Japonska gora Fudži presegla 130-letni rekord

Svet 29. Okt 202414:00 0 komentarjev
Japonska gora Fudži
Foto: Profimedia

Bliža se začetek novembra, na znameniti japonski gori Fudži pa še kar ni snega. V 130-letni zgodovini merjenja je to najpoznejši datum, ko gora še ni bila zasnežena.

Najvišja gora na Japonskem, ki meri 3.776 metrov, je običajno zasnežena že v začetku oktobra, vendar je za zdaj njen vrh še popolnoma gol, kar vzbuja skrb prebivalcev zaradi vpliva podnebnih sprememb.

Gora Fudži je večino leta prekrita s snegom, dokler se julija ne začne poletna plezalna sezona, ki se je letos končala 10. septembra. Sledi prihod zime, ki ga naznani prvi sneg, v povprečju pa so prvi zametki vidni drugega oktobra. Lani so bili vidni tri dni kasneje, se je pa zaradi visokih temperatur sneg do začetka novembra že stalil.

Na visoke temperature opozarja tudi japonski lokalni meteorološki urad Kofu. Od svoje ustanovitve leta 1894 vsako leto napovedujejo prvi sneg na gori Fudži, vendar letošnje napovedi še niso izdali.

“Snega še ni bilo zaradi visokih temperatur, ki se nadaljujejo že od poletja, prav tako pa zaradi nedavnih padavin,” je za CNN povedal Šiniči Janagi, meteorolog iz urada Kofu. Dodal je, da je letošnji oktober presegel prejšnji rekord – leta 1955 in 2016 je gora ostala pusta do 26. oktobra.

Gora Fudži
Foto: Profimedia

Rekordno vroče poletje in množični turizem

Iz urada so poročali tudi, da je imela letos Japonska najbolj vroče poletje od začetka vodenja statistike leta 1898. Od junija do avgusta je bila povprečja temperatura za 1,76 stopinje višja od povprečne.

Raziskovalna skupina Climate Central je opravila analizo in ugotovila, da je tudi letošnja jesen na Japonskem nenavadno topla, namreč vsaj 74 mest je v prvem tednu oktobra izmerilo 30 stopinj Celzija.

Vroče poletje sicer ni bila le lokalna tema na Japonskem, saj je že drugo leto zapored postavilo globalne vročinske rekorde.

V zadnjih letih je na Fudži močno vplival množični turizem, japonski predstavniki so za CNN poročali o navadah obiskovalcev, kot so odmetavanje smeti, prekomerno uporabljanje stranišč in pohodi z neprimerno opremo, ki so prinesli več nesreč in poškodb.

Julija so za obisk gore uvedli turistično takso in sprejeli nove predpise, da bi lažje obvladovali gneče. Sedaj morajo plezalci plačati 2.000 jenov (12 evrov), dnevno pa lahko Fudži obišče 4.000 plezalcev.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!