Ponekod v tujini danes praznujejo "boxing day". Za kaj pravzaprav gre in kako je ta dan dobil to ime?
Boxing day je britanska tradicija, ki poteka dan po božiču.
Izvira iz 19. stoletja. Takrat je bil to dan, ko so Britanci iz višjih slojev poleg daril služabnikom in delavcem podarili tudi prost dan. Od takrat se je praznik razvil v priložnost za obdarovanje.
Na ta dan se tako številni na Otoku, pa tudi v nekaterih drugih državah Commonwealtha odpravijo na tradicionalne praznične nogometne tekme ali po nakupih. Za Britance je namreč to dela prost dan, so pa trgovine odprte, začnejo se tudi velike pobožične razprodaje, piše BBC.
Kako je dobil svoje ime?
Ime izvira iz časa vladavine kraljice Viktorije, ko so bogati v škatle dajali darove za tiste, ki si tega niso mogli privoščiti.
Tradicionalno je bil ta dan prosti dan za služabnike – dan, ko so od svojih gospodarjev prejeli posebno božično škatlo. Služabniki so se na božični dan vračali domov in božične škatle, ki so jih dobili od nadrejenih, podarili svojim družinam.
Kdaj se praznuje?
Britanci ga praznujejo dan po božiču, torej 26. decembra, ko je v Združenem kraljestvu državni praznik. Ko 26. december pade na soboto ali nedeljo, se boxing day prestavi na naslednji ponedeljek ali torek.
Za mnoge ljudi ta dan dejansko pomeni le eno stvar – dan za ostanke hrane. Za božič so mize bogato obložene in vsega ne moremo pojesti na ta dan, zato številni Britanci ostanke božične večerje pojedo na boxing day.
Ta dan v angleško Premier ligo tradicionalno prinaša kopico zanimivih tekem, zato se številni odpravijo na stadion, v bližnji lokal ali pa tekmo spremljajo pred malimi ekrani, še piše BBC.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!