Kako dolgo bo treba čakati na rezultat ameriških volitev

Svet 06. Nov 202400:15 0 komentarjev
Kamala Harris in Donald Trump
Foto: REUTERS

V ZDA so rezultati volitev včasih razglašeni v nekaj urah po zaprtju volišč, vendar bi se zaradi letošnje izredno tesne tekme lahko zgodilo, da bomo čakali dlje. Leta 2000 je čakanje trajalo celo pet tednov, na koncu pa se je moralo vmešati celo vrhovno sodišče.

Prva volišča v ZDA so se zaprla v torek zvečer ob 18. uri po vzhodnem standardnem času (EST), kar je bilo po našem času ob polnoči v sredo. Zadnja volišča pa se zaprejo ob 1. zjutraj po vzhodnem standardnem času, kar je ob sedmi uri zjutraj v sredo po našem času.

V zgodovini ameriških volitev je bil zmagovalec pogosto znan že pozno ponoči ali zgodaj zjutraj dan po volitvah. A tokrat bodo mediji predvidoma čakali veliko dlje, preden bodo razglasili zmagovalca.

Demokratska predsedniška kandidatka in podpredsednica ZDA Kamala Harris in republikanec Donald Trump, nekdanji predsednik ZDA, sta že več tednov praktično izenačena. Tesna zmaga enega ali drugega bi lahko ponekod pomenila tudi ponovno štetje glasov.

Kamala Harris in Donald Trump
Foto: REUTERS

V Pensilvaniji, ki bo ena izmed odločilnih zveznih držav, bo ponovno štetje potrebno, če bo razlika med glasovi znašala pol odstotne točke. Leta 2020 je bila razlika le nekaj čez 1,1 odstotne točke.

Kot opozarja BBC, so možni tudi pravni ugovori. Republikanska stran je že pred volitvami vložila več kot 100 tožb – med drugim so poskušali izpodbijati volilno upravičenost nekaterih posameznikov in način vodenja volilnih imenikov.

Drug scenariji, ki bi lahko povzročili zamude pri razglasitvi zmagovalca ali zmagovalke, so tudi morebitni neredi na voliščih.

Volišča v ZDA
Foto: OctavioJones/REUTERS

Štetje glasov na nekaterih območjih, tudi v zvezni državi Michigan, ki je tako kot Pensilvanija ena izmed sedmih ključnih zveznih držav, se je v primerjavi z letom 2020 sicer pospešilo. Prav tako bo po pošti oddanih precej manj glasov kot pred štirimi leti, saj so takrat volitve potekale med pandemijo covida-19.

V štirih od sedmih zveznih držav, ki odločajo o izidu volitev – Arizoni, Nevadi, Wisconsinu in v že omenjeni Pensilvaniji –, imajo postopke za oddajo glasovnic, ki lahko trajajo tudi več dni, piše Guardian. Toda, če bo Harris prepričljivo zmagala v preostalih zveznih državah, bo to dovolj, da jo razglasijo za zmagovalko. V primeru vsakega drugega scenarija pa bo treba na rezultat počakati dlje.

Jasnega odgovora na to, kdaj lahko pričakujemo rezultate volitev, torej nima nihče.

Kaj bi se zgodilo v primeru izenačenja

Teoretično bi bil na volitvah mogoč tudi neodločen izid – oba kandidata bi lahko osvojila 269 elektorskih glasov. V tem primeru bi člani predstavniškega doma (spodnjega doma ameriškega kongresa) z glasovanjem izbrali predsednika v postopku, ki je znan kot kontingenčne volitve. Senat oziroma zgornji dom pa bi izbral podpredsednika. A to se ni zgodilo že več kot 200 let. Več o tem v članku: Kaj pa, če bo izid ameriških volitev neodločen?

Pogled v zgodovino

Na zadnjih volitvah leta 2020 so ameriške televizijske mreže aktualnega predsednika Joeja Bidna za zmagovalca razglasile šele štiri dni po volitvah, ko je bolj jasen postal izid glasovanja v Pensilvaniji.

Leta 2016 pa so Donalda Trumpa mediji razglasili za zmagovalca le nekaj ur po zaprtju volišč, in sicer okoli tretje ure zjutraj po vzhodnem standardnem času. Še štiri leta pred tem, ko je Barack Obama osvojil drugi mandat, pa je bilo vse jasno že pred polnočjo na dan volitev.

George W. Bush in Al Gore
George W. Bush in Al Gore (Foto: PROFIMEDIA)

Zagotovo najbolj izstopajo predsedniške volitve iz leta 2000, ko sta kandidata bila George W. Bush in Al Gore. Tekma je bila odločena šele po petih tednih, ko je vrhovno sodišče odločilo, da na Floridi nehajo s ponovnim štetjem glasov. Tako je Bush (p)ostal uradni zmagovalec volitev.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!