
Prekinitev ameriške vojaške pomoči Ukrajini, ki jo je napovedal predsednik ZDA Donald Trump, bo nedvomno močno vplivala na nadaljnji potek vojne v Ukrajini. Ključno vprašanje je, ali bo Evropa sposobna zagotoviti ustrezno vojaško pomoč Kijevu in tako zapolniti vrzeli. Kakšne bodo posledice Trumpove odločitve in kakšno vojaško pomoč so doslej ZDA namenjale Ukrajini v vojni proti Rusiji?
Ob napovedi ameriškega predsednika Donalda Trumpa, da ZDA zaustavljajo vojaško pomoč Ukrajini, je ključno vprašanje, ali lahko Evropa sama zapolni vrzeli, ki bodo nastale. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je napovedala, da je “Evropa pripravljena močno povečati porabo za obrambo” in da “smo v obdobju ponovnega oboroževanja”.
Von der Leyen je dejala, da bo Evropska unija za naložbe držav članic v obrambo namenila 150 milijard evrov posojil, za katera bo jamčil proračun EU. Ob tem evropski zavezniki upajo, da bo Trumpova odločitev o prekinitvi pomoči zgolj začasna, saj se bo Ukrajina brez ameriške pomoči znašla v zelo težkem položaju.
ZDA so od začetka vojne v Ukrajini februarja 2022 do konca leta 2024 za vojaško pomoč državi namenile 67 milijard ameriških dolarjev (63,7 milijarde evrov), preostale države pa 69 milijard ameriških dolarjev (65,6 milijarde evrov).

Če bi želele preostale države nadomestiti delež vojaške pomoči, ki so ga ZDA doslej namenjale Ukrajini, bi morala vsaka posamezna država podvojiti izdatke, poroča britanski BBC. Za Združeno kraljestvo bi to pomenilo, da bi morala država nameniti dodatnih 2,8 milijarde angleških funtov na letni ravni.
ZDA prednjačijo tudi pri dobavi streliva, saj so doslej Ukrajini priskrbele že 4,5 milijona nabojev streliva, Evropska unija pa je poslala le milijon nabojev streliva. Čeprav se je proizvodnja streliva na stari celini močno povečala, je ta na meji zmogljivosti in trenutno ne more povečati obsega.
Unija je Ukrajini obljubila, da ji bo letos zagotovila dva milijona nabojev streliva, ampak obstaja dvom, da bo zaradi zapolnjenih kapacitet industrije težko izpolnila to obljubo.
Ob tem se vrstijo pozivi, da bi lahko ZDA zapustile severnoatlantsko zavezništvo – o tem je v predvolilnem času govoril tudi Trump, če evropske zaveznice ne bodo povečale obrambnih izdatkov, ki jih od njih zahteva Nato. Razrez porabe sredstev za obrambo kaže, da ZDA v ta namen namenjajo kar 64 odstotkov, medtem ko preostale članice skupaj okoli 36 odstotkov, kaže raziskava britanskega BBC.
Če bi ZDA zmanjšale ali celo ukinile financiranje, bi bil učinek ogromen, čeprav so se evropske države zavezale, da bodo povečale svoje obrambne izdatke.
Kakšno vojaško pomoč so ZDA namenjale Ukrajini?
Zaradi zračnih napadov Rusije na cilje v Ukrajini je Washington Kijevu pošiljal številne sisteme za zračno obrambo, med drugim tri baterije raket zemlja-zrak znamke patriot. Poslali so jim tudi 12 sistemov nasam, hawk in več kot 3.000 protiletalskih raket stinger. Britanski Guardian poroča, da so ZDA Ukrajini poslale še 21 radarjev za nadzor zraka.
Ukrajina je dobila tudi več kot 200 155-milimetrskih havbic in tri milijone ustreznih artilerijskih nabojev, 72 105-milimetrskih havbic z milijonom nabojev ter več kot 700.000 minometov.

ZDA so Ukrajini doslej poslale 39 raketnih sistemov heimar, evropske države so skupaj Ukrajini zagotovile 43 takšnih sistemov. Washington je v Ukrajino poslal tudi 10.000 protitankovskih raket javelin, ki so predvsem v prvih mesecih vojne postale simbol ukrajinskega odpora proti Rusiji. Dobavljenih je bilo več kot 120.000 kosov drugega protitankovskega orožja in 10.000 protitankovskih raket tow.
Ukrajinska vojska je dobila več kot 500 milijonov nabojev streliva za orožje malega kalibra in ročnih granat.
Ameriško obrambno ministrstvo doslej na ukrajinska bojišča ni pošiljalo svojih letal, administracija nekdanjega predsednika Joeja Bidna pa je Kijevu zagotovila 20 vojaških helikopterjev Mi-17 in več različnih modelov brezpilotnih letal. Januarja 2023 je ameriška administracija odobrila 31 najnaprednejših ameriških tankov znamke abrams in 45 tankov T-72B sovjetske izdelave.
Tukaj je še 300 bojnih vozil znamke bradley, 1.300 oklepnih transporterjev, 5.000 vozil humvee in 300 oklepnih reševalnih vozil, poroča Guardian.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje