
Mnogi Slovenci velikonočne in prvomajske praznike izkoristijo za potovanja, med drugim v Bosno in Hercegovino ter Srbijo. Ti pa pretekle tedne pesti razgreto politično ozračje, zato se marsikateri potniki sprašujejo, kako varno je potovanje v omenjeni državi.
Bližajo se velikonočni in prvomajski prazniki, ki jih mnogi izkoristijo za potovanja, med drugim v Srbijo ter Bosno in Hercegovino, kjer pa politično ozračje v zadnjih tednih postaja vse bolj napeto.
Ali je omenjeni državi v napetih političnih razmerah varno obiskati? Srbijo namreč že več mesecev pretresajo množični študentski protesti, ki so izbruhnili po tragični zrušitvi nadstreška železniške postaje v Novem Sadu. Zadnji večji protest je bil 15. marca, ko se je na beograjskih ulicah, po podatkih tamkajšnjega Arhiva javnih zborovanj, zbralo od 275.000 do 325.000 ljudi. Omenjeni shod še skoraj mesec dni pozneje odmeva v srbski, pa tudi mednarodni javnosti, saj naj bi po poročanju udeležencev shoda oblasti proti protestnikom uporabile zvočni top. Te medtem vztrajno zanikajo uporabo omenjenega orožja, ki ga srbska zakonodaja ne dopušča.
Politična kriza se poglablja tudi v Bosni in Hercegovini, zlasti potem ko je sodišče BiH zaradi “naklepnega nespoštovanja odločitev visokega predstavnika v BiH Christiana Schmidta” konec februarja predsednika entitete Republike Srbske Milorada Dodika nepravnomočno obsodilo na eno leto zapora in šestletno prepoved opravljanja politične funkcije.
Dodik je v odgovor na odločitev sodišča sprejel številne ustavno sporne zakone o prepovedi delovanja pravosodnih in varnostnih institucij BiH v Republiki Srbski, zaradi česar je sodišče BiH za predsednika omenjene entitete izdalo nalog za privedbo. Kot odziv na to se tudi v Bosni in Hercegovini občasno organizirajo protestni shodi, tako podpornikov kot nasprotnikov oblasti v Republiki Srbski.
Na ministrstvu prepričani, da so pomisleki odveč
Kljub razgretemu ozračju v Srbiji ter Bosni in Hercegovini pa na slovenskem ministrstvu za zunanje in evropske zadeve poudarjajo, da so pomisleki v zvezi s potovanji v omenjeni državi odveč.
Tako Srbija kot BiH na spletni strani ministrstva ostajata zeleni na barvni lestvici stopnje tveganja, hkrati pa vseeno svetujejo, da se potniki izogibajo območjem množičnih zborovanj, ki bi lahko pomenila varnostna tveganja. To priporočilo velja zlasti za Srbijo, na kar ministrstvo opozarja že dalj časa.
“V Beogradu in drugih krajih po Srbiji se nadaljujejo različni dogodki, ki se jih udeležuje veliko ljudi in lahko predstavljajo tudi večja varnostna tveganja, povzročajo gnečo, zapore ulic in prometne zastoje. Slovenskim državljanom predlagamo izogibanje območjem množičnih združevanj in upoštevanje navodil varnostnih organov,” je ministrstvo pred časom objavilo na omrežju X.
Ministrstvo je predlog objavilo po tem, ko je srbska policija 22. januarja iz države izgnala več aktivistov in aktivistk iz Hrvaške, Slovenije, Romunije, Bosne in Hercegovine ter Severne Makedonije, ki so v Beogradu sodelovali na delavnici za nevladne organizacije v organizaciji fundacije Erste.
Na ministrstvu previdnost svetujejo tudi na območjih, ki mejijo s Kosovom, in na meji s Severno Makedonijo zaradi aktualnih migrantskih okoliščin. Intenzivne in zgoščene migrantske poti sicer potekajo tudi prek Bosne in Hercegovine, še opozarjajo.
Med prazniki in turistično sezono pa na zunanjem ministrstvu potnikom svetujejo, naj bodo pozorni na žeparje, zlasti v turističnih krajih, na letališčih, v javnem prevozu in na bencinskih črpalkah na avtocesti. Zaradi povečanega uličnega kriminala je večja pozornost potrebna tudi v večjih mestnih središčih, kjer se zadržuje večje število ljudi.
Podobno opozarjajo tudi ob obisku BiH, kjer svetujejo, da popotniki vrednih stvari ne puščajo na nezavarovanih mestih in ne nosijo vseh dokumentov ter plačilnih kartic v isti torbici in povsod s seboj. Za vsak primer naj si jih potniki skopirajo, da jim bodo fotokopije v pomoč, če bi bili okradeni. V BiH so po podatkih ministrstva pogosti predvsem tatvine, ropi, vlomi v avtomobile, kraje avtomobilov, dokumentov in denarja.
Dele Bosne in Hercegovine so pretekle dni pestile tudi obsežne poplave, zato na zunanjem ministrstvu opozarjajo vse, ki nameravajo potovati iz notranjosti države v Mostar prek Konjica in Jablanice, da cestna in železniška povezava na tej relaciji ne poteka. Otežen je tudi vsakršen dostop prek mobilnih povezav, ker je poškodovano celotno komunikacijsko omrežje, še dodajajo.
Tudi zunanji ministrstvi BiH in Srbije na svojih spletnih straneh nimata objavljenih opozoril, da bi bila zaradi političnih razmer v državah povečana varnostna tveganja.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje