Mednarodna zveza za ohranjanje narave je zahodnoevropskega ježa uvrstila na rdeči seznam potencialno ogroženih vrst. V zadnjem desetletju se je njihovo število zmanjšalo za slabo tretjino, ugotavljajo naravovarstveniki.
Ježi (Erinaceus europaeus) so bili nekoč v Evropi zelo razširjeni, v zadnjih desetletjih pa so jih urbani razvoj, intenzivno kmetijstvo in moderna infrastruktura potisnili na pot izumrtja.
Zadnje desetletje jim ni prizanašalo, saj so na neslavnem rdečem seznamu ogroženih “napredovali”, je sporočila Mednarodna zveza za ohranjanje narave (IUCN). Iz skupine “najmanj ogroženih vrst” so zaradi 30-odstotnega upada prestopili v skupino “potencialno ogroženih”, piše Guardian.
“Zabeležili smo skrb vzbujajoč in razširjen trend upada populacije. Meje razširjenosti te vrste sicer niso najbolj jasno določene, zato podatki niso najbolj točni,” so zapisali v zvezi.
Menijo, da še obstaja možnost preobrata. “Še obstaja možnost, da ustavimo upadanje števila zahodnoevropskega ježa. Prizadevati si moramo za preprečitev nadaljnjega poslabšanja stanja.”
“Naj ne bodo le spomin”
Ježi so v nevarnosti predvsem zaradi uporabe pesticidov. Društvo za sesalce zato vrtičkarje in kmete opozarja, naj bodo pri svojih dejavnostih prijazni divjim živalim. Za ježe lahko poskrbijo tako, da v ograjah pustijo manjše vrzeli zanje, postavitvijo majhnih hišic za ježe in da pri delu z zemljo ne uporabljajo pesticidov.
“Upad ježev verjetno ni presenečenje. Ko se pogovarjamo o ježih, je pogosto slišati, da jih sploh ni več mogoče opaziti. Upamo, da ježki ne bodo vse bolj oddaljeni spomin na naše otroštvo in da se bomo odzvali z ustreznimi ukrepi,” poziva predstavnica društva Hope Nothhelfer.
Populacija ježev trpi predvsem zaradi pogostih trkov z vozili, uporabe pesticidov in slabo urejenih vrtov. Pesticidi namreč uničujejo žuželke, s katerimi se prehranjujejo ti sesalci, obenem pa jih tudi zastrupljajo.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje