpustitvi talcev. Barnea se je v Dohi sestal s kolegom iz ameriške obveščevalne agencije Cia Williamom Burnsom in katarskim premierjem Mohamedom bin Abdulrahmanom bin Jasim Al Tanijem. “Med srečanjem so strani razpravljale o novem enotnem okviru, ki združuje prejšnje predloge, upošteva pa tudi ključna vprašanja in nedavne dogodke v regiji,” je sporočil urad izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja. V prihodnjih dneh se bodo nadaljevali tudi pogovori med posredniki in palestinskim islamističnim gibanjem Hamas.
Z izjemo kratkotrajne prekinitve ognja novembra lani so bili poskusi Egipta, Katarja in ZDA za dosego premirja v Gazi neuspešni. Hamas je sicer izrazil strinjanje z načrtom za premirje in izmenjavo ujetnikov, ki ga je junija odobril tudi Varnostni svet ZN, a temu ni naklonjena izraelska vlada, ki ostaja zavezana vojaški rešitvi konflikta. Egiptovski predsednik Abdel Fatah al Sisi je medtem v nedeljo predstavil predlog za dvodnevno prekinitev ognja v Gazi, ki bi vključeval delno izmenjavo ujetnikov, sčasoma pa bi lahko vodil k celovitem premirju.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!