Kanadska študija daje nov vpogled na vpliv ene najbolj priljubljenih pijač na podnebje. Na veliko presenečenje kavne kapsule okolju niso najbolj neprijazne, ta nelaskavi naziv si je prislužila filtrirana kava.
Kavne kapsule slovijo kot neprijazne do okolja, saj jih je pogosto težko reciklirati. A nova raziskava univerze iz Quebeca kaže, da kavne kapsule za okolje niso slabše od kave, ki jo pripravimo s klasičnim kavnim aparatom.
Po nekaterih ocenah ljudje na svetu dnevno spijejo dve milijardi skodelic kave. Napitek je mogoče pripraviti na različne načine, v zadnjem času pa se povečuje priljubljenost kavnih kapsul. Prodaja teh se je namreč lani v primerjavi z letom pred tem povečala za 24 odstotkov, na svetovni ravni pa je prodaja kapsul ocenjena na 11,37 milijarde evrov, poroča BBC.
Vendar se številni ljubitelji kave ob tem sprašujejo o ekološkem vidiku kavnih kapsul. Kritiki opozarjajo na energijo, potrebno za proizvodnjo posamezne kapsule, in odpadke, ki pri tem nastanejo. Tako je nemško mesto Hamburg leta 2016 prepovedalo uporabo kavnih kapsul v državnih stavbah. Zdaj pa raziskovalci trdijo, da kavne kapsule niso najbolj potraten način priprave kave.
Okolju najbolj prijazna je instantna kava
Raziskovalci so izmerili emisije toplogrednih plinov, ki nastanejo pri različnih načinih priprave 280 mililitrov kave. Pri tem so upoštevali celoten postopek: od proizvodnje kavnih zrn do nastalih odpadkov po popiti skodelici kave. Pozorni so bili tudi na emisije, ki jih povzroči priprava kave, ki je ne spijemo. Večina namreč pripravi 20 odstotkov več kave, kot je na koncu spije, saj pri pripravi sestavin ne izmerijo.
Študija je pokazala, da največ ogljikovega dioksida proizvede priprava tradicionalne filtrirane kave. Za pripravo skodelice kave je namreč potrebna večja količina mlete kave, večja pa je tudi količina energije, ki je potrebna za segrevanje vode in ohranjanje tople kave.
Druga najbolj potratna metoda priprave je francoska preša, saj tudi tukaj za pripravo skodelice potrebujemo več kave kot sicer.
Na tretjem mestu so kavne kapsule. Količina kave v vsaki kapsuli je namreč nadzorovana, to pa preprečuje preveliko porabo. Tako kapsula prihrani od 11 do 13 gramov kave, raziskavo povzema BBC.
Okolju najbolj prijazna pa je instantna kava. Porabi namreč najmanj kave, grelnik vode pa porabi manj energije kot običajni aparat za kavo.
Bolj pomembno je, da ne skuhamo preveč kave
Proizvodnja kave povzroča veliko emisij: pri pridelavi kave se namreč uporablja intenzivno namakanje, gnojenje in pesticidi. Prav to je razlog, da je priprava kave iz kapsul okolju bolj prijazna. Namreč kljub temu da kapsula po uporabi postane odpadek, je za okolje pravzaprav bolj obremenjujoče, če za pripravo skodelice porabimo preveč kave.
“Kapsule niso čudežna rešitev,” je dejal soavtor študije Luciano Rodrigues Viana za BBC in dodal, da so dober primer, ki ponazarja naše predsodke.
Viana ljudem svetuje, naj pijejo manjše količine kave. Predlaga, da se raje odločijo za od 50 do 100 mililitrski espresso. Pri pripravi skodelice kave pa naj uporabijo le potrebno količino kave in vode ter se na tak način izognejo odpadkom. Pri uporabi kapsul je opozoril na pretirano uživanje kave: kapsule namreč lahko ljudi spodbudijo k večjemu pitju kave, kar pa povzroči tudi več odpadkov.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje