Južnokorejski poslanci odstavili predsednika

Svet 14. Dec 202409:42 > 11:57 0 komentarjev
Južnokorejski poslanci o odstavitvi predsednika Jun Suk Jeola
Foto: REUTERS

Južnokorejski poslanci so odstavili predsednika Jun Suk Jeola, ki je nedavno razglasil vojno stanje v državi. Njegovo odstavitev mora potrditi še ustavno sodišče, nato pa bodo morali nove volitve izvesti v roku 60 dni.

Predlog za odstavitev predsednika Jun Suk Jeola so vložile opozicijske stranke, ki imajo v 300–članskem parlamentu 192 sedežev. Za odstavitev je glasovalo 204 poslancev, 85 jih je bilo proti, trije so se vzdržali, osem glasov pa je bilo neveljavnih. Za odstavitev Juna je bila potrebna dvotretjinska večina.

“Za ljudi, upamo, da bo vaš konec leta zdaj nekoliko srečnejši in da bodo vsa vaša odpovedana praznovanja ob koncu leta obnovljena. Prihodnost Republike Koreje in naše upanje sta v rokah ljudstva,” je po glasovanju dejal predsednik parlamenta Vu Von Šik.

Jun je medtem v odzivu sporočil, da začasno ustavlja svojo pot. “Čeprav se za zdaj ustavljam, se pot v prihodnost, ki sem jo prehodil v zadnjih dveh letih in pol, ne sme nikoli ustaviti. Nikoli ne bom obupal. Vaše kritike, pohvale in podporo si bom vzel k srcu in se do konca trudil za državo,” je dodal.

Prav tako je pozval h končanju politike “ekscesov in konfrontacij”.

Junovo odstavitev je med prvimi pozdravila glavna opozicijska Demokratska stranka in jo označila za zmago ljudstva. Veselili so se tudi mnogi, ki so se pred začetkom glasovanja zbrali pred parlamentom, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Po navedbah policije se je pred parlamentom zbralo najmanj 200.000 ljudi, ki so zahtevali odstavitev predsednika. Na drugi strani Seula v bližini trga Gwanghwamun pa je potekal shod v podporo Junu, ki se ga je udeležilo okoli 30.000 ljudi.

Južnokorejci zahtevajo odstavitev predsednika
Foto: REUTERS

Na ustavnem sodišču bodo začeli s postopkom za odstavitev

Z glasovanjem v parlamentu je bil Jun suspendiran s položaja, vršilec dolžnosti predsednika pa je postal premier Han Duk Su. Ta je že obljubil, da bo vso svojo moč usmeril v zagotavljanje stabilnega vodenja države.

Na ustavnem sodišču se bo zdaj začel postopek za odstavitev Juna, svojo odločitev pa mora sodišče sprejeti v roku 180 dni. Ustavno sodišče bi sicer lahko tudi preprečilo odstavitev Juna. Leta 2004 je denimo parlament odstavil takratnega predsednika Roh Mu Hjuna zaradi domnevnih kršitev volilne zakonodaje, a je ustavno sodišče odločitev parlamenta razveljavilo.

Ustavno sodišče se bo po poročanju lokalnih medijev sestalo v ponedeljek in razpravljalo o časovnem okviru odločanja o odstavitvi Juna. Sodišče bo določilo tudi datum javne obravnave. Za zdaj pa ni znano, ali bo na njej nastopil tudi Jun.

Jun je z razglasitvijo vojnega stanja 3. decembra začasno ukinil državljanske svoboščine. Za svojo odločitev je nanizal vrsto razlogov, v prvi vrsti naj bi želel “zaščititi liberalno Južno Korejo pred grožnjami severnokorejskih komunističnih sil in odstraniti protidržavne elemente”.

Na strehi parlamenta so kmalu zatem pristali helikopterji, medtem ko je skoraj 300 vojakov skušalo stavbo zavarovati. Poslanci so se vendarle uspeli prebiti v parlament mimo vojakov in izglasovali preklic vojnega stanja.

Opozicija je že prejšnjo soboto vložila predlog za odstavitev predsednika, a je zaradi bojkota Junove Ljudske stranke (PPP) poskus spodletel. Opozicija je nato vladajočo stranko obtožila, da je z oklepanjem oblasti in zavračanjem odstavitve predsednika izvedla “drugi državni udar”.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!