Izraelska vojska še naprej bombardira območje Gaze. Iz osrednjega dela poročajo o več kot 30 ubitih, napadi se nadaljujejo tudi na severu in jugu. Državni sekretar ZDA Antony Blinken je medtem znova opozoril, da je število civilnih žrtev previsoko. Iz Gaze prihajajo tudi poročila o mučenju, posilstvih in zlorabah s strani izraelskih sil. Ob tem je palestinska pesnica Hanan Avvad sporočila, da jo je izraelska vojska za več ur pridržala na kontrolni točki v Vzhodnem Jeruzalemu, kjer naj bi jo vojaki fizično napadli, ji grozili in zasegli njene knjige.
Izraelska letala so iz zraka napadla osrednji del Gaze, medtem ko se na jugu nadaljuje pretežno topniško obstreljevanje, so po navedbah francoske tiskovne agencije AFP povedali prebivalci oblegane palestinske enklave. Izraelska vojska je danes na območjih v osrednji Gazi ubila najmanj 19 Palestincev, skupno je bilo v nočnih in današnjih izraelskih napadih v begunskih taboriščih v osrednjem delu palestinske enklave ubitih najmanj 35 ljudi, poroča katarska televizija Al Džazira.
Izraelska vojska medtem trdi, da nadaljuje boj na območju mesta Rafa na jugu Gaze, kjer naj bi glede na lastne navedbe ubila več Hamasovih borcev ter uničila predore in drugo infrastrukturo, ki pripada palestinskim oboroženim skupinam.
Iz Gaze prihajajo tudi poročila o mučenju, posilstvih in drugih zlorabah, ki naj bi jih nad zaprtimi Palestinci izvajali izraelski vojaki. Eden od palestinskih zapornikov je denimo povedal, da so jih izraelski stražarji tepli z električnimi palicami, je povedal palestinski odvetnik Khaled Mahadžna.
Izraelski vojaki fizično napadli in grozili palestinski pesnici
Izraelski vojaki so fizično napadli palestinsko pesnico Hanan Avvad, predsednico Palestinskega centra PEN, so sporočili iz Slovenskega centra PEN. V Mednarodnem PEN so izrazili zgroženost nad brezobzirnim ustrahovanjem, poniževanjem in fizičnim nasiljem vojakov. Po njihovih besedah so to “strahopetna dejanja, ki jih ne smemo dopuščati”.
Avvad je Mednarodnemu PEN sporočila, da so jo izraelski vojaki ustavili in pridržali na kontrolni točki v Vzhodnem Jeruzalemu, kjer je bila fizično napadena in ponižana. Vozila se je domov z izvodi svojih knjig. Ko so jih vojaki videli, so njo in avtomobil preiskali. Ob tem so jo zmerjali s teroristko in ji grozili s stavki, kot je: “Teroristi, kot ste vi, morajo umreti, in želim si, da bi to lahko storil.”
V času štiriurnega pridržanja so jo večkrat brcnili in udarili, zasliševali pa so jo o vsebini njenih besedil. Po njeni oceni jih je razjezil uvod ene izmed njenih knjig, v kateri je predstavila svojo biografijo in razmišljala o dolgi zgodovini osvobodilnega boja Palestincev. Vojaki so ji zasegli knjige in ji izdali poziv, naj se zglasi na izraelski policijski postaji zaradi preiskave, in sicer zaradi podpiranja Palestine in hujskanja proti Izraelu. Med pridržanjem so ji vojaki uničili fotografijo kultnega palestinskega pisatelja in pesnika Mahmuda Darviša ter ji zasegli in poteptali palestinski šal.
Mednarodni PEN je pozval odgovorne k odgovornosti, obenem pa v izjavi, objavljeni na spletni strani združenja, izrazil solidarnost s književnico in vsemi palestinskimi literati, ki živijo pod izraelsko okupacijo in se vsak dan soočajo z grožnjami in nasiljem. “Še naprej pozivamo k prenehanju okupacije palestinskih ozemelj in potekajoče vojne v Gazi,” je poudaril predsednik mednarodnega PEN Burhan Sonmez.
Leta 1951 v Jeruzalemu rojena Hanan Avvad je ena najvidnejših osebnosti sodobne palestinske književnosti. Študirala je književnost na Hebrejski univerzi v Jeruzalemu, na Oxfordu ter na univerzi McGill v Kanadi, nato pa poučevala in vodila oddelka za kulturne študije ter za humanistiko na palestinski univerzi Abu Dis. Več let je bila svetovalka za kulturo voditelja palestinskega gibanja Fatah Jaserja Arafata. Objavila je več pesniških zbirk in esejev. V okviru Mednarodnega PEN je izborila ustanovitev Palestinskega PEN centra. Kot njegova predsednica je večkrat prišla in dejavno sodelovala na konferencah Slovenskega in Mednarodnega PEN na Bledu, je sporočil književnik Boris A. Novak, član Slovenskega centra PEN.
Blinken: Žrtev med palestinskimi civilisti “nesprejemljivo visoko”
Ameriški državni sekretar Antony Blinken je medtem znova opozoril, da število žrtev med palestinskimi civilisti “še vedno ostaja nesprejemljivo visoko”. “V tem konfliktu je še vedno vidimo veliko preveč ubitih civilistov,” je povedal tiskovni predstavnik State Departmenta Matthew Miller, potem ko se je Blinken sestal z izraelskim svetovalcem za nacionalno varnost Zahijem Hanegbijem in ministrom za strateške zadeve Ronom Dermerjem.
ZDA, ki od začetka vojne diplomatsko in vojaško podpirajo Izrael, si še vedno prizadevajo za nadaljevanje pogajanj med Izraelom in palestinskim gibanjem Hamas ob posredovanju Egipta in Katarja. Ta so po prekinitvi nedavno znova stekla, vendar so kmalu tudi zastala, potem ko je gibanje Hamas odstopilo od pogajanj zaradi “nadaljevanja izraelskih pokolov”.
Politični vodja Hamasa Ismail Hanija je dan po izraelskem napadu, v katerem je bilo ubitih najmanj 92 Palestincev, v nedeljo obvestil posrednike o odstopu Hamasa od pogajanj, dokler Izrael ne bo “pokazal resnosti pri namenu za sklenitev sporazuma o prekinitvi ognja in izmenjavi zapornikov”.
Od začetka izraelske ofenzive v Gazi je bilo po podatkih tamkajšnjega ministrstva za zdravje ubitih najmanj 38.664 ljudi, več kot 89.000 je bilo ranjenih. Dejansko število ubitih je ob več tisoč pogrešanih verjetno še mnogo višje.
Kitajska z novimi prizadevanji za spravo Hamasa in Fataha
Kitajska naj bi konec tedna gostila novo srečanje predstavnikov rivalskih palestinskih organizacij, islamističnega gibanja Hamas in gibanja Fatah, ki vlada na zasedenem Zahodnem bregu. Gre za nadaljevanje kitajskih prizadevanj za spravo med palestinskimi skupinami, potem ko je Peking podobno srečanje gostil že v aprilu.
Delegaciji Hamasa in Fataha se bosta s kitajskimi predstavniki sestali 20. in 21. julija v Pekingu, je v ponedeljek po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejal namestnik generalnega sekretarja Fatahovega centralnega komiteja Sabri Sajdam. Delegacijo Hamasa naj bi vodil politični vodja gibanja Ismail Hanija, delegacijo Fataha pa namestnik vodje gibanja Mahmud Alul, so še sporočili iz gibanja Fatah.
V odzivu na navedbe palestinskih uradnikov so v Pekingu danes navedli, da bodo “vse informacije objavili ob primernem času”, še poroča AFP. “Kitajska je vedno podpirala vse strani v Palestini, da z dialogom in pogajanji dosežejo spravo in enotnost,” je ob tem dejal tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Lin Jian.
Po njegovih besedah v Pekingu obstaja volja za razvoj dialoga in sprave, Kitajska pa je pripravljena, da “okrepi komunikacijo z vsemi stranmi in si prizadeva za uresničitev cilja notranje sprave v Palestini, zagotovi platformo in ustvari priložnosti za reševanje palestinskega vprašanja”.
Fatah in Hamas sta največji palestinski organizaciji in veliki nasprotnici. Med skupinama že več let potekajo pogovori o spravi, ki pa do zdaj niso prinesli pravega napredka. Na zadnjih palestinskih parlamentarnih volitvah leta 2006 je zmagal Hamas in leto kasneje s silo prevzel nadzor nad območjem Gaze, od koder so izgnali pripadnike gibanja Fatah. Ta medtem še vedno vodi palestinsko upravo na Zahodnem bregu.
Kitajska, ki si tradicionalno prizadeva za rešitev palestinskega vprašanja in podpira ustanovitev neodvisne palestinske države, je srečanje predstavnikov obeh skupin gostila že v aprilu. Še eno srečanje je bilo načrtovano za junij, vendar so ga nato preložili.
Peking je tudi po napadu Hamasa na Izrael 7. oktobra lani uradno zavzel nevtralno držo v konfliktu in večkrat pozval k pogajanjem o prekinitvi ognja.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje