
Bolgarka Cvetanka Dončeva na Dunaju ni bila samo čistilka. Imela je še eno službo. Po avstrijski prestolnici je lepila nalepke in tako širila ruske dezinformacije proti Ukrajini. Po mestu je sledila ruskim tarčam, tudi preiskovalnemu novinarju in odgovorni urednici enega od avstrijskih medijev. Pri tem pa ni delovala sama.
Bolgarska državljanka Cvetanka Dončeva se je pred približno desetimi leti preselila na Dunaj, kjer je nekaj časa delala kot čistilka. Ali je po tem opravljala še kakšno drugo delo, ni znano. Kot kaže, pa je imela veliko prostega časa – tako gre po poročanju nemškega medija Deutsche Welle sklepati na podlagi aktivnosti na družbenih omrežjih.
V vseh teh letih je objavila veliko zapisov proti cepljenju proti covidu-19, izražala podporo ruski politiki in avstrijski Svobodnjaški stranki (FPÖ). “Na Facebooku je ves čas objavljala neumnosti: za Putina, za Rusijo …” je povedal Plamen B., prav tako bolgarski državljan, ki je leta 2015 v čistilnem servisu za kratek čas zaposlil Cvetanko.
Kot kaže, pa to ni bila edina njena zaposlitev. Preiskovalci avstrijskega direktorata za državno varnost in obveščevalne dejavnosti (DSN) so marca razkrili obsežno rusko dezinformacijsko kampanjo. Njen namen naj bi bil manipulirati z javnim in političnim mnenjem v škodo Ukrajine in v korist Rusije. Za njeno izvajanje naj bi bila odgovorna prav bolgarska državljanka, ki naj bi delala kot ruska agentka.

DSN sicer ni razkril njenega imena, je pa njeno ime in fotografije objavila britanska medijska hiša BBC.
Kaj je na Dunaju počela Cvetanka
Glavna naloga Cvetanke Dončeve je bilo širjenje ruskih dezinformacij v Avstriji, piše Deutsche Welle. V ta namen je po avstrijski prestolnici lepila na videz proukrajinske nalepke, na njih pa so bili nacistični simboli. Njen namen je bil torej širiti ruske dezinformacije, da so Ukrajinci nacisti. Podobne dezinformacije je širila tudi na spletu.
Bolgarsko državljanko, ki je osumljena vohunjenja za Rusijo, so odkrili ob analizi nosilcev podatkov med preiskavo na domu po njeni aretaciji decembra lani. Avstrijskim preiskovalnim organom naj bi priznala, da je bila najbolj aktivna ravno leta 2022, ko je Rusija sprožila invazijo na Ukrajino.
Kot navaja Deutsche Welle, pa so bile vohunki zaupane tudi zapletenejše naloge: med drugim naj bi sledila tarčam, kot so vodja DSN Omar Haijawi-Pirchner, preiskovalni novinar Christo Grozev ter odgovorna urednica avstrijskega tednika News Anna Thalhammer.
Thalhammer je za Deutsche Welle povedala, da so jo konec poletja lani poklicali iz agencije, ki je odgovorna za zaščito ustave. “Povedali so mi, da so načrtovali krajo mojega prenosnega računalnika in mobilnega telefona, ki bi ju nesli v Moskvo. Decembra so me ponovno poklicali in mi povedali, da lahko pogledam v spise na državnem tožilstvu. Ti spisi so vsebovali podrobnosti, tudi da je bila Cvetanka Dončeva tista, ki mi je več mesecev sledila,” je povedala.
Vohunka naj bi celo snemala preiskovalnega novinarja Grozeva, ki ga je rusko notranje ministrstvo leta 2022 uvrstilo na seznam iskanih oseb. V ta namen je na Dunaju najela stanovanje nasproti njegovega.

Ljudje, ki so poznali Cvetanko, so za nemški medij povedali še, da je leta 2020, ko se je začela pandemija covida-19, začela širiti napačne in zavajajoče informacije o virusu in nato o cepivih. To pa ni presenetljivo, saj je Bolgarija država z najnižjo stopnjo precepljenosti proti covidu-19 v EU. Verjetno je Cvetanka ravno tako prišla v stik z rusko vohunsko celico v Združenem kraljestvu.
Gre za celico, ki jo sestavljajo na Otoku živeči bolgarski državljani. Šest od njih je bilo v začetku marca obsojenih zaradi izvajanja ruskih vohunskih operacij. Da obstajajo povezave med Bolgarko in celico v Veliki Britaniji, so potrdili tudi na avstrijskem notranjem ministrstvu.
Vsi obsojeni Bolgari v Združenem kraljestvu naj bi delali za Jana Marsaleka, avstrijskega državljana in nekdanjega člana uprave propadlega nemškega podjetja za obdelavo plačil Wirecard. Marsalek naj bi sicer pobegnil v Moskvo, od koder naj bi usklajeval operacije po Evropi. Njihov glavni cilj naj bi bil preiskovalni novinar Christo Grozev, ki naj bi ga želeli ugrabiti in ubiti. Aretirana Bolgarka naj bi pri tem pomagala.
Pri tem naj bi sodelovala še ena Bolgarka, in sicer Cvetelina G., ki je delala na letališču v Sofiji in kjer naj bi spremljala, kako in kdaj novinarji in ruski disidenti vstopajo v državo in jo zapuščajo.

Običajni ljudje, ki niso opazni
Cvetanko so po pisanju Deutsche Welleja rekrutirali trije Bolgari v Združenem kraljestvu. Ena od njih je bila Vanja G. Obe sta sicer trdili, da nista točno vedeli, kaj počneta. Vanja G. je celo dejala, da ji je njen partner Biser D. – ki je bil prav tako član celice v Londonu – dejal, da delata za Interpol. Enako zgodbo je na Dunaju povedala tudi Cvetanka.
In kdo je Vanja G.? V Londonu je delala kot kozmetičarka, po besedah ljudi, ki so jo poznali, pa je politika ni nikoli zanimala. Vasil Hristov, bolgarski novinar v Veliki Britaniji, je dejal, da so jo ljudje opisali kot zelo tiho in naivno žensko. “Po mnenju več strokovnjakov ruske tajne službe namerno novačijo zelo običajne ljudi, ki niso opazni. Vanjin profil spada v ta okvir,” je za Deutsche Welle povedal Hristov.
Obsojeni bolgarski vohuni v Londonu zdaj čakajo končno sodbo sodišča, Cvetanka pa je trenutno na prostosti. Za Cvetelino G. naj se medtem vsaj za zdaj ne bi nič spremenilo, poroča Deutsche Welle. To pa po besedah odgovorne urednice Anne Thalhammer ne pomeni, da so oblasti v evropskih državah uničile vohunsko mrežo Jana Marsaleka. “Po informacijah, ki jih imam, oblasti domnevajo, da obstajajo še druge celice,” je povedala. In v njih so, kot kaže, pogosto vpleteni bolgarski državljani.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje