Ameriška podpredsednica Kamala Harris se je v torek na svojem prvem predvolilnem zborovanju, odkar je kot demokratska predsedniška kandidatka zamenjala predsednika Joeja Bidna, osredotočila na Donalda Trumpa. V 17-minutnem govoru se je lotila njegovih šibkih točk in novembrske volitve predstavila kot izbiro med nekdanjo tožilko in obsojenim zločincem.
“Donald Trump želi našo državo popeljati nazaj v času,” je ameriška podpredsednica Kamala Harris dejala v govoru pred večtisočglavo množico na srednji šoli West Allis Central High School v predmestju Milwaukeeja v Wisconsinu, ki je ključna zvezna država v boju za izid volitev. To je bil njen prvi predvolilni dogodek po tem, ko se je Joe Biden umaknil iz predsedniške tekme in je Harris postala nova (najbolj verjetna) demokratska predsedniška kandidatka.
“Želimo živeti v državi svobode, sočutja in pravne države ali v državi kaosa, strahu in sovraštva?” je podpornike nagovorila Harris.
Poudarila je svojo zavezanost reproduktivnim pravicam, vprašanju, ki je republikance pestilo, odkar je ameriško vrhovno sodišče – s tremi sodniki, ki jih je imenoval Trump – leta 2022 zavrnilo vsebino odločitve Roe proti Wade iz leta 1973, ki je do takrat služila kot podlaga za uresničevanje pravice do izbire za splav v ZDA.
V govoru je Harris spomnila tudi na svojo preteklost v vlogi tožilke. “V tej vlogi sem obravnavala različne storilce kaznivih dejanj. Nasilneže, ki so zlorabljali ženske, goljufe, ki so kršili pravila zaradi lastnih koristi. Zaupajte mi, ko rečem, da poznam tipe, kot je Donald Trump,” je dejala o republikanskem kandidatu, ki je bil letos na sodišču spoznan za krivega ponarejanja poslovnih dokumentov.
Ko je Harris omenila ime svojega republikanskega nasprotnika, so številni udeleženci skandirali “zaprite ga”, kar so počeli republikanci na Trumpovih dogodkih, ko je leta 2016 kandidiral proti Hillary Clinton.
Glasno zborovanje je bilo v nasprotju z manjšimi, bolj umirjenimi dogodki, ki jih je imel Biden, kar je poudarilo upanje demokratov, da lahko 59-letna Harris oživi kampanjo, ki je pod 81-letnim Bidnom pešala. Občinstvo je plesalo in mahalo z napisi Harrisove, ob njenem nastopu na odru pa so se zaslišali vzkliki “Ka-ma-la!”.
Doslej je ameriški podpredsednici uspelo zbrati več kot 100 milijonov dolarjev (okoli 92 milijonov evrov) za kampanjo, dobila pa je tudi podporo velike večine uglednih demokratov in delegatov pred demokratsko nacionalno konvencijo, ki bo od 19. do 22. avgusta v Chicagu. Ni pa je javno podprl nekdanji ameriški predsednik Barack Obama.
Glede na zadnjo javnomnenjsko anketo tiskovne agencije Reuters in instituta Ipsos Harris uživa dve odstotni točki prednosti pred Trumpom. Medtem ko bi republikanca podprlo 42 odstotkov vprašanih, bi za demokratko dalo glas 44 odstotkov vprašanih.
Trump je v pogovoru z novinarji dejal, da je pripravljen na soočenje z njo septembra, ko naj bi se prvotno pomeril z Bidnom na ABC News. “V nič še nisem privolil. Strinjal sem se z razpravo z Bidnom. Vendar želim razpravljati z njo, nič ne bo drugače,” je dodal. Ob tem jo je označil za radikalno levičarko. “Ampak ta država noče, da bi jo uničila radikalna levičarka,” je dodal.
Predsednik Biden bo danes imel govor iz Ovalne pisarne v Beli hiši, v katerem bo pojasnil svojo odločitev o umiku. V torek se je vrnil v Belo hišo, potem ko nekaj dni ni bil na očeh javnosti, saj je okreval po covidu.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje