Je bil prepir med Trumpom in Zelenskim slučajen ali izzvan namerno?

Svet 01. Mar 202505:10 13 komentarjev
Zelenski pri Trumpu
Foto: Brian Snyder/REUTERS

Za razumevanje, kaj točno se je zgodilo, bo bistveno dognati tudi, ali se je eksplozivna izmenjava besed med Trumpom in Zelenskim vnela slučajno ali pa je bila namerno izzvana. Je to konec odnosov med Trumpom in Ukrajino? Ali konec odnosov med Trumpom in Ukrajino z Zelenskim?

Kar se je sinoči po našem času zgodilo v Ovalni pisarni Bele hiše, ni primerljivo z nobenim javnim dogodkom v pisarni ameriškega predsednika v novejši zgodovini.

Belo hišo je v ključnem trenutku za Ukrajino in za mir na stari celini po treh letih voljne obiskal ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. A se je med njim in med ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom pred kamerami vnel prepir, ki šokiral svet.

Ne le, da se obisk ukrajinskega predsednika ni končal s skupno novinarsko konferenco predsednikov in s podpisom dogovora o ameriškem dostopu do polovice ukrajinskih redkih zemelj za poplačilo ameriške vojaške in finančne pomoči. Trump je po poročanju ameriških medijev Zelenskega na koncu iz Bele hiše celo odslovil.

Zelenski hitro zapustil Belo hišo
Zelenski odhaja iz Bele hiše po propadlih pogovorih z ameriškim predsednikom Trumpom in njegovimi sodelavci Foto: Brian Snyder/REUTERS

Po dramatičnem obračunu se je ameriški predsednik odločil, da pogovorov z Zelenskim ne bo nadaljeval, dokler Zelenski “ne bo pripravljen na mir”. Ukrajinska delegacija, ki je čakala v ločeni sobi Bele hiše, pa je po poročanju CNN s pogovori želela nadaljevati, a jim je bilo sporočeno, da to ne bo šlo. Zelenski je nato Belo hišo zapustil.

V pogovoru za Fox News po spodletelem srečanju v Beli hiši se Zelenski Trumpu ni želel opravičiti. Na vprašanje, ali se mu bo, je odgovoril: “Spoštujem predsednika in Američane, mislim, da nismo naredili nič narobe, moramo pa biti zelo odprti in iskreni.” Med ukrajinske partnerice je naštel Ameriko in Evropo. “Naš sovražnik je Rusija, a to ne pomeni, da si ne želimo miru.” Priznal pa je, da prepir pred kamerami ni bil “idealen”.

Ameriški zunanji minister Marc Rubio, ki je srečanje označil za fiasko, pa je bil jasen: Zelenski bi se moral Trumpu opravičiti, je dejal.

A za razumevanje, kaj točno se je zgodilo, bo bistveno dognati tudi, ali je se eksplozivna izmenjava besed vnela slučajno ali namerno.

Konec odnosov ZDA-Ukrajina ali konec za Zelenskega?

Napetost je začela naraščati, ko je na srečanju tudi prisotni ameriški podpredsednik J. D Vance Zelenskemu dejal, da je treba vojno končati z diplomacijo. Kakšno diplomacijo, je odgovoril Zelenski.

Vance nato začel govoriti čez ukrajinskega predsednika in mu rekel: “Mislim, da je nespoštljivo, da ste prišli v Ovalno pisarno in skušate o tem razpravljati pred ameriškimi mediji.” Obtožil ga je, da je na propagandni turneji, mu očital pomoč ameriškim demokratom. Nato je dal Vance vedeti še, da bi bilo dobro, da se Zelenski Trumpu tudi zahvali. Očitala sta mu, da za ameriško pomoč ni hvaležen.

Od tod je šlo le še navzdol, vse do Trumpovih besed, da se Zelenski igra s tretjo svetovno vojno. In do odhoda Zelenskega iz Bele hiše. Moskva je takoj podprla Trumpa, velika večina evropskih voditeljev, med izjemami je bil madžarski premier Viktor Orban, pa Zelenskega. 

Zelenski pri Trumpu
Foto: Brian Snyder/REUTERS

Če so Trump in njegovi možje Zelenskega namerno sprovocirali in ga spravili v položaj, ko je v ključnem trenutku za Ukrajino pred očmi svetovne javnosti doživel usodni diplomatski neuspeh, je lahko od teze, da je Trump za vedno zaprl odnose z Ukrajino, bolj verjetno, da se skuša znebiti Zelenskega.

Osebni napad nanj je namreč izvedel (tudi) pred nedavnim, ko je Zelenskega javno razglasil za diktatorja, ga obtožil, da med svojim ljudstvom nima več podpore sploh, da zavrača volitve in da je polovica ameriške pomoči Ukrajini izginila. Kljub dejstvom, ki so precej drugačna, je Trump nekaj dni kasneje še enkrat dejal, da je Zelenski zanj diktator.

Gotovo pa nikoli ni pozabil demokratske ustavne obtožbe iz svojega prvega mandata, v kateri je glavno vlogo igral Trumpov telefonski pogovor prav z Zelenskim. Vsebina  pogovora je prišla v javnost, informacije pa sta dajala tudi dva ukrajinska žvižgača. V pogovoru je Trump Zelenskega prosil za informacije o ukrajinskih poslih sina Joeja Bidna, na to pa “vezal” svojo pomoč Ukrajini.

Donald Trump, Volodimir Zelenski
Foto: PROFIMEDIA

Kako bodo propadlo srečanje Trumpa in Zelenskega sprejeli v Ukrajini, ali bo Zelenski zaradi resnega diplomatskega poraza tarča napadov in pritiskov, da je treba sklicati volitve, ali pa celo nasilnega prevzema oblasti, v tem trenutku ni mogoče napovedati. Amerika je v Ukrajini dojeta kot pomembna zaveznica, brez katere ni mogoče končati vojne.

Zelenski je za Fox News po srečanju v Beli hiši na vprašanje, ali bo odstopil, odvrnil, da to ne bi bila dobra ideja in da lahko to odločitev sprejmejo samo Ukrajinci.

Še preden bo odpotoval domov, se bo ukrajinski predsednik jutri v Londonu srečal z evropskimi voditelji, ki jih je Trump izključil iz pogovorov z  Rusijo o morebitnem končanju vojne na evropskih tleh. Če je Trump dvignil roke nad Ukrajino (ali pa nad Ukrajino z Zelenskim), bo to gotovo pomembno vplivalo (vsaj) na še hitrejše povečevanje obrambnih izdatkov v evropskih državah. Še bolj pa bo led v odnosih med Trumpom, ki se je želel pogovarjati o pogodbo o dostopu do ukrajnskih redkih zemelj, in Zelenskim, ki je želel varnostna jamstva ZDA, vplival na odnose znotraj Nata.

Ali in kako je k propadu srečanja med Trumpom in Zelenskim kakorkoli prispeval prav dogovor o ameriškem dostopu do polovice redkih ukrajinskih zemelj, še ni jasno, je pa Trump dejal, da ga mora Zelenski podpisati, ali pa se Amerika umakne. A ga voditelja na koncu nista podpisala. To bi morala storiti tik pred novinarsko konferenco, ki pa je zaradi predčasno končanega srečanja nikoli ni bilo.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje