Kaj vemo o balistični raketi orešnik, ki jo je Rusija izstrelila na Ukrajino?

Svet 22. Nov 202416:14 4 komentarji
Posnetek napada z balistično raketo na Dnipro
Posnetek napada z balistično raketo na Dnipro (Foto: PROFIMEDIA)

Četrtkov napad na ukrajinsko mesto Dnipro so ruske sile izvedle tudi z novo balistično raketo srednjega dosega, ki so ji nadeli ime orešnik. Kaj je znanega o novem kosu v ruskem arzenalu, za katerega Vladimir Putin trdi, da ga ni mogoče prestreči?

Rusija je v četrtek proti ukrajinskemu mestu Dnipro izstrelila balistično raketo. Ukrajina je sprva trdila, da je njena soseda izstrelila medcelinsko balistično raketo, kar se je kasneje tudi po navedbah zahodnih uradnikov izkazalo za netočno. Ruski predsednik Vladimir Putin je nato v četrtek zvečer pojasnil, da so izvedli napad z novo balistično raketo srednjega dosega, ki so ji nadeli ime orešnik.

Kaj je znanega o novi ruski balistični raketi? Putin je v četrtkovem govoru dejal, da gre za nadzvočne rakete, ki potujejo desetkrat hitreje od zvoka. Pri tem je še zatrdil, da jih zahodne zaveznice ne bodo mogle prestrezati. Ruski viri so medtem za Reuters povedali, da je doseg raket orešnik 5.000 kilometrov, kar bi Rusiji omogočilo napade na večino Evrope in zahodno obalo Združenih držav Amerike. Kljub precejšnjemu dosegu pa nove balistične rakete ne moremo uvrstiti med medcelinske balistične rakete, saj njihov doseg znaša 5.500 kilometrov in več.

Putin je napad z novo raketo poimenoval kot preizkus, ki da je bil uspešen. Raketa je po navedbah ruskega predsednika zadela tarčo – ukrajinski vojaški kompleks za proizvodnjo orožja v mestu Dnipro. Napad je Putin označil za odgovor na ukrajinsko uporabo ameriškega in britanskega orožja dolgega dosega in dejal, da je regionalni konflikt v Ukrajini dobil elemente globalnega značaja.

Posledice nočnega ruskega raketiranja mesta Dnipro
Posledice nočnega ruskega raketiranja mesta Dnipro (Foto: Mykhailo Moskalenko/REUTERS)

Balistične rakete orešnik lahko po poročanju Reutersa nosijo ločene bojne glave, ki lahko zadenejo različne cilje. Kot je dejal ruski vojaški strokovnjak Anatolij Matvijčuk, bi lahko ena raketa nosila od šest do osem konvencionalnih ali jedrskih bojnih glav.

Nekaj informacij o novih ruskih raketah so podali tudi v Pentagonu. Kot so dejali, rakete orešnik temeljijo na medcelinski balistični raketi RS-26 rubež. Po besedah ameriške strani naj bi bile nove rakete eksperimentalne, Rusija pa naj bi jih po vsej verjetnosti zaenkrat imela le peščico.

Še donedavno veljal dogovor, ki je prepovedoval razvoj raket srednjega dosega

Med ZDA in Rusijo je sicer vse do leta 2019 veljala pogodba o prepovedi jedrskih raket srednjega dosega, ki izvira iz časa hladne vojne. Kot je poročala Slovenska tiskovna agencija, je prepovedovala vse kopenske jedrske rakete in objekte za njihovo izstrelitev z dometom med 500 do 5.500 kilometrov. Oboroževanje s takšnimi raketami je bilo dovoljeno le v primeru, da jih je bilo mogoče izstreliti z morja ali iz zraka. Pogodba je bila namenjena predvsem obvarovanju Evrope.

Pogodba je prenehala veljati leta 2019, ko so od nje najprej odstopile ZDA, čemur je sledila tudi Rusija. Kot je takrat pisala STA, so ZDA Rusijo od leta 2014 obtoževale, da krši pogodbo o prepovedi jedrskih raket srednjega dosega. Jabolko spora je bil na novo razviti ruski raketni sistem 9M72, za katerega so ZDA in Nato trdili, da ima domet vsaj 2.600 kilometrov in tako krši omenjeno pogodbo. Rusija je razvoj omenjenih raket priznala, a zatrdila, da maksimalni doseg znaša 480 kilometrov.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje