Izraelski premier Benjamin Netanjahu je v torek prvič obiskal območje, ki so ga izraelske sile zasedle nemudoma po strmoglavljenju sirskega predsednika Bašarja al Asada. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen pa je medtem pozvala k vnovičnemu razmisleku o gospodarskih sankcijah Unije proti Siriji.
Izraelski premier Benjamin Netanjahu je z visokimi častniki vojske in pripadniki notranje obveščevalne službe obiskal izraelske postojanke na vrhu gorovja Hermon, ki ga izraelske sile nadzorujejo prvič po več kot 50 letih, je sporočil obrambni minister Izrael Kac.
Kot je dejal Kac, lahko Izrael z vrha Hermona nadzoruje aktivnosti tako šiitskega gibanja Hezbolah v Libanonu kot upornikov v Siriji, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Obisk so potrdili tudi na uradu izraelskega premierja, rekoč, da se je Netanjahu tako seznanil s tamkajšnjimi izraelskimi položaji in določil smernice za naprej. V video izjavi z obiska je medtem zatrdil, da bo vojska na območju ostala, vse dokler ne bodo našli druge rešitve, ki bo Izraelu zagotavljala varnost.
Izrael je le nekaj ur potem, ko so uporniki pod vodstvom islamistov strmoglavili režim nekdanjega predsednika Bašarja al Asada in prevzeli oblast v Siriji z vojsko vstopil v tamponsko območje, ki ločuje izraelske in sirske položaje. S tem je prekršil dogovor o premirju iz leta 1974.
Omenjeno območje, ki ga nadzorujejo sile Združenih narodov, razmejuje Sirijo in njeno ozemlje na Golanski planoti, ki ga od vojne leta 1967 zaseda Izrael.
Kopenski invaziji, med katero so izraelske sile osvojile tudi vrh gorovja Hermon, le okoli 40 kilometrov od Damaska, so sledili obsežni večdnevni izraelski napadi na zmogljivosti poražene sirske vojske po vsej državi.
Ursula von der Leyen pozvala k razmisleku o sankcijah EU proti Siriji
O dogajanju v Siriji je z evropskimi poslanci v Strasbourgu govorila tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, ki je se zavzela za vnovičen razmislek o gospodarskih sankcijah Unije, uvedenih proti Siriji v času predsednika Bašarja al Asada.
“Znova moramo razmisliti o svojih sektorskih sankcijah, da bi olajšali obnovo države. Vendar pa mora v zameno priti do resničnega napredka pri vključujočem političnem procesu. Evropa ima vpliv v Siriji, ki ga moramo uporabiti, da bo oblast znova prevzelo sirsko ljudstvo,” je povedala predsednica komisije.
Pri tem je poudarila, da bo Unija novo sirsko vodstvo presojala po dejanjih. Kot je še pojasnila, bo od tega odvisno tudi zagotavljanje humanitarne in druge pomoči Sircem. Pomagali bi jim lahko pri okrevanju in obnovi države, med drugim na področjih osnovne infrastrukture ter oskrbe z elektriko in vodo, je pojasnila.
O posledicah strmoglavljenja Asadovega režima bodo sicer v četrtek na vrhu EU govorili tudi voditelji držav članic.
Humanitarno pomoč potrebuje 7,5 milijona sirskih otrok
K vključujočemu političnemu procesu v Siriji še naprej poziva tudi Varnostni svet Združenih narodov. Kot so poudarili, bi moral ta politični proces izpolniti legitimne želje vseh prebivalcev od vojne opustošene države.
Sklad Združenih narodov za otroke (Unicef) pa je v današnji izjavi poudaril, da mora politična tranzicija v Siriji dati prednost pravicam približno desetih milijonov sirskih otrok.
“Obseg humanitarnih potreb v Siriji je osupljiv. Humanitarno pomoč potrebuje 7,5 milijona otrok,” je izpostavil regionalni direktor Unicefa za Bližnji vzhod in severno Afriko Edouard Beigbeder in med drugim opozoril na krhkost sistema zdravstvenega varstva, saj je v državi delno ali v celoti nedelujočih skoraj 40 odstotkov bolnišnic.
Po podatkih Unicefa pitno vodo, sanitarne in higienske storitve v Siriji potrebuje približno 13,6 milijona ljudi, okoli 5,7 milijona pa jih potrebuje pomoč v hrani. Sklad ob tem izpostavlja tudi nevarnost, ki jo za prebivalce predstavljajo protipehotne mine in druga neeksplodirana ubojna sredstva.
Z letališča v Damasku pa je medtem danes vzletelo prvo letalo po padcu Asada. S 43 potniki na krovu je poletelo proti Alepu na severu, drugemu največjemu mestu v državi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Varnostni svet Združenih narodov je v torek pozval k vključujočemu političnemu procesu v Siriji, ki da naj izpolni legitimne želje vseh prebivalcev od vojne opustošene države. Z letališča v prestolnici Damask je medtem danes vzletelo prvo letalo po strmoglavljenju al Asada. “Ta politični proces bi moral izpolniti legitimne želje vseh Sircev, jih zaščititi in jim omogočiti, da mirno, neodvisno in demokratično določijo lastno prihodnost,” je v izjavi sporočil organ ZN, ki je ob tem ponovno potrdil zavezanost suverenosti, neodvisnosti in ozemeljski celovitosti Sirije.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje