Japonsko je zajel hud vročinski val. Na nekaterih območjih se je temperatura dvignila tudi do 40 stopinj Celzija. V Tokiu so zabeležili šest z vročino povezanih smrti. Vročinski udari so na Japonskem izrazito smrtonosni, saj ima država za Monakom drugo najstarejše prebivalstvo na svetu.
Japonsko je v zadnjih dneh zajel za ta čas leta redek vročinski val. Oblasti so izdale več vremenskih opozoril, potem ko so se temperature v prefekturah Shizuoka in Wakayama ter Tokiu prvič letos dvignile tudi do 40 stopinj Celzija. V prestolnici so v soboto in ponedeljek zabeležili šest z vročino povezanih smrti.
Tako huda vročina je v tem delu leta precej redka, delno pa jo je mogoče pojasniti z območjem visokega pritiska nad Južnim Pacifikom, ocenjuje japonska meteorološka agencija. Na Japonskem sicer obdobje od začetka junija do sredine julija praviloma velja za deževno dobo.
V omenjenih prefekturah so temperature 40 stopinj Celzija dosegle že konec prejšnjega tedna, medtem ko so se v prestolnici temu mejniku približale v ponedeljek. Oblasti prebivalcem priporočajo izogibanje športnim dejavnostim na prostem in uporabo klimatskih naprav, navaja francoska tiskovna agencija AFP.
Vročinski udari na Japonskem izrazito smrtonosni
Vročinski udari so na Japonskem izrazito smrtonosni, saj ima država za Monakom drugo najstarejše prebivalstvo na svetu. Poleg starostnikov vročina ogroža tudi otroke, ljudi, ki bivajo sami ali nimajo zadostnih sredstev za nakup klimatske naprave.
Japonsko združenje za akutno medicino je v ponedeljek opozorilo na vse višje število smrti, ki so posledica vročinskega udara: od nekaj sto letno pred dvema desetletjema na približno 1,500 smrtnih žrtev, ki so jih zabeležili leta 2022.
Podatek po oceni združenja kaže, da po številu žrtev vročinski udar danes na Japonskem predstavlja enako nevarnost kot velika naravna nesreča.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!