
Po zmagi konservativcev na nemških parlamentarnih volitvah bo položaj kanclerja najverjetneje prevzel Friedrich Merz, ki pa ga čakajo težke preizkušnje tako na domačem kot tujem političnem parketu. Med drugim bo v središču pozornosti njegov odnos z ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom, ki je z nedavnimi izjavami šokiral evropske zaveznice.
Nemci so v nedeljo nadaljnje vodenje države zaupali konservativcem, ki so zmago na parlamentarnih volitvah slavili z 28,5 odstotka glasov.
Položaj kanclerja bo tako najverjetneje prevzel Friedrich Merz, ki pa zaradi razdeljene Nemčije in neenotne Evrope ne bo imel lahkega dela. V središču pozornosti bo tudi odnos z ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom, ki je z nedavnimi izjavami poskrbel za ohladitev odnosov med ZDA in Evropo.
Trumpova administracija je namreč šokirala evropske zaveznice, ko jim je zabrusila, da morajo same poskrbeti za svojo varnost in se manj zanašati na Združene države Amerike. Hkrati je napovedala tudi pogovore z Rusijo za končanje vojne v Ukrajini brez sodelovanja Evrope.
Merz je ob tem ZDA obtožil, da jim ni mar za usodo stare celine, in opozoril, da se mora biti Evropa pripravljena braniti brez ameriške pomoči. “Pripraviti se moramo na možnost, da Donald Trump morda ne bo več brezpogojno spoštoval zaveze o kolektivni obrambi Nata,” je dejal v intervjuju za nemško televizijo ZDF, pri čemer je namignil, da bi Nemčija lahko iskala jedrsko zaščito pri Združenem kraljestvu in Franciji.

Poleg tega je Merz obljubil široke in obsežne politike za povečanje nemške obrambne industrije. Ključna tema njegovih prvih tednov v kanclerski funkciji bo, kako bo Berlin zagotovil sredstva za širitev 100-milijardnega sklada, ki ga je ustanovila Scholzeva vlada za financiranje modernizacije nemških oboroženih sil, poroča Politico.
Ta sklad je že razporejen in bo porabljen do leta 2027 za obsežne programe nabave, kar odpira vprašanje, kako bo Berlin izpolnjeval svoje obveznosti do Nata iz običajnega nacionalnega proračuna. “Cilj dveh odstotkov BDP za obrambo bi se lahko ponovno povečal, zato se bomo morali na to pripraviti,” je Merz dejal za Politico in opozoril, da Trump predlaga celo dvig tega cilja na 5 odstotkov.
Merz ostaja trden podpornik pomoči Ukrajini
Trump je za presenečenje poskrbel tudi z izjavami, v katerih je za vojno v Ukrajini obtožil Kijev. Šoka ni skrival niti Merz, ki je Trumpa obtožil za “občudovalca avtoritarnih sistemov”.
Vojna v Ukrajini je v Nemčiji že dolgo vroča politična tema, ki razdvaja javnost, poroča Guardian. Na eni strani so tisti, ki menijo, da podpora Kijevu povečuje nevarnost, da bi se vojna razširila tudi na Nemčijo – stališče, ki ga najglasneje zastopa “levokonservativno” Zavezništvo Sahre Wagenknecht (BSW). Na drugi strani pa so tisti, ki verjamejo, da bi nepodpora Ukrajini in šibkost pred Vladimirjem Putinom predstavljali še večjo nevarnost.
Merz nedvomno sodi v drugi tabor. Scholza je denimo večkrat opozoril pred popuščanjem do Rusije. Nemčija je sicer drugi največji dobavitelj vojaške opreme Ukrajini. Merz pa si želi storiti še korak dlje. Pred kratkim je namreč napovedal, da bi lahko pod njegovim vodstvom Nemčija Kijevu dobavila rakete srednjega dosega Taurus – nekaj, kar je Scholz doslej kategorično zavračal.
Bi se Nemčija lahko vrnila k pridobivanju jedrske energije?
Poleg obrambe in nadaljnje podpore Ukrajini bo pomembno vprašanje Merzeve vlade tudi energetika. V zadnjih nekaj letih se je nemška energetska politika osredotočila na pospeševanje naložb v obnovljive vire energije, zapiranje jedrskih reaktorjev in iskanje novih dobaviteljev plina iz tujine, da bi nadomestila ruske uvoze.
Merzeva CDU je podobno obljubila, da bo “dosledno uporabljala vse obnovljive vire energije”. Vendar pa njegova evropska politična skupina, sredinsko-desna Evropska ljudska stranka, nasprotuje ciljem EU glede zelene energije.
Ob tem Merz zagovarja bolj naklonjen odnos do jedrske energije kot kancler Scholz, s čimer izpodbija dolgoletni nemški odpor do jedrske energije, piše Politico. Čeprav se zdi malo verjetno, da bi Nemčija znova zagnala zaprte jedrske elektrarne, bi lahko mehkejši odnos Berlina do jedrske energije spodbudil države, ki zagovarjajo jedrsko energijo, da prepričajo Bruselj o enakovredni obravnavi jedrske energije in obnovljivih virov.
Merz se zavzema tudi za odpravo nemškega zakona o energetski učinkovitosti stavb, katerega cilj je pospešiti prehod na okolju prijaznejše ogrevalne sisteme. To bi lahko bil znak popuščanja tistim, ki v Evropi dvomijo o zelenih politikah, so še zapisali pri Politicu.

Gospodarstvo pred podnebjem
Kot dodaja Politico, bo vlada pod vodstvo Merza manj osredotočena na podnebne spremembe kot Scholzeva koalicija. Merz je med volilno kampanjo izrazil zaskrbljenost zaradi vpliva podnebnih politik na podjetja in obljubil, da bo gospodarsko rast postavil pred vse druge cilje in vodil poziv k razveljavitvi številnih zelenih uredb EU.
A zagovorniki zelenih politik ostajajo prepričani, da bo Merz kljub svoji sprva ostri retoriki ubral bolj zadržan pristop. Industrija si na splošno želi manj birokracije, vendar tudi dosledno politiko. Industrijski spodbujevalni ukrepi se lahko uporabijo za pomoč podjetjem, da postanejo bolj okolju prijazna in učinkovita, še piše Politico.
Digitalizacija zdravstva
Zmaga Friedricha Merza bi bila medtem tudi velik udarec za nemške uporabnike konoplje, saj je vodja CDU obljubil, da bo razveljavil delno dekriminalizacijo te droge, ki je bila sprejeta lani. Krivi jo namreč za povečanje kriminala, povezanega z drogami, saj nova politika omogoča odraslim, da imajo v javnosti do 25 gramov konoplje in gojijo tri rastline na gospodinjstvo.
Vendar pa bi bila Merzeva zmaga lahko dobra novica za tiste, ki podpirajo nove evropske predpise za digitalizacijo zdravstvenih kartotek v EU. V poskusu, da bi Nemce, ki so znani po svoji naklonjenosti papirnim dokumentom, spodbudil k večji uporabi digitalnih rešitev, je Merz predlagal, da bi tisti, ki shranijo svoje zdravstvene podatke v elektronsko zdravstveno kartoteko, lahko prejeli popust na prispevke za zdravstveno zavarovanje. To bi lahko prispevalo k pospešitvi digitalne preobrazbe in zmanjšanju birokratskih ovir v zdravstvenem sistemu.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje