Pet let in pol po požaru v slavni pariški katedrali Notre-Dame bo javnost danes prvič videla, kakšna je njena notranjost po prenovi. Še pred uradnim odprtjem bo v spremstvu televizijskih kamer notranjost gotske katedrale razkazal francoski predsednik Emmanuel Macron. "Ljudje bodo odkrili veličino brušenega kamna brezmadežne beline, kakršnega v katedrali morda niso videli že stoletja," je povedal eden od ljudi blizu prenove.
Svet bo danes, pet let in pol od požara, končno videl notranjost prenovljene pariške katedrale Notre-Dame. Kot poroča BBC, bo francoski predsednik Emmanuel Macron z ženo in pariškim nadškofom vodil prvi ogled notranjosti, ki ga bo prenašala televizija. Uradno odprtje katedrale bo sicer 7. decembra, prvo sveto mašo pa bodo darovali dan za tem.
V slavni gotski katedrali je zagorelo 15. aprila 2019 med prenovo njene zunanjosti. Ogenj se je razširil po strehi, del katedrale pa se je tudi zrušil. Kot piše BBC, se je okoli 600 gasilcev 15 ur borilo s plameni, za katere krivijo odvrženo cigareto ali pa napako na električni napeljavi. Ogenj je na koncu zrušil stolp, uničil lesene tramove in obok nad transeptom in delom cerkvene ladje. Dodatno škodo sta povzročila tudi padajoč material in voda iz gasilskih cevi, prah in dim pa sta poškodovala tudi orgle, ki so druge največje v Franciji.
Macron je dan po izbruhu požara pogumno napovedal, da bodo prenovljeno katedralo odprli v naslednjih petih letih. Začela se je okoli 700 milijonov evrov težka obnova, prenovljene notranjosti ene glavnih pariških znamenitosti pa javnost z izjemo nekaj fotografij ni videla. Ljudje, ki so bili v katedrali, pravijo, da je izkušnja navdušujoča, saj da je katedrala dobila pridih jasnosti in svetlosti, ki je v precejšnjem kontrastu s prejšnjim mračnim videzom. “Ljudje bodo odkrili veličino brušenega kamna brezmadežne beline, kakršnega v katedrali morda niso videli že stoletja,” je za BBC dejal neimenovani vir blizu prenove.
Na začetku prenove so morali delavci najprej zagotoviti varnost na delovišču, nato pa začeli odstranjevati kovinske odre, ki so obdajali porušen stolp in se v ognju stalili in sprijeli s kamnito konstrukcijo. Kot piše BBC, so se na začetku prenove porajale različne ideje in načrti z vključevanjem sodobnih elementov. Na koncu so se odločili, da se bodo držali izvirnega gotskega stila z uporabo sodobnih materialov in upoštevanjem varnostnih zahtev. Strešni tramovi imajo tako nameščene pršilnike, ki bi se ob morebitnem požaru vključili.
Po poročanju BBC je katedralo Notre-Dame prenavljalo približno 2.000 zidarjev, tesarjev, restavratorjev, krovcev, livarjev, kiparjev, inženirjev in strokovnjakov za umetnine. Zaradi velikosti in odmevnosti projekta je ta predstavljal veliko spodbudo za francosko umetnost in obrt. V številnih poklicih, kot na primer v kamnoseštvu, pa sta se zaradi prenove pariške katedrale močno povečala tudi zanimanje in število novih vajencev.
Nekaj delavcev bo danes nagovoril Macron, ki si je prizadeval, da bi prenova Notre-Dame postala glavna tema in simbol. Kot piše BBC, se je v projekt aktivno vključil in večkrat obiskal katedralo. Tako so se pojavile tudi ocene, da predsednik z organizacijo današnjega televizijskega ogleda katedrale teden dni pred uradnim odprtjem skuša ukrasti pozornost. Na težko pričakovanih prvih fotografijah in posnetkih iz notranjosti bo namreč v ospredju tudi on.
Ponovno odprtje katedrale je za Macrona dobrodošel trenutek za dvig morale. Po neuspehih njegove stranke na evropskih in parlamentarnih volitvah sedaj vladi Michela Barniera grozi že drugo glasovanje o nezaupnici.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje