
Dobro obveščeni bruseljski portal Politico je uspel pridobiti osnutek koalicijskega dogovora med konservativnim zavezništvom CDU/CSU in socialdemokrati SPD. V njem vladna koalicija pod vodstvom prihodnjega kanclerja Friedricha Merza načrtuje stopnjevanje pritiska na Evropsko unijo, naj kaznuje države, ki kršijo temeljna evropska načela.
Prihodnja nemška vlada, ki jo bo vodil kancler Friedrich Merz, napoveduje, da bo začela izvajati pritisk na Evropsko unijo, naj končno preide od opozarjanja h kaznovanjem pri ravnanju držav članic, ki kršijo temeljna evropska načela. Pri tem naj bi imeli v mislih predvsem ravnanja Madžarske in njenega premierja Viktorja Orbana.
Konservativno zavezništvo CDU/CSU pod vodstvom Merza in njihovi najverjetnejši koalicijski partnerji iz vrst socialdemokratov (SPD) so se v osnutku koalicijskega dogovora, ki ga je neuradno pridobil bruseljski portal Politico, zavezali, da bodo v Bruslju zahtevali zamrznitev sredstev in odvzem glasovalnih pravic tistim državam, ki kršijo temeljna evropska načela, kot je vladavina prava.
Čeprav Madžarska v pridobljenem dokumentu ni izrecno omenjena, se osnutek nanaša na državo, ki jo Evropska unija že več let označuje za najhujšo kršiteljico demokratičnih standardov – od posegov v medijsko svobodo, človekove pravice in omejevanja neodvisnosti sodstva.

Konec opozorilom in več kazni
CDU/CSU in SPD, stranki, ki skušata oblikovati novo nemško vladajočo koalicijo, morata pred prevzemom oblasti uskladiti ključna odprta vprašanja. Zaveza, da bo nova koalicija izvajala pritisk na EU, naj zavezništvo strožje ukrepa proti državam, kot je Madžarska, je del širšega paketa predhodnih dogovorov, ki vključujejo tudi področja, kot so migracijska politika, opuščanje premoga in socialna poraba.
“Obstoječi zaščitni mehanizmi – od postopkov zaradi kršitev prava do zamrznitve sredstev EU in suspenza glasovalnih pravic v Svetu EU – se morajo uporabljati bistveno bolj dosledno kot doslej,” piše v omenjenem dokumentu, ki ga je pridobil portal Politico.
Evropski parlament je sicer proti Madžarski že leta 2018 sprožil prvo fazo ukrepov po 7. členu pogodbe EU zaradi domnevnih resnih kršitev temeljnih vrednot EU. A je postopek zastal zaradi političnih razhajanj med državami članicami.
Evropska komisija je nato leta 2022 zamrznila približno 22 milijard evrov evropskih sredstev, ki so bila namenjena Madžarski, zaradi pomislekov glede kršenja človekovih pravic in domnev o neodvisnosti sodstva. Lani je Komisija nato sprostila več kot deset milijard evrov sredstev, dejanje pa je bilo deležno številnih kritik.
Dodatne napetosti med državami članicami EU povzroča tudi naklonjenost Orbana oblastem v Moskvi. Madžarska je namreč že večkrat uporabila pravico veta, da bi blokirala sankcije proti ruskim oligarhom in oblastem v Kremlju.

Da bi se v prihodnje izognili takšnim blokadam, prihodnja nemška koalicija predlaga širitev sistema “glasovanja s kvalificirano večino”, zlasti na področjih zunanje in varnostne politike Evropske unije in sprejemanja sankcij. Na takšen način bi lahko EU odločala brez soglasja Madžarske.
Za večji vpliv Weimarskega trikotnika na politike EU
Ob tem naj bi se prihodnja nemška vladna koalicija zavezala tudi k bolj aktivni vlogi Nemčije na evropskem prizorišču. Želi si okrepiti sodelovanje v okviru Weimarskega trikotnika – neformalne zveze med Francijo, Nemčijo in Poljsko. Želijo namreč, da bi te države bile bolj aktivne pri oblikovanju evropske politike, pod vlado nekdanjega kanclerja iz vrst socialdemokratov Olafa Scholza so se sodelovanje in odnosi z obema državama poslabšali.
“V okviru Weimarskega trikotnika si bomo prizadevali za tesno usklajevanje pri vseh ključnih evropskih vprašanjih, da bomo lahko kot EU nastopali bolj enotno,” piše v osnutku, ki ga je pridobil Politico. Merz je sicer že napovedal, da želi po nastopu mandata nove vlade kot kancler najprej obiskati Pariz in Varšavo.
Ob tem konservativno zavezništvo obljublja tudi konec tako imenovanega nemškega glasu, ki je označeval vzdržanost Nemčije ob glasovanjih v Bruslju in je bil pogosto tarča kritik.
Friedrich Merz je že napovedal, da pod njegovim vodstvom Nemčija pri ključnih evropskih glasovanjih ne bo več vzdržana. Se pa konservativci in socialdemokrati pri tej temi razhajajo. Konservativci želijo, da ima Merz več pristojnosti pri določanju nemških stališč, medtem ko SPD zagovarja načelo medresorskega usklajevanja pomembnih stališč.
Po poročanju Politica naj bi bila končna oblika koalicijskega dogovora končana do sredine aprila.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje