
Dele hrvaškega Jadrana so v teh dneh preplavila nenavadna bitja. Strokovnjaki odgovarjajo, da gre za želatinaste organizme, ki se zaradi kloniranja zelo hitro razmnožujejo.
Hrvaški morski strokovnjaki so v teh dneh prejeli veliko vprašanj o nenavadnih bitjih, ki so preplavila dele Jadrana. Odgovarjajo, da gre za želatinaste organizme, tako imenovane salpovce, ki se zaradi kloniranja zelo hitro razmnožujejo.
“Gre za salpovce, želatinozne planktonske organizme, ki spadajo v skupino pelagičnih plaščarjev,” so na družbenem omrežju Facebook pojasnili strokovnjaki splitskega Inštituta za oceanografijo in ribištvo. Dodali so, da jih pojav ne skrbi. “Eksplozije populacij salpovcev, vključno z najbolj znanimi vrstami Salpa maxima, Salpa fusiformis in Thalia democratica, niso redke niti skrb vzbujajoče. Pojavijo se kot posledica kombinacije okoljskih in podnebnih dejavnikov, idealne za njihovo množično rast in razmnoževanje.”
Salpovci so organizmi, znani po skoraj popolnoma prozornem telesu, skozi katerega so vidni le notranji organi. Mehka in želatinasta struktura telesa jim omogoča preprosto lebdenje v morju, dodajajo na inštitutu.
Posamezni organizem lahko zraste do 10 centimetrov v dolžino, navadno pa živijo v kolonijah, sestavljenih iz več deset v verige povezanih bitij. Celotne verige salpovcev so lahko dolge tudi več 10 metrov.
Zakaj jih je tako veliko
Strokovnjaki so tudi opisali, da se salpovci prehranjujejo s fitoplanktonom, ki ga v svoje telo vnesejo s stalnim črpanjem vode in filtracijo. Spomladansko in jesensko povečanje fitoplanktona v vodi tako pogosto vpliva na nenadno ekspanzijo populacije.
Dodatno k velikemu povečanju števila salpovcev pripomore njihova zmožnost kloniranja, razmnožujejo se namreč nespolno. Morski biologi napovedujejo, da bo ob upadanju pogojev za njihovo rast populacija začela hitro upadati.
Ob koncu so strokovnjaki opozorili, da je treba takšne nenadne spremembe v populacijah, čeprav so pričakovane, vselej budno spremljati.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje